Pepernoot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pepernoten

Pepernoten – miękkie, lecz trudne do ugryzienia ciasteczka z mąki żytniej z dodatkiem anyżu, w postaci jasnobrązowych, nieforemnych kostek, spożywane tradycyjnie w okresie święta Sinterklaas w Holandii, podczas którego są rozdawane dzieciom przez Zwarte Pietów[1]. Nie są dostępne w handlu przez pozostałą część roku.

Nasiona anyżu

Są wypiekane z ciasta o takim samym składzie jak przy wyrobie ciasteczek taai taai[1]. Ciasto przeznaczone na pepernoten zawiera dużo przypraw korzennych[2]. Do głównych przypraw korzennych, które nadają pepernoten charakterystyczny smak i zapach należą[2][3]:

Pepernoten są często mylone z ciasteczkami kruidnootjes[1].

Według tradycji pepernoten powinno się rozsypywać, a nie podawać w miseczce na stole. Gest rozsypywania dookoła pepernoten ma przypominać chłopa obsiewającego pole ziarnem i symbolizować płodność[4].

Dawniej rozdawane przez Zwarte Pietów pepernoten były mieszane razem z czekoladowymi monetami w płóciennych workach[4]. W dzisiejszych czasach są mieszane razem z cukierkami[4]. Tradycja mieszania pepernoten z czekoladowymi monetami wiąże się z legendą, która mówi, że gdy św. Mikołaj z Miry spotkał trzy młode dziewczyny, które ojciec zmuszał do prostytucji[5], bo nie był w stanie zapewnić im posagu, to rzucił w ich kierunku złote monety, aby opłaciły nimi swój ślubny posag[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kruidnoten en pepernoten. 24kitchen.nl. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  2. a b Pepernoten en strooigoed. bakkerijmuseum.nl. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  3. Pepernoot hoort net zo bij Sinterklaas als Zwarte Piet. pepernotenfabriek.nl. [dostęp 2014-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-12)]. (niderl.).
  4. a b c d Het verschil tussen de kruidnoot en de pepernoot. eten-en-drinken.infonu.nl. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  5. Sint Nicolaas en zijn Gouden Munten. sint.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-26)]. (niderl.).