Pepernoot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pepernoten

Pepernoten – miękkie, lecz trudne do ugryzienia ciasteczka z mąki żytniej z dodatkiem anyżu, w postaci jasnobrązowych, nieforemnych kostek, spożywane tradycyjnie w okresie święta Sinterklaas w Holandii, podczas którego są rozdawane dzieciom przez Zwarte Pietów[1]. Nie są dostępne w handlu przez pozostałą część roku.

Nasiona anyżu

Są wypiekane z ciasta o takim samym składzie jak przy wyrobie ciasteczek taai taai[1]. Ciasto przeznaczone na pepernoten zawiera dużo przypraw korzennych[2]. Do głównych przypraw korzennych, które nadają pepernoten charakterystyczny smak i zapach należą[2][3]:

Pepernoten są często mylone z ciasteczkami kruidnootjes[1].

Według tradycji pepernoten powinno się rozsypywać, a nie podawać w miseczce na stole. Gest rozsypywania dookoła pepernoten ma przypominać chłopa obsiewającego pole ziarnem i symbolizować płodność[4].

Dawniej rozdawane przez Zwarte Pietów pepernoten były mieszane razem z czekoladowymi monetami w płóciennych workach[4]. W dzisiejszych czasach są mieszane razem z cukierkami[4]. Tradycja mieszania pepernoten z czekoladowymi monetami wiąże się z legendą, która mówi, że gdy św. Mikołaj z Miry spotkał trzy młode dziewczyny, które ojciec zmuszał do prostytucji[5], bo nie był w stanie zapewnić im posagu, to rzucił w ich kierunku złote monety, aby opłaciły nimi swój ślubny [[posag | opublikowany = sint.nl | archiwum = https://web.archive.org/web/20160826225655/http://www.sint.nl/lees/lees/sint_en_de_gouden_munten.html] | zarchiwizowano = 2016-08-26}}][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kruidnoten en pepernoten (niderl.). 24kitchen.nl. [dostęp 2014-05-12].
  2. a b Pepernoten en strooigoed (niderl.). bakkerijmuseum.nl. [dostęp 2014-05-12].
  3. Pepernoot hoort net zo bij Sinterklaas als Zwarte Piet (niderl.). pepernotenfabriek.nl. [dostęp 2014-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-12)].
  4. a b c d Het verschil tussen de kruidnoot en de pepernoot (niderl.). eten-en-drinken.infonu.nl. [dostęp 2014-05-12].
  5. {{Cytuj stronę | url = http://www.sint.nl/lees/lees/sint_en_de_gouden_munten.html] | tytuł = Sint Nicolaas en zijn Gouden Munten (nid.)