Przejdź do zawartości

Renifery Świętego Mikołaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty Mikołaj z reniferami na paradzie w Toronto (2007)

Renifery Świętego Mikołaja – renifery tworzące zaprzęg, który tradycyjnie ciągnie sanie Świętego Mikołaja i pomaga mu dostarczać bożonarodzeniowe prezenty.

Zwykle wymienia się: Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika, Profesorka oraz Rudolfa. Ich imiona bazują na tych wymienionych w wierszu Clementa C. Moore’a z 1832 roku, który prawdopodobnie przyczynił się do spopularyzowania reniferów jako symboli Bożego Narodzenia[1].

Rudolf czerwononosy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rudolf Czerwononosy.

Rudolf dołączył do pozostałych reniferów głównie za sprawą piosenki „Rudolph the Red-Nosed Reindeer”, jednak pierwszą opowieść o nim napisał w 1939 roku Robert L. May dla sieci sklepów Montgomery Ward. Została ona opublikowana w formie książkowej i była rozdawana dzieciom, które odwiedziły sklepy w okresie świątecznym.

Według tej historii, Rudolf jest synem Profesorka, jednego z ośmiu pierwotnych reniferów Świętego Mikołaja wymienionych w wierszu A Visit from St. Nicholas. Rudolf urodził się ze świecącym czerwonym nosem, przez co stał się wyrzutkiem i obiektem docinek ze strony innych reniferów. Pewnego razu, noc wigilijna była tak mglista, że Mikołaj chciał zrezygnować ze swej corocznej podróży dookoła świata. Kiedy jednak zauważył Rudolfa, zdecydował, że jego nos będzie wyśmienitą lampą i oświetli mu drogę. Od tego czasu Rudolf jest stałym członkiem zaprzęgu Mikołaja i cieszy się szacunkiem innych reniferów[2][3].

Historia Rudolfa stała się popularną bożonarodzeniową opowieścią, którą najczęściej przedstawia się w formie piosenki lub telewizyjnych programów.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

W wierszu Moore’a nie ma szczegółowych opisów reniferów poza wzmianką, że są one „małe”[4]. Ich wygląd w większości pokazują filmy, które przedstawiają je z cechami charakterystycznymi bardziej dla jeleni lub krętorogich (spiczaste poroże, smukła sylwetka).

Od czasu wydania wiersza, wiedzę na temat reniferów wniosły do bożonarodzeniowej tradycji książki, filmy oraz piosenki. Przykładowo w filmie Święty Mikołaj z 34. ulicy okazuje się, że renifer może latać tylko w Wigilię. Tradycją jest także to, że na czele zaprzęgu Św. Mikołaja znajduje się Rudolf, a za nim reszta reniferów połączonych w pary.

Inne renifery[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. First published text
  2. Rudolph the Red-Nosed Reindeer. [dostęp 2011-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-03)].
  3. Rudolf - pomocnik Świętego Mikołaja [online], ListyMikolaja.pl, 2 maja 2016.
  4. A Visit from St. Nicholas, Clement C. Moore

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]