Little Christmas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Little Christmas
(Małe Boże Narodzenie)
Dzień

6 stycznia

Państwa

 Irlandia

Podobne święta

Objawienie Pańskie (pot. Święto Trzech Króli)

Little Christmas, irl. Nollaig Bheag (dosł. „Małe Boże Narodzenie”) – jedno ze zwyczajowych irlandzkich określeń obchodzonego 6 stycznia święta Trzech Króli, które tradycyjnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym rozbiera się choinkę i składa się wszelkie dekoracje świąteczne do przechowania na następny rok. Zgodnie z przesądem, rozpoczęcie ściągania ozdób bożonarodzeniowych wcześniej ma przynosić pecha[1]. 6 stycznia kończą się również w Irlandii na ogół ferie świąteczne dla szkół podstawowych i średnich[2].

Nazwa Little Christmas może wiązać się z faktem, iż do czasu przyjęcia kalendarza gregoriańskiego (1752) Boże Narodzenie obchodzono według starego stylu w dzień obecnie wypadający 6 stycznia.

Women’s Christmas[edytuj | edytuj kod]

Święto przypadające 6 stycznia określane jest również często w Irlandii mianem Women’s Christmas lub po irlandzku Nollaig na mBan (dosł. „Boże Narodzenie Kobiet”) albo Lá Cinn an Dá Lá Dhéag (dosł. „Noc kończąca dwanaście dni Bożego Narodzenia”). Zgodnie z tradycją (wciąż popularną w hrabstwie Cork, choć mniej znaną w innych rejonach) mężczyźni przejmują od swoich żon na ten jeden dzień obowiązki domowe, dając im okazję do odpoczynku. Kobiety zaś spotykają się we własnym gronie w domach prywatnych albo w pubach i restauracjach.

Podczas wspólnych spotkań tradycyjnie podaje się wino, piwo, ciasta i herbatę, zamiast zwyczajowych w dzień Bożego Narodzenia potraw mięsnych i whiskey. Legenda głosi, że w noc poprzedzającą Trzech Króli woda miała zmieniać się w wino, wodorosty w jedwab, a piasek w złoto[3].

Choć zwyczaj obchodzenia Nollaig na mBan jest pochodzenia wiejskiego, w ostatnich latach odradza się w miastach Irlandii oraz w społecznościach emigracji irlandzkiej w Wielkiej Brytanii, USA, Australii czy Nowej Zelandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christmas Traditions in Ireland. [dostęp 2007-12-25]. (ang.).
  2. School terms in primary and post-primary schools. [dostęp 2007-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 marca 2010)]. (ang.).
  3. Stiofán Ó Cadhla, hasło „Women’s Christmas”, w: The Encyclopaedia of Ireland, ed. Brian Lalor, New Haven and London: Yale University Press, 2003, ISBN 0-300-09442-6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]