Przejdź do zawartości

Wioska Świętego Mikołaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wioska Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja – park rozrywki położony w odległości 8 km od centrum Rovaniemi w Finlandii. W jego pobliżu znajduje się także drugi park tematyczny Santa Park.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu II wojny światowej Rovaniemi i Laponia stały się pierwszymi odbiorcami pomocy dostarczonej przez UNRRA, poprzednika UNICEFU. W jej ramach postanowiono zbudować za kołem podbiegunowym m.in. chatkę dla turystów, by ożywić ruch turystyczny. W 1950 roku z niespodziewaną wizytą przyjechała do Rovaniemi Eleanora Roosevelt, wdowa po prezydencie USA, by zobaczyć powojenną rekonstrukcję miasta. Lokalny gubernator Uuno Hannula, otrzymał zadanie zorganizowania wizyty. Ponieważ w tym czasie podbiegunowa chatka nie była jeszcze gotowa, wspólnie z burmistrzem Rovaniemi Lauri Kaijalainenem i jego asystentem znalazł odpowiedni kawałek ziemi pod jej budowę, dzięki czemu w ciągu tygodnia została ona postawiona.

Wizyta pani Roosevelt sprawiła, że do miasta zaczęły wkrótce przyjeżdżać inne wybitne osobistości i turyści z całego świata. W 1956 roku pociągnęło to za sobą konieczność rozbudowy bazy turystycznej (powstały kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz poczta).

W czerwcu 1965 r. dokładnie piętnaście lat po powstaniu pierwszego polarnego schroniska, otworzono nowy budynek. Zaprojektowany przez Lempi Purdy obiekt był znacznie większy i lepiej przystosowany dla potrzeb turystów niż jego poprzednik.

Ponieważ okolice Rovaniemi tradycyjnie uznawane były za siedzibę Świętego Mikołaja, a liczba odwiedzających z każdym rokiem rosła, w latach 80. postanowiono wybudować w tym miejscu jego wioskę. Dziś na adres pocztowy Mikołaja przychodzi rocznie ponad 700 000 listów ze 150 krajów[1].

W 1991 roku wioska pojawiła się w pierwszym odcinku dokumentalnego programu „Pole to Pole” telewizji BBC[2].

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Linia koła podbiegunowego
  • Koło podbiegunowe – biała linia przebiegająca przez środek wioski z napisami w kilku językach i podana wartością szerokości geograficznej kręgu polarnego. Linia jest bardzo popularna wśród turystów, aczkolwiek rzeczywiste północne koło podbiegunowe - na skutek powolnych zmian kąta nachylenia osi Ziemi - przebiega obecnie 2,2km na północ, przez teren lotniska w Rovaniemi; w oznaczonej w wiosce lokalizacji przebiegało ono w roku 1867.
  • Poczta Świętego Mikołaja – można tu nie tylko nadać list, ale też kupić przeróżne rzeczy związane ze świętami. Z kolei wszystkie listy stąd nadawane otrzymują specjalny stempel Świętego Mikołaja.
  • Biuro Świętego Mikołaja – ulokowane jest w głównym budynku wioski, gdzie turyści mogą porozmawiać oraz zrobić zdjęcie ze Świętym Mikołajem[3].
  • Inne atrakcje – na terenie wioski znajduje się też wiele restauracji i sklepów, w których można kupić przeróżne rzeczy związane ze Świętym Mikołajem oraz Laponią[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Santa Claus Village History. santaclausvillage.info. [dostęp 2013-12-24]. (ang.).
  2. Santa Claus’s village. weather-wherever.co.uk. [dostęp 2013-12-24]. (ang.).
  3. Santa Claus Post Office. santaclausvillage.info. [dostęp 2013-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-23)]. (ang.).
  4. Ohops, sivua ei löytynyt!. santaclausvillage.info. [dostęp 2013-12-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]