Piernik marchwiowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piernik marchwiowyciasto marchewkowe, odmiana piernika, w której miód zastąpiono marchwią.

Dawniej miód nie należał do produktów łatwo dostępnych[1]. Nie było także jego tańszego zamiennika – miodu sztucznego. Odpowiedzią na to było wymyślenie piernika, w którym miód zastępuje się marchwią i opcjonalnym dodatkiem karmelu[1]. Wyrób taki pachnie i smakuje podobnie jak typowy piernik z miodem[1].

Ciasto o nazwie „Piernik z marchwi”, wypiekane w województwie łódzkim w okolicach Dmosina i Głowna, zostało wpisane 3 marca 2008 na Listę produktów tradycyjnych polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi[1]. Do jego wyrobu używa się marchwi w proporcji 1:1 w stosunku do mąki[2]. Nie zawiera ono karmelu i piany ubitej z białek[1]. Ciasto ma lekką, puszystą strukturę, na zewnątrz ma barwę od ciemnobrązowej do czarnej, a miąższ jest brązowy z rudymi refleksami[1][2]. „Piernik z marchwi” wypiekany był w okolicznych gospodarstwach wiejskich na Boże Narodzenie ale też i na biesiady okolicznościowe (np. z okazji darcia pierza lub wykopków ziemniaków)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Piernik z marchwi. W: Lista produktów tradycyjnych (woj. łódzkie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2017-05-30].
  2. a b Grażyna Bożyk. Piernik z marchwią, a bez miodu. „Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach”. 5/2008, s. 32-33. Bratoszewice: WODR w Bratoszewicach. ISSN 1234-2793.