Kerststol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kerststol
Plasterki kerststol

Kerststol lub Christstollenstrucla bożonarodzeniowa; rodzaj luksusowego, słodkiego chleba spożywanego tradycyjnie podczas świąt Bożego Narodzenia, głównie w Holandii i Niemczech[1]. Kerststol zawiera dużą ilość rodzynek oraz migdałowe nadzienie[2]. Ciasto posypuje się cukrem pudrem[2].

Nadzienie z migdałów, nazywane amandelspijs, to utarte z cukrem zmielone migdały bez skórki, doprawione do smaku sokiem z cytryny[2].

W masowej produkcji fabrycznej często stosuje się tani surogat o nazwie banketbakkersspijs lub krótko banketspijs, w którym prawdziwe migdały zastępuje się zmielonymi nasionami roślin strączkowych zmieszanymi z olejami roślinnymi[3]. Najczęściej do tego celu używane są nasiona białej fasoli oraz pestki moreli[3]. Istnieje prosty test z jodem, który pozwala na szybkie odróżnienie nadzienia z prawdziwych migdałów od surogatu[4]. Test został spopularyzowany w Holandii przez dziennikarza kulinarnego Johannesa van Dama[5].

W języku staroniderlandzkim wyraz stol oznaczał stut, czyli podpórkę, bowiem przy pieczeniu kerststol używa się czasami formy podpierającej chleb w piecu[6].

Ponad 650 lat temu uczestnicy wypraw krzyżowych na Bliski Wschód zabrali ze sobą, w drodze powrotnej do Europy, nieznane wówczas owoce, przyprawy i orzechy, które potem zaczęto dodawać do ciasta przeznaczonego do wypieku kerststol[6].

W skład ciasta wchodzą: mąka, jajko, masło, mleko, brązowy cukier, suszone drożdże, rum, sól, cukier puder kilka rodzajów rodzynek, kandyzowana skórka gorzkiej pomarańczy, scukrzona skórka cytryny, kandyzowane czereśnie[2].

Nadzienie przygotowuje się z białych migdałów, cukru i jajka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kerststol. bakkerijmuseum.nl. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  2. a b c d e Recept kerststol. jannekes.nl. [dostęp 2014-05-12].
  3. a b Amandelspijs. hanos.nl. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  4. Amandelspijs test. weblogs.nrc.nl. [dostęp 2014-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-12)]. (niderl.).
  5. Johannes van Dam overleden. nos.nl, 13 września 2013. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).
  6. a b Kerststol. [dostęp 2014-05-12]. (niderl.).