Turrón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Turrón z Alicante
Turrón z Jijony

Turrón – rodzaj nugatu, podawany w postaci kostek podczas świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii, Włoszech oraz w krajach Ameryki Łacińskiej i na Filipinach. W Czechach produkuje się podobny do kruchego turronu Turecký med (Turecki miód).

Tradycyjny turron składa się z miodu, cukru i białek jaj, gotowanych razem, aż miód skarmelizuje, oraz orzechów piniowych, laskowych lub migdałów. Może być kruchy (biały turron z Alicante, zawierający 64% całych, prażonych migdałów) lub miękki i ciągnący (turrón z Jijony), w którym migdały są utarte na pastę.

Turrón w wersji z Alicante przykrywa się opłatkiem i podczas świąt dzieli się nim z bliskimi osobami, nie tylko z rodziną.

Najwięcej jest głosów łączących powstanie turronów z inwazją arabską na półwysep Iberyjski, ponieważ przywieźli oni dwa podstawowe składniki turronów - cukier i pomarańcze (miód pomarańczowy). Tradycyjnymi miejscami narodzin turronów są miasta Jijona i Alicante z okolic Walencji. Od ich nazw wywodzą się dwie podstawowe odmiany turronów.

Turron dość szybko stał się przedmiotem handlu i pojawiał się w literaturze, m.in. w pierwszej opowieści o Don Juanie stworzonej przez Tirso de Molinę - Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość. Z potrawy bożonarodzeniowej coraz bardziej przekształcał się w całoroczny przysmak. Dzięki zastosowaniu pary i opartych na niej maszynach można było produkować turron na większą skalę i powstały nowe jego wersje. Dziś tradycyjne turrony powstają według ściśle określonych receptur pilnowanych przez Radę Turronów Jijona i Alicante[1].

Podstawowe składniki[edytuj]

  • migdały (pistacje) obrane ze skórki – 40 dkg
  • opłatki do wyłożenia formy – kilka szt.
  • białka – 8 szt.
  • miód – 50 dkg
  • oliwa z orzechów[2]

Sposób przygotowania[edytuj]

Migdały należy podprażyć na suchej patelni. Gdy się zarumienią, zdjąć je z ognia, trzykrotnie zemleć w maszynce do mięsa i wymieszać z oliwą. Miód wlać do garnuszka i podgrzewać na małym ogniu ok. 25 min. mieszając, aż zgęstnieje. Białka ubić na sztywną pianę, włożyć do garnka o pojemności dwóch litrów i wstawić do większego naczynia z gotującą się wodą. Do białek wlać gorący miód i ubijać na parze przez 30 min. Dodać migdały i mieszać masę, aż zacznie się rwać. Ubitą masę zdjąć z ognia. Dno formy wyłożyć opłatkami, wylać na nie masę, wyrównać nożem i przykryć warstwą opłatków. Odstawić do ostygnięcia na 24 godziny. Stężałe pokroić na małe prostokąty lub kwadraty.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]