Pandoro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pandoro
{{{alt grafiki}}}
Miejsce powstania

Włochy

Składniki
  • mąka
  • jaja
  • masło
  • cukier

Pandoro – tradycyjne włoskie ciasto zwane „słodkim chlebem”, najbardziej popularne w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Nazwa ciasta wywodzi się od włoskich słów pane, które oznacza chleb oraz oro, oznaczającego złoto[1].

Podstawa tradycyjnego pandoro jest w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, a samo ciasto jest złotego koloru[1]. Często podaje się je posypane cukrem pudrem o zapachu wanilii, który w okresie Bożego Narodzenia przypomina zaśnieżone szczyty włoskich Alp. Innym, obok pandoro, popularnym we Włoszech ciastem w okresie świątecznym jest panettone[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pandoro pojawiło się w odległych czasach, produkt dawnej sztuki wypieku chleba. Przez całe średniowiecze biały chleb spożywali wyłącznie bogaci, podczas gdy zwykłych ludzi było stać tylko na czarny chleb, a często nawet nie było to możliwe. Chleby słodkie były zarezerwowane dla szlachty. Chleby wzbogacone jajkiem, masłem i cukrem lub miodem były podawane w pałacach i nazywane były chlebem królewskim lub chlebem złotym.

Początki ciasta pandoro datowane sąna XIII wiek, gdzie mogło być ono wypiekane na dworze Sforzów w Weronie, a inspiracją do wypieku pandoro miało być inne ciasto – nadalin[1][2]. Pierwsze wzmianki na temat deseru wyraźnie oznaczonego jako pandoro datuje się na XVIII wiek. Jeszcze w XVIII wieku Wenecja była głównym rynkiem zbytu dla przypraw, a także dla cukru, który zastąpił miód w europejskich ciastach i chlebach produkowanych z ciasta zakwaszonego. To właśnie w Weronie, na terytorium Wenecji, opracowano i udoskonalono recepturę produkcji pandoro, co wymagało stu lat. Współczesna historia tego chleba deserowego rozpoczęła się w Weronie 30 października 1894, kiedy to Domenico Melegatti uzyskał patent na procedurę, która miała być stosowana przy przemysłowej produkcji pandoro[3]. Melegatti do wniosku o patent dołączył rysunek malarza Angelo Dall'Oca Bianci, który namalował ciasto z podstawą w kształcie ośmioramiennej gwiazdy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Beata Zatońska: Świąteczna włoska wojna na baby. Która zwycięży?. tygodnik.tvp.pl, 25 grudnia 2016. [dostęp 2023-12-03].
  2. Alessandro Marzo Magno: Panettone. gazzettaitalia.pl, 21 grudnia 2021. [dostęp 2023-12-03].
  3. Chi ha inventato il pandoro?. focusjunior.it, 15 grudnia 2020. [dostęp 2023-12-03]. (wł.).
  4. The history of Pandoro and Panettone, the two kings of Italian Christmas. italia.it. [dostęp 2023-12-03]. (ang.).