Strzelecki Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelecki Park Krajobrazowy
Logotyp Strzelecki Park Krajobrazowy
park krajobrazowy
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Położenie

gminy: Dubienka, Białopole, Horodło, Hrubieszów, otulina także w gminie Uchanie

Mezoregion

Obniżenie Dubieńskie, Grzęda Horodelska

Data utworzenia

1983

Akt prawny

Uchwała WRN w Chełmie Nr XVIII/89/83 z dnia 28 marca 1983 r.

Powierzchnia

120,26 km²

Powierzchnia otuliny

114,86 km²

Obszary chronione

2 rezerwaty przyrody

Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Strzelecki Park Krajobrazowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Strzelecki Park Krajobrazowy”
Ziemia50°58′22″N 23°52′56″E/50,972778 23,882222
Strona internetowa

Strzelecki Park Krajobrazowypark krajobrazowy położony na pograniczu powiatu chełmskiego i hrubieszowskiego (województwo lubelskie). Leży na terenie gmin Dubienka, Białopole, Horodło i Hrubieszów[1].

Powierzchnia Parku wynosi 120,26 km², natomiast jego otulina liczy 114,86 km²[1].

Najbardziej czytelną formą rzeźby jest rozległa dolina Bugu, osiągająca największą szerokość w północnej części parku. Rzeka ma charakter naturalny, tworzy liczne zakola. Pozostałością wielu dawnych odciętych przez rzekę zakoli są starorzecza, tzw. „bużyska”, ulegające szybkiemu zarastaniu.

Jest to typowy park leśny (92% powierzchni w obrębie powiatu chełmskiego stanowią lasy) z dominacją gatunkową sosny. W parku występuje wiele rzadkich gatunków roślin, 35 znajduje się pod ścisłą ochroną m.in.: obuwik pospolity, storczyk kukawka i goździk pyszny.

Lasy Strzeleckiego Parku Krajobrazowego zostały wpisane na listę ostoi ptaków o znaczeniu krajowym, natomiast dolina Bugu jako ostoja o znaczeniu europejskim. Niektóre z gatunków ptaków, jak np. orlik krzykliwy, znalazły tu optymalne warunki do rozrodu. Liczne są również inne gatunki drapieżnych ptaków leśnych: myszołowy, jastrzębie, trzmielojady. Z innych kręgowców należy wymienić ginącego w Polsce żółwia błotnego oraz bobra i wydrę.

Na terenie parku utworzono dwa rezerwaty przyrody: Siedliszcze i Liski, o łącznej powierzchni 106 ha. Za pomniki przyrody (w parku i jego najbliższym sąsiedztwie) uznano 11 obiektów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strzelecki Park Krajobrazowy. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-06-13].