Telewizja Dolnośląska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizja Dolnośląska
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 1 czerwca 1995
Zakończenie nadawania 22 kwietnia 2013
Format obrazu 4:3
Właściciel ATM Grupa
Systemy
emisji sygnału
PAL
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Wrocław
Zastąpił TV4
Zastąpiony przez Echo24

Telewizja Dolnośląska (zapisywanie stylizowane: 4TEDE) – regionalna stacja telewizyjna nadająca od 1 czerwca 1995 z Wrocławia na kanale 31. Stworzona w dużej mierze przez zespół Prywatnej Telewizji "Echo", która przejęta przez włoski kapitał (weszła w skład sieci Polonii 1) nie uzyskała koncesji na nadawanie programu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ze zlikwidowanej PTV Echo do nowej telewizji przeszli m.in. redaktor naczelny Leszek Turowski, szef informacji Jacek Ściobłowski, sekretarz redakcji Iwona Świerczek-Bażańska. Kapitału na uruchomienie stacji dostarczyły m.in. Browary Dolnośląskie i wrocławski biznesmen Andrzej Kuchar. W pierwszej fazie działalności Telewizja Dolnośląska była kontynuatorem modelu stacji wypracowanego w początkach istnienia swej poprzedniczki.

TeDe zanotowała swój wielki sukces w lipcu 1997 w czasie "powodzi tysiąclecia", kiedy poświęciła całkowicie całą swą ramówkę, rezygnując z emisji wszystkich reklam i wszystkich zaplanowanych programów na rzecz 24-godzinnego nadawania komunikatów i reportaży z zagrożonych wodą odcinków tworzonych w tym czasie ad-hoc przez mieszkańców umocnień przeciwpowodziowych. Stacja w tym czasie w dużej mierze przejęła rolę koordynatora działań w akcji przeciwpowodziowej, oddając przy tym m.in. antenę ówczesnemu prezydentowi miasta Bogdanowi Zdrojewskiemu zawsze wtedy, gdy miał on coś do powiedzenia uwięzionym w zalanych domach mieszkańcom miasta, innym - starającym się nieść im pomoc lub nawet służbom miejskim.

Stacja w lipcu 1998 roku przejęła Telewizję Aval[1].

W roku 2000 redakcja wyprowadziła się z wieżowca "Poltegoru" przy ul. Powstańców Śląskich do nowego gmachu na ulicę Muchoborską; budynek ten wyposażony jest w nowoczesne studio oraz newsroom. Do 18 kwietnia 2007 roku telewizja nadawała sygnał z budynku wieżowca "Poltegor Centre", jednak w związku z jego planowanym wyburzeniem antena nadawcza została przeniesiona na dach Domu Akademickiego "Kredka". Siedziba TeDe znajduje się w obecnie[2] w Bielanach Wrocławskich.

Początkowo Telewizja Dolnośląska wchodziła w skład grupy telewizyjnej "Odra", poza własnymi produkcjami nadając również programy przeznaczone dla całej sieci. W 1998 roku rozpoczęła retransmisję programu Naszej TV (z zachowaniem pasm lokalnych), a następnie od 2000 roku - TV4.

W 2005 stacjom byłej TV Odra (W tym TeDe) wydane zostały nowe koncesje, obligujące do reaktywowania sieci. Od tamtej pory Telewizja Dolnośląska, mimo iż posługuje się również własną nazwą, formalnie jest producentem programu wrocławskiej stacji TV Odra.

22 kwietnia 2013 na terenie Wrocławia w ramach IV etapu cyfryzacji naziemnej telewizji zostały wyłączone nadajniki, za pomocą których był możliwy odbiór TeDe. Tym samym po 18 latach emisji TV4 / ODRA Wrocław, Opole, Świdnica zaprzestaje działalności[3]. 3 października 2016 stacja została zastąpiona stacją Echo24.

28 sierpnia 2013 ATM Grupa nabyła 98,44% udziałów w spółce Telewizja Dolnośląska, stając się większościowym udziałowcem[4].

Nadajniki[edytuj | edytuj kod]

Przyznane nadajniki dla emisji cyfrowej.

Nadajniki cyfrowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość Kompresja wizji
Świdnica – komin Miejskiego Zakładu Energii Cieplnej
(ul. Pogodna 1)
24 498 MHz 1 kW pozioma dookólna MPEG-4
Wrocław – Sky Tower
(ul. Powstańców Śląskich 95)
24 498 MHz 2 kW pozioma dookólna MPEG-4

Nadajniki analogowe zostały wyłączone 22 kwietnia 2013 r.

Nadajniki analogowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość
WrocławDom Akademicki "Kredka"
(ul. Grunwaldzka 69)
31 551,25 MHz 1,5 kW pozioma dookólna
Opole – komin byłych Zakładów Mięsnych "Peters"
(ul. Wschodnia 23)
30 543,25 MHz 0,2 kW pozioma dookólna
Świdnica – komin Miejskiego Zakładu Energii Cieplnej
(ul. Pogodna 1)
39 615,25 MHz 1 kW pozioma dookólna

[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Logo
2000/2001-22 kwietnia 2013 Logo TV4, obok cztery niebieskie kwadraty z żółtymi literami "T", "E", "D" i "E" a pod nim prostokąt z. białym napisem "Telewizja Dolnośląska". TeDe.jpg

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]