Squat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbol squatersów

Squat (spolszczane skłot) – opuszczona nieruchomość, zajęta, przeważnie, bez zgody właściciela. Squatersi (tj. osoby zajmujące nieruchomość nielegalnie) swoje postępowanie tłumaczą tym, że według nich prawo do zaspokojenia swojej potrzeby jest ważniejsze od prawa własności. W wielu krajach squatting jest przestępstwem, w niektórych postrzega się je jedynie jako konflikt pomiędzy właścicielem a squatersem, w którym prawo stoi zazwyczaj po stronie właściciela.

Squatting, tj. zajmowanie pustostanów, to część współczesnej ideologii anarchistycznej. W takim ujęciu squaty częstokroć, oprócz funkcji mieszkalnych, spełniają też inne role: np. centrów alternatywnej kultury, edukacji itp. Występują w niemal każdym większym mieście Europy.

Szczególnie dużo squatów (kilkaset) występuje w Barcelonie i Amsterdamie. Czasem squatowane są całe ulice lub znaczna część domów w jednej dzielnicy – taka sytuacja miała miejsce np. do początku lat dziewięćdziesiątych na berlińskim Kreuzbergu oraz do dziś w kopenhaskiej Christianii, będącej de facto miastem w mieście. We Włoszech występują też nacjonalistyczne squaty np. Casa Pound w Rzymie.

Historycznie w Polsce squaty znajdują lub znajdowały się m.in. w Poznaniu (Rozbrat, od:zysk), Wrocławiu (Era Kromera, Centrum Reanimacji Kultury, Wagenburg), Warszawie (Przychodnia, Syrena, Elba, Fabryka), Krakowie (Carandiru, ul. Wielicka), Gdyni (Brovary Hills), Gliwicach (Krzyk), Częstochowie (Elektromadonna), Białymstoku (DeCentrum), w Grudziądzu (Szach), Sosnowcu (M9), Gdańsku (NKS 3-Jan), w Rudzie Śląskiej (Berza) i w Białej Podlaskiej (Zakaźny), w Pabianicach na ul. Kościuszki.

Zjawisko squattingu o charakterze subkulturowym to rezultat potrzeby wzbudzenia pierwotnych wzorców zachowań kreujących zależności społeczne, pod częściowym wpływem otaczającej kultury (pomijając bardziej przyziemny aspekt miejsca, w którym są realizowane).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]