Lądek-Zdrój (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Lądek-Zdrój)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lądek-Zdrój
gmina miejsko-wiejska
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat kłodzki
TERYT 0208083
Burmistrz Roman Kaczmarczyk
Powierzchnia 117,4 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności

8 447[1]
• gęstość 72,0 os./km²
Nr kierunkowy 74
Tablice rejestracyjne DKL
Adres urzędu:
Rynek 31
57-540 Lądek-Zdrój
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Lądek-Zdrój
Liczba sołectw 9
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
Ziemia50°21′N 16°53′E/50,343056 16,879444
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Lądek-Zdrójgmina miejsko-wiejska położona w województwie dolnośląskim, we wschodniej części powiatu kłodzkiego i ziemi kłodzkiej. Przed reformą administracyjną Polski z 1999 r. gmina wchodziła w skład województwa wałbrzyskiego. Siedziba gminy znajduje się w Lądku-Zdroju[2].

Obszar gminy stanowi 7,14% powierzchni powiatu. Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwało 8 592 osób[3].

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Borówkowa widoczna ponad Lądkiem-Zdrojem, najwyższy szczyt gminy

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Gmina Lądek-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach, obejmuje środkową część doliny Białej Lądeckiej oraz częściowo Krowiarki, wchodzące w skład Masywu Śnieżnika i Góry Złote, które stanowią równocześnie wschodnią granicę państwa polskiego[4].

Na zachodzie gmina Lądek-Zdrój graniczy z gminami: Kłodzko i Bystrzyca Kłodzka, na północny z gminą Złoty Stok w powiecie ząbkowickim, a na południu z gminą Stronie Śląskie[5].

Widok z Przełęczy Lądeckiej na stronę czeską

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnię gminy Lądek-Zdrój leżącej w Sudetach Wschodnich tworzy znaczna część Gór Złotych i Krowiarek. Pasmo Gór Złotych tworzy rozległy, zalesiony pas wyniesień w północnej i wschodniej części Gminy. Partie szczytowe tych gór osiągają wysokość bezwzględną w przedziale od 600 do 900 m n.p.m., w tym są to m.in. szczyty: Borówkowa (900 m) - największy szczyt gminy, Jawornik Wielki (872 m}, Kadzielna (827 m), Królówka (782 m), Karpiak (775 m), Trojak (766 m), Wójtowa (740 m), Trzmielak (725 m). Pasmo gór jest rozcinane na poszczególne wyniesienia i wydłużone grzbiety przez liczne głębokie doliny rzeczne oraz przełęcze górskie. Do najważniejszych przełęczy Gór Złotych leżących na terenie Gminy zaliczyć można: Przełęcz Różaniec (583 m n.p.m), Przełęcz Lądecką (665 m n.p.m) i Przełęcz Karpowską (753 m n.p.m)[6].

Pasmo Krowiarek rozciąga się w południowej części gminy, od Stójkowa, przez Kąty Bystrzyckie po Konradów i Trzebieszowice. W granicach gminy położone są m.in. następujące szczyty tego pasma: Wapnisko (799 m), Karczmisko (694 m), Siniak (658 m). W Stójkowie szczytowymi kulminacjami Kuźniczych Gór (Pośrednica – 569 m i Kuźnicza Góra – 507 m) przebiega fragment granicy gmin Lądek Zdrój i Stronie Śląskie[7].

Biała Lądecka przepływająca przez Trzebieszowice

Pomiędzy pasmem Krowiarek a Górami Złotymi rozpościera się Obniżenie Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, zawężając swój zasięg w kierunku zachodnim do Doliny Białej Lądeckiej. Osią Obniżenia jest rzeka Biała Lądecka, tworząca wraz ze swoimi dopływami gęstą sieć rzeczną obszaru, zasobną w wody płynące[8]. Na terenie gminy Lądek Zdrój dopływami prawobrzeżnymi rzeki są: Jadwiżanka, Karpowski Potok z Przywrą, Luty Potok (Wądół) z Obszarniczką, Wiosennik, Pląsawa, Orliczka, Jaskiniowiec i Skrzynczana, a lewobrzeżnymi: Rudawka z Czerwonym Potokiem i Konradka z Rudym Potokiem[9].

Platforma widokowa na Jaworniku Wielkim

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Charakterystycznym rysem rzeźby terenu zarówno Masywu Śnieżnika jak i Gór Złotych są powierzchnie zrównań morfologicznych, tworzących wierzchowiny lub łagodnie nachylone spłaszczenia stokowe w trzech wyraźnych poziomach opadających stromymi zboczami, a rozcinane dolinami potoków[10]. Podstawowymi składnikami litograficznymi występującymi na terenie gminy Lądek-Zdrój są granitognejsy i łupki metamorficzne[11].

Długa historia rozwoju geologicznego i skomplikowana struktura Masywu Śnieżnika i Gór Złotych nie dają jak dotąd podstaw do pełnego i jednoznacznego określenia poszczególnych etapów jego rozwoju[12].

Surowce mineralne[edytuj | edytuj kod]

Oprócz walorów naturalnego, górskiego krajobrazu Góry Złote wyróżniają się takimi osobliwościami przyrodniczymi, jak: bazaltowe formy skalne na północ od Lądka-Zdroju i Lutyni, gnejsowe formy skalne w masywie Trojaka i Królówki. W rejonie Kątów Bystrzyckich występują łupki grafitowe (o zawartości 0,23-10,9% czystego grafitu), będącego cennym surowcem dla metalurgii[13].

Warunki klimatyczne[edytuj | edytuj kod]

Warunki klimatyczne w gminie Lądek-Zdrój podobnie jak w innych rejonach należących do Sudetów są zdeterminowane takimi czynnikami jak: wysokość n.p.m. i układ orograficzny. Zbyt mała liczba stacji meteorologicznych oraz brak ciągłości pomiarów w znacznym stopniu utrudniają sporządzenie charakterystyki lokalnego klimatu. Średnie roczne temperatury mierzone w latach 1881-1930 dla Lądka-Zdroju wyniosły 6,5 °C. Opady ściśle związane są z wysokością, ekspozycją stoków i dominującymi kierunkami wiatrów deszczonośnych (NW i W). Roczny opad wynosi w tym rejonie średnio 686 mm[14].

Środowisko przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Róża kłodzka kwitnie na wiosnę na podmokłych łąkach

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Flora gminy Lądek-Zdrój wykazuje cechy mieszane między gatunkami karpackimi a zachodniosudeckimi, dlatego też jest zaliczana do florystycznego Okręgu Wschodniosudeckiego. Lasy stanowią przeważające pokrycie terenu Gór Złotych. Na terenie Krowiarek poza lasami i obszarami zurbanizowanymi, liczniej występują tereny bezleśne. Podstawowym gatunkiem lasotwórczym jest obecnie świerk. Nad ciekami wytworzyły się wtórne zespoły ciemiężycy zielonej oraz lepiężnika białego. Z kolei na wilgotnych łąkach, na przełomie maja i czerwca kwitnie pełnik europejski, zwany lokalnie różą kłodzką[15]. Na długości około 25 km pomiędzy Lądkiem-Zdrój a Żelaznem w rzece Biała Lądecka występuje jaskier pędzelkowaty. Roślina ta umieszczona jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin[16].

Poza cennymi okazami starodrzewu, które są chronione prawnie jako pomniki przyrody, na terenie miasta Lądek-Zdrój rośnie wiele cennych, rzadkich gatunków drzew, wyróżniających się swoją wielkością. Skupiają się one głównie w obrębie dzielnicy uzdrowiskowej oraz na jej obrzeżu. Ciekawą formę roślinności stanowią lądeckie parki miejskie, których początki sięgają XVII wieku[17].

Głowacz białopłetwy, jeden z dwóch gatunków ryb objętych ochroną

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Pod względem fauny opisywany obszar w większości nie różni się od innych terenów wchodzących w skład Sudetów, jednak ze względu na duże zalesienie i mała gęstość zaludnienia terenów, populacje poszczególnych gatunków są na ogół większe. Wśród ssaków występują: jeleń i sarna, dzik. Poza tym spotkać można tutaj lisa, kunę leśną, jeża, koszatkę leśną, wiewiórkę rudą i borsuka. Spośród drobniejszych zwierząt żyją tutaj: nornica ruda, orzesznica oraz kilkanaście gatunków nietoperzy. Występuje też miedziobrunatny ślimak nadobny i pomrów błękitny. W niewielkim jeziorku w Jaskini Radochowskiej stwierdzono obecność małego skorupiaka, występującego w głównie tylko w Tatrach, czyli studniczka tatrzańskiego[18].

Spośród ptaków na terenie gminy spotyka się: jarząbka, sowę włochatą, pliszkę górską, drozda ozdobnego. Na uwagę zasługują gatunki zagrożone w skali kraju takie jak: m.in. kania ruda, sokół wędrowny i sóweczka[19]. W pobliżu wód i w podmokłych miejscach żyje m.in. traszka górska, zaskroniec i jaszczurka żyworodna. W czystych wodach Białej Lądeckiej bytuje pstrąg (potokowy i tęczowy). Dwie gatunki ryb na terenie gminy są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Są to: głowacz pręgopłetwy oraz głowacz białopłetwy[20].

Symbole gminy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Herb Lądka-Zdroju.

Głównym symbolem gminy jest jej herb. Obecny został ustanowiony 17 maja 1989 roku[21]. Zastąpił on dotychczas obowiązujący herb przedstawiający białego lwa z dwoma ogonami na czerwonym polu. Nowy herb przedstawia w górnej części fragment dawnego herbu Kłodzka, na którym widnieją na czerwonym polu dwie złote, stylizowane kłody. W dolnej części na żółtym polu znajduje się zaś czarna litera "L" będąca inicjałem miasta[22].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2005[23] gmina Lądek-Zdrój ma obszar 117,4 km², w tym:

Gmina stanowi 7,14% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 31 grudnia 2006[3]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 8741 100 4621 52,9 4120 47,1
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
74,5 39,4 35,1
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Lądek-Zdrój w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gmina Ladek Zdroj.png

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lądku-Zdroju
Gimnazjum Publiczne im. gen. Maczka w Lądku-Zdroju

Gmina Lądek-Zdrój pod względem wykształcenia jej mieszkańców nie odbiega od innych terenów powiatu kłodzkiego. Osoby z wykształceniem wyższym stanowią około 7% całej populacji w gminie. Najwięcej mieszkańców posiada wykształcenie podstawowe (33,1%) i średnie zawodowe (23%)[24].

Przedszkola i szkoły podstawowe[edytuj | edytuj kod]

W gminie funkcjonuje jedno przedszkole, które znajduje się w Lądku-Zdroju przy ul. Paderewskiego 2. Według danych z 2004 roku uczęszczało do niego 131 dzieci, w tym 86 sześciolatków, co w stosunku do lat 90. XX wieku oznacza, że liczba przedszkolaków uległa zmniejszeniu. Przy szkole podstawowej w Trzebieszowicach działa oddział przedszkolny dla dzieci 6–letnich, do którego uczęszczało w tym samym roku 22 dzieci[25].

Na terenie gminy do 1999 roku funkcjonowały 3 szkoły podstawowe oraz ich trzy filie. Od 2004 roku działają już tylko dwie szkoły, do których uczęszcza łącznie 660 uczniów (stan na 2003). Są to[26]:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka, Lądek-Zdrój, ul. Kościelna 31
 • Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa, Trzebieszowice.

Gimnazja[edytuj | edytuj kod]

W wyniku reformy szkolnictwa w 1999 roku na terenie gminy utworzono jedno gimnazjum - Gimnazjum Publiczne im. gen Stanisława Maczka, które ma swoją siedzibę przy ul. Zamenhofa 2 w Lądku-Zdroju. Powstało ono w wyniku przekształcenia dotychczasowej Szkoły Podstawowej nr 2. Naukę kontynuuje w nim 359 uczniów (stan na 2004)[27].

Szkolnictwo ponadgimnazjalne[edytuj | edytuj kod]

W stolicy gminy funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące im. Lucjana Szenwalda, położone przy ul. Polnej 2. Jego organem prowadzącym był w latach 1999-2003 powiat kłodzki. Od 2004 roku jest ono prowadzone przez gminę (przejęcie miało zapobiec zajęciu placówki przez władze powiatowe, w ramach ograniczania sieci placówek edukacyjnych)[28]. Uczęszcza do niego 188 uczniów[29].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład gminy wchodzi miasto Lądek-Zdrój i 9 wsi, zgrupowanych w sołectwa[30]:

Miejscowość Powierzchnia (km²) Liczba ludności (2010) Rok założenia Burmistrz/sołtys Zdjęcie Położenie na mapie gminy
Lądek-Zdrój 20,32 6 222 1. połowa XIII w. Roman Kaczmarczyk
Panorama Lądka-Zdroju
Kąty Bystrzyckie 5,43 57 1. połowa XIV w. Mariusz Rajski
Widok ogólny na centrum wsi
Konradów 13,85 305 1. połowa XIII w. Krzysztof Śliwowski
Zabudowania pałacowe w Konradowie
Lutynia[31] 52 XIII w. Sylwia Mielczarek
Lutynia wiosną
Orłowiec 70 początek XIV w. Andrzej Szip
Kościół w Orłowcu
Radochów 9,88 505 początek XIV w. Andrzej Szip
Kalwaria na Cierniaku
Skrzynka 377 koniec XIII w. Józef Kuliński
Stójków 185 2 połowa XII w. Stanisław Zujew
Trzebieszowice 24,03 1 138 XIII w. Zbigniew Kociołek
Wójtówka 62 XIV w. Aleksandra Mossakowska

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Ratusz w Lądku-Zdroju, siedziba władz miejskich

Władze gminy[edytuj | edytuj kod]

Lądek-Zdrój wraz z okolicznymi wioskami tworzą osobną gminę, posiadającą status gminy miejsko-wiejskiej. Mieszkańcy gminy wybierają do swojej rady miasta i gminy 15 radnych w wyborach co 4 lata, w sześciu okręgach wyborczych[32]. Organem wykonawczym władz jest burmistrz. Siedzibą władz gminy jest ratusz w Lądku-Zdroju, znajdujący się przy Rynku 31[33].

Burmistrzowie Lądka-Zdroju (od 1990)[34]:

 • 1990-1994: Janusz Chrzan
 • 1994-1998: Adam Szmidt
 • 1998-2002: Kazimierz Szatan
 • 2002-2010: Adam Szmidt
 • 2010–2014: Kazimierz Szkudlarek
 • od 2014: Roman Kaczmarczyk

Mieszkańcy gminy Lądek-Zdrój wybierają parlamentarzystów do Sejmu z okręgu wyborczego Wałbrzych, a do Senatu z okręgu wyborczego dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowickiego, zaś posłów do Parlamentu Europejskiego z dolnośląsko-opolskiego okręgu wyborczego z siedzibą we Wrocławiu[35].

Na czele każdego z sołectw stoi sołtys jako jednoosobowy organ władzy wykonawczej, który ma do pomocy radę sołecką jako organ władzy ustawodawczej, która wybierana jest przez wszystkich mieszkańców danej wsi[36].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Mikołaja w Radochowie

Kościół rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy swoją działalność prowadzi głównie Kościół katolicki, który jako jedyna wspólnota religijna posiada na jej terenie swoje parafie, wchodzące w skład dwóch dekanatu lądeckiego, należących do diecezji świdnickiej[37]:

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

 • Zbór Lądek-Stronie[38]


Przypisy

 1. a b http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Ladek_Zdroj, w oparciu o dane GUS.
 2. Polska. Mapa administracyjna, 1:600 000, wyd. Daunopol, Warszawa 1999.
 3. a b Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 XII 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2006. ISSN 1734-6118. (pol.)
 4. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, Lądek-Zdrój 2004, s. 7.
 5. Mapa administracyjna województwa dolnośląskiego, stan na 31.12.2010 roku.
 6. K. Mazurski, Góry Złote i Lądek Zdrój, Wrocław 1999, s. 16-17.
 7. Sudety. Przewodnik dydaktyczny dla przyrodników, pod red.B. Czarneckiej i B. Janiec, Lublin 2003, s. 31.
 8. K. Mazurski, Góry Złote i Lądek Zdrój, op.cit., s. 25.
 9. K. Mazurski, Góry Złote i Lądek Zdrój, op.cit., s. 30-33.
 10. Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 16-17.
 11. Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 16-18
 12. Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 17-18.
 13. K. Mazurski, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, Wrocław 1999, s. 24.
 14. Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 19.
 15. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 24.
 16. M. Perzyński, Gminy wiejskiej Kłodzko skarby i osobliwości. Przewodnik dla dociekliwych, Wrocław 2002, s. 41.
 17. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 25.
 18. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 26.
 19. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 25.
 20. Strategia rozwoju gminy Lądek-Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 27.
 21. Uchwała Rady Miasta i Gminy Lądek-Zdrój, nr 35/89 z dnia 17 V 1989 r.
 22. L. Siarkiewicz , Rozprawa o lądeckim herbie [on-line] [dostęp: 17.12.2011]
 23. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2011-09-14].
 24. Strategia rozwoju Gminy Lądek Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 53.
 25. Strategia rozwoju Gminy Lądek Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 54.
 26. Strategia rozwoju Gminy Lądek Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 54-55.
 27. Strategia rozwoju Gminy Lądek Zdrój na lata 2004-2013, op. cit., s. 55.
 28. Uchwała Rady Miasta i Gminy Lądek-Zdrój Nr XVI/208/03 w sprawie przejęcia przez Gminę Lądek Zdrój prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego
 29. Liczba uczniów w 2004 roku, dane za sekretariatem LO im. L. Szenwalda w Lądku-Zdroju
 30. Statut Miasta i Gminy Lądek-Zdrój z dnia 27.01.2000 roku, ze zmianami z dnia Zdroju z dnia 27 października 2005 roku, § 5.
 31. Należą do niego ponadto 2 przysiółki: Ułęże i Wrzosówka.
 32. Informacje dotyczące liczby radnych i okręgów wyborczych na stronie PKW [on-line] [dostęp: 19.11.2011]
 33. Informacje na oficjalnej stronie miasta i gminy Lądek-Zdrój [on-line] [dostęp: 20.11.2011]
 34. Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 1-4, Kłodzko 2009-2011.
 35. Informacje PKW, stan na 2011 rok.
 36. Hasło "sołectwo" z Encyklopedii WIEM.
 37. Schematyzm Diecezji Świdnickiej, pod red. A. Bałabucha, Świdnica 2005.
 38. Znajdź miejsce zebrań Świadków Jehowy. jw.org. [dostęp 2016-11-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]