Alben Barkley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alben Barkley
Ilustracja
Wiceprezydent Alben Barkley
Pełne imię i nazwisko

Alben William Barkley

Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1877
Lowes

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1956
Lexington

35. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych
Okres

od 20 stycznia 1949
do 20 stycznia 1953

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Druga dama

Jane Hadley Barkley

Poprzednik

Harry Truman

Następca

Richard Nixon

Faksymile

Alben William Barkley (ur. 24 listopada 1877 w Lowes, Kentucky, zm. 30 kwietnia 1956 w Lexington, Wirginia) – amerykański polityk, 35. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

W 1897 r. ukończył Marvin College w Clinton, Kentucky, potem uczęszczał do Emory College w Oxford, Georgia i studiował prawo w University of Virginia Law School w Charlottesville, Wirginia. W tym czasie zmienił swoje imię z „Willie Alben” na „Alben William”.

W 1901 został przyjęty do korporacji prawniczej i rozpoczął praktykę w miejscowości Paducah, w Kentucky, jako prokurator hrabstwa McCracken, a potem jako sędzia. Jako reprezentant Demokratów został w 1913 r. wybrany do Kongresu i stanowisko deputowanego utrzymał przez sześć następnych kadencji, gdy w 1926 r. został senatorem, utrzymując mandat przez cztery kolejne kadencje. W senacie pełnił też przez wiele lat funkcję przywódcy większości, a potem mniejszości senackiej.

W styczniu 1949 r. zrezygnował z mandatu po starcie w wyborach prezydenckich, w roli kandydata na wiceprezydenta. Od 20 stycznia 1949 (miał wówczas 71 lat i był najstarszym do tamtej chwili wiceprezydentem USA) do 20 stycznia 1953 pełnił tę funkcję za prezydentury Harry’ego S. Trumana. Wystartował też w wyborach prezydenckich w 1952 r., ale z racji podeszłego wieku przegrał walkę o nominację Demokratów z gubernatorem Adlaiem Stevensonem z Illinois. W 1955 ponownie zdobył mandat senatora, który piastował do chwili śmierci.

Imię Alben William Barkley nosi sztuczne jezioro Lake Barkley na Cumberland River i tama Barkley Dam na tym jeziorem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]