Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1876 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wybory prezydenckie w USA w 1876 roku – jedne z najbardziej kwestionowanych i kontrowersyjnych wyborów w amerykańskiej historii.

Samuel J. Tilden z Nowego Jorku wygrał w głosowaniu powszechnym z Rutherfordem B. Hayesem z Ohio, zdobywając 184 głosy elektorskie, natomiast Hayes zdobył ich 165, 20 głosów nie policzono. Te 20 głosów zakwestionowano w 3 stanach: na Florydzie, w Luizjanie, i Karolinie Południowej; obie partie utrzymywały, że to ich kandydat wygrał w tych 3 stanach, natomiast w Oregonie jeden głos został uznany za nieważny i zastąpiony.

20 wątpliwych głosów elektorskich ostatecznie przyznano Hayesowi po trudnej w uznaniu, ale „ważnej” potyczce polityków. Hayes wygrał 1 głosem z kandydatem demokratów i został nowym amerykańskim Prezydentem.

Pierwsze wybory od 20 lat, w których kandydat demokratów zyskał większość w głosowaniu powszechnym. To też pierwsze, i jedyne dotychczas (stan na 2017), wybory w historii Stanów Zjednoczonych w których kandydat, który zdobył większość bezwzględną w głosowaniu powszechnym (ponad 50 procent) nie został wybrany Prezydentem przez Kolegium Elektorskie, i jedne z 5 elekcji (stan na 2017), gdzie osoba, która mimo wygranej w powszechnym głosowaniu, przegrała w głosowaniu elektorskim.

18727 XI 18761880
Hayes – 21 stanów (kolor czerwony), Tilden – 17 stanów (kolor niebieski)
  • Kandydat na Prezydenta
  • Partia polityczna
  • Stan macierzysty
  • Kandydat na Wiceprezydenta
  • Głosy elektorskie
  • Stany
  • Głosy powszechne
  • Wyniki procentowe
RutherfordBHayes.png
SamuelJonesTilden.png

Nominacje[edytuj]

Partia Republikańska[edytuj]

Tandem Hayes/Wheeler na plakacie wyborczym

Gubernator Rutherford B. Hayes z Ohio zdobył nominację u republikanów, a swoim kandydatem na wiceprezydenta mianował kongresmena Williama A. Wheelera z Nowego Jorku, który przegrał z nim w prawyborach.

Partia Demokratyczna[edytuj]

Konwencja demokratów na której duet Tilden/Hendricks uzyskał nominację partyjną
Tilden i Hendricks na plakacie wyborczym

Demokraci mianowali swoim kandydatem na prezydenta gubernatora Samuela J. Tildena z Nowego Jorku. Kandydatem na wiceprezydenta został gubernator Thomas A. Hendricks z Indiany.

Partia Zielonych[edytuj]

Partia Zielonych powstała ledwie 2 lata wcześniej (1874 rok) w Indianapolis. Nazwa partii powstała od potocznej nazwy dolarów czyli dolców lub zielonych (ang. greenbacks).