Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II
Canonization 2014- The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II (14036819834).jpg
Miejsce Plac Świętego Piotra
 Watykan
Data i znaczenie 27 kwietnia 2014
Niedziela Miłosierdzia Bożego
Celebrans uroczystości Papież Franciszek z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI
Liczba wiernych 800 tys. wiernych (większość to Polacy[1])
Uwagi Pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954 oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany i obecny.
Portrety dwóch papieży na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra
Msza kanonizacyjna
Papież Franciszek wśród tłumów pielgrzymów na placu św. Piotra
Papież Franciszek podczas obrzędu kanonizacji
Papież Franciszek podczas homilii

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II – uroczystość religijna, która odbyła się 27 kwietnia 2014[2] w Watykanie na Placu Świętego Piotra, podczas której dwaj błogosławieni papieże – Jan XXIII oraz Jan Paweł II – zostali ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego.

5 lipca 2013 wydano dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II[3]. Za cud uznano, jak poinformował ks. Federico Lombardi, zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i w ich opinii niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie Floribeth Mory DiazKostarykanki cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu[4]. Jako cud opisano sytuację, w której kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić, po czym miała doznać nagłego uzdrowienia[4]. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII[3][5]. Papież Franciszek podczas konsystorza w dniu 30 września 2013 wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014[6] (tj. Niedziela Miłosierdzia Bożego[7]) kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji[8], zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego. Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że na kanonizację nie będą potrzebne żadne wejściówki i będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione[9]. Burmistrz Rzymu Ignazio Marino ogłosił, że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców[10]. 31 marca 2014 ks. Federico Lombardi poinformował, że na tę uroczystość został zaproszony emerytowany papież Benedykt XVI[11]. 26 kwietnia 2014 rzecznik Watykanu ogłosił, że papież senior przyjął zaproszenie na uroczystość i będzie w gronie koncelebransów podczas mszy świętej kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II[12]. 24 kwietnia 2014 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji. W głosowaniu wzięło udział 416 posłów, z czego „za” było 380, „przeciw” – 34, a 2 wstrzymało się od głosu[13]. Według danych szacunkowych w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II na placu Świętego Piotra uczestniczyło 800 tys. wiernych[14].

Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954[15][16] oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników[17] i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany i obecny[18].

Oficjalne delegacje[edytuj | edytuj kod]

17 kwietnia 2014 włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że na uroczystościach kanonizacyjnych oczekiwanych jest 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów[19].

Afryka[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne delegacje na uroczystość kanonizacyjną, które zapowiedziały przybycie
państwo członkowie delegacji
 Kamerun
 Gabon
 Gwinea Równikowa
 Zimbabwe

Ameryka[edytuj | edytuj kod]

państwo członkowie delegacji
 Argentyna
 Ekwador
 Honduras
 Meksyk
 Paragwaj
 Salwador
 Stany Zjednoczone
 Wenezuela

Azja[edytuj | edytuj kod]

państwo członkowie delegacji
 Liban
 Republika Chińska

Europa[edytuj | edytuj kod]

Papież Franciszek pozdrawiający wiernych po kanonizacji
Floribeth Mora Diaz – jej uzdrowienie uznano za cud wymagany dla kanonizacji Jana Pawła II
Tłum wiernych na placu świętego Piotra
państwo członkowie delegacji
 Belgia
 Bośnia i Hercegowina
 Bułgaria
 Chorwacja
 Francja
 Hiszpania
 Irlandia
 Kosowo
 Liechtenstein
 Litwa
 Luksemburg
 Polska
 Słowacja
 Słowenia
 Ukraina
 Węgry
 Włochy

Organizacje polityczne[edytuj | edytuj kod]

państwo członkowie delegacji
 Unia Europejska
Msza kanonizacyjna

Delegacje kościelne i innych religii[edytuj | edytuj kod]

Na kanonizację przybyła delegacja Kościołów i religii: anglikańskiego, prawosławnego, przedstawiciele społeczności islamskiej oraz żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny, m.in. rabin Polski Michael Schudrich oraz dwaj rabini z Argentyny Abraham Skórka oraz Claudio Epelman[27].

Przebieg uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Uroczysta kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II rozpoczęła się o godz 10:00 na placu św. Piotra[28] i rozpoczęła ją śpiew Litanii do Wszystkich Świętych oraz procesją ze 100 kardynałami i 1000 biskupami[28]. Po procesji urzędujący papież podszedł do emerytowanego papieża Benedykta XVI, z którym przywitał się, a wierni ten gest nagrodzili oklaskami[29]. Na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra wisiały kanonizacyjne portrety dwóch papieży[30]. Portret papieża Polaka był taki sam który wisiał w dniu jego beatyfikacji w 2011,w czerwonej pelerynie na niebieskim tle, zaś do tego zdjęcia wybrano taki sam graficznie wizerunek Jana XXIII gdyż w dniu jego beatyfikacji jego portret był malowany[31]. O godz 10:10 rozpoczął się obrzęd kanonizacji, gdzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato prosił papieża o włączenie w poczet świętych Jana XXIII i Jana Pawła II[28]. O 10:15 po licznych prośbach Franciszek orzekł i stwierdził, że ci dwaj papieże są świętymi, wpisując ich do katalogu świętych[28]. Po tym obrzędzie nastąpiło wniesienie relikwii nowych świętych, gdzie relikwię Jana Pawła II wniosła Floribeth Mora Diaz, zgodnie z opinią Kościoła katolickiego – uzdrowiona przez papieża Polaka[28], zaś relikwię św. Jana XXIII wniosła rodzina papieża Roncalliego[32]. Po tym obrzędzie nastąpiła liturgia słowa w językach włoskim, polskim, łacińskim i greckim, następnie następca świętego Piotra wygłosił homilię, podczas której powiedział, że ci dwaj nowi święci „mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych ran[33]. Podczas tej homilii św. Jana Pawła II ogłosił patronem rodzin, zaś św. Jana XXIII nazwał „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu[28]. Po homilii odbyła się modlitwa wiernych, wśród czytających była włoska zakonnica Marie Simon-Pierre Normand, której uzdrowienie uznano za cud dokonany dzięki Karolowi Wojtyle, potrzebny do jego beatyfikacji[34]. Po zakończonej mszy papież Franciszek odprawił z wiernymi modlitwę Regina Coeli, w rozważaniu przed modlitwą Ojciec Święty podziękował uczestniczącym w tej kanonizacji oraz po kolei pozdrawiał przybyłe delegacje. Następnie wsiadł do papamobile i objeżdżał plac, pozdrawiając wszystkich zebranych wiernych[28]. Pielgrzymi opuszczając plac udawali się do Bazyliki św. Piotra, by modlić się przy grobach obu świętych papieży[35].

Ostatnim obrzędem, zamykającym obchody kanonizacji, była wizyta papieża Franciszka w polskiej parafii pod wezwaniem świętego Stanisława w Rzymie, gdzie 4 maja 2014 odprawił dziękczynną mszę za dar świętości Jana Pawła II[36].

Reakcje świata[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarze we Włoszech uroczystość tę określili „kanonizacją stulecia”, gdyż po raz pierwszy brało w niej udział dwóch papieży (obecny i emerytowany)[37]. Jedna z telewizji w Portugalii dzień kanonizacji opisała jako „jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła katolickiego”[37]. W Iraku dzień przed uroczystością obyła się msza, po której odsłonięto pomnik Jana Pawła II[38]. Mieszkańcy Libanu, darzący Jana Pawła II wielkim szacunkiem z powodu zwołanego przez niego w 1995 roku synodu poświęconego temu państwu, zorganizowali okolicznościowe nabożeństwa[38]. Katolicy w Indonezji przygotowali specjalne miejsca, w których można było oglądać transmisje uroczystości, zaś w jednej z archidiecezji w parku odbyło się specjalne nabożeństwo[38]. W związku z kosztami wyjazdu na kanonizację, dzięki jezuitom część Filipińczyków w handlowej części miasta mogła obejrzeć transmisję uroczystości. W tym samym miejscu w 1981 miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z Filipińczykami[38].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. >Watykan: historyczna kanonizacja dwóch Papieży (pol.). radiovaticana.va. [dostęp 2014-04-27].
 2. Canonization date announced for Blessed Popes John Paul II and John XXIII (ang.). News Vatican. [dostęp 2013-09-30].
 3. a b Pope Francis signs canonization decrees for John XXIII and John Paul II (ang.). News Vatican. [dostęp 2013-07-05].
 4. a b Jan Paweł II niebawem kanonizowany (pol.). Radio Watykańskie. [dostęp 2013-07-05].
 5. Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w listopadzie lub kwietniu (pol.). radiomaryja.pl. [dostęp 2013-07-29].
 6. Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30].
 7. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30].
 8. Jan Paweł II zostanie świętym 27 kwietnia. Rekordowo szybka kanonizacja. wyborcza.pl. [dostęp 2013-09-30].
 9. Na kanonizację bez biletów (pol.). wiara.pl. [dostęp 2013-10-12].
 10. Burmistrz Rzymu: 100 światowych przywódców na kanonizacji Jana Pawła II. polskieradio.pl, 22 października 2013. [dostęp 2013-10-22].
 11. Kanonizacja Jana Pawła II: Benedykt XVI został oficjalnie zaproszony na uroczystości. polskatimes.pl. [dostęp 2014-03-31].
 12. Benedykt XVI będzie koncelebransem podczas kanonizacji. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
 13. Pkt 23. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie uchwały w sprawie uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji (pol.). sejm.gov.pl. [dostęp 2014-04-24].
 14. 800 tyś. wiernych na kanonizacji (pol.). ekai.pl. [dostęp 2014-04-27].
 15. Wspólna kanonizacja dwóch gigantów Kościoła. radiopik.pl. [dostęp 2014-04-13].
 16. Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat. deon.pl. [dostęp 2014-04-22].
 17. Papież zrobi coś takiego pierwszy raz w historii. deon.pl. [dostęp 2014-04-26].
 18. Benedykt XVI będzie na kanonizacji Jana Pawła II. Watykan czeka na pół miliona pielgrzymów (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2014-04-23].
 19. a b c Delegacje polskich władz na uroczystości kanonizacyjne (pol.). niedziela.pl, 2014-04-17. [dostęp 2013-04-17].
 20. a b c d e f g h i j k l m n o >JOHN XXIII AND JOHN PAUL II INSCRIBED IN THE BOOK OF SAINTS. visnews.
 21. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x >Przebieg jutrzejszej uroczystości kanonizacyjnej. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
 22. a b Papież spotka się z Arsenijem Jaceniukiem. deon.pl. [dostęp 2014-04-25].
 23. Komorowski jedzie na kanonizację. "Jan Paweł II ważny dla całej Polski" (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2013-10-01].
 24. a b c Prezydent Bronisław Komorowski na kanonizację Jana Pawła II uda się razem z Wałęsą i Kwaśniewskim (pol.). 2014-04-04. [dostęp 2013-04-01].
 25. Premier jednak poleci na kanonizację Jana Pawła II – poprosiła go żona (pol.). tvp.info, 2014-04-25. [dostęp 2013-04-25].
 26. a b 93 delegacje i 24 głowy państwa na kanonizacji (pol.). stefczyk.info, 2014-04-24. [dostęp 2013-04-25].
 27. Kanonizacja dwóch papieży na żywo. wiara.pl. [dostęp 2014-04-27].
 28. a b c d e f g Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Franciszek: Tragedie XX w. "ich nie przytłoczyły" (pol.). 2013-04-27. [dostęp 2013-04-27].
 29. Msza czterech papieży. tvp.pl. [dostęp 2014-04-28].
 30. Jak będą wyglądały te kanonizacje? (pol.). 2013-04-01. [dostęp 2013-04-01].
 31. Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II wiszą już na bazylice św. Piotra. ekai.pl. [dostęp 2014-04-25].
 32. Papież Franciszek: Jan Paweł II i Jan XXIII to ludzie mężni [KANONIZACJA JANA PAWŁA II Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3417131,papiez-franciszek-jan-pawel-ii-i-jan-xxiii-to-ludzie-mezni-kanonizacja-jana-pawla-ii,id,t.html?cookie=1]. dziennikzachodni.pl.
 33. Mieli odwagę oglądania ran Jezusa. naszdziennik.pl. [dostęp 2014-04-27].
 34. Święty Jan Paweł II – Historyczna kanonizacja dwóch Papieży (pol.). rodaknet.com.
 35. Szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-21].
 36. Papież Franciszek odwiedził polski kościół w Rzymie. tvp.info. [dostęp 2014-05-04].
 37. a b >Media na świecie piszą o kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII (pol.). onet.pl. [dostęp 2014-04-27].
 38. a b c d >Echa kanonizacji na krańcach świata (pol.). gosc.pl. [dostęp 2014-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]