Lasy Oliwskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lasy Oliwskie w pobliżu osiedla Niedźwiednik

Lasy Oliwskie (kaszub. Òlëwsczé Lasë) – kompleks leśny o pow. 6 000 ha znajdujący się wewnątrz miasta Gdańska. Stanowi południową część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a zarazem jest częścią leśnego kompleksu promocyjnego Lasy Oliwsko-Darżlubskie. Zadrzewienie terenu przekracza 95% całości. Większość kompleksu zarządzana jest przez Nadleśnictwo Gdańsk.

Historia[edytuj]

Lasy Oliwskie od 1188, aż do I rozbioru Polski (1772), należały do klasztoru cystersów oliwskich. Po rozbiorze zostały upaństwowione i wchodziły w skład Królewskich Lasów Sobowidzkich (niem. Königlich Sobbowitzcher Forst) z rewirem Oliwa i leśnictwami Gołębiewo (kaszb.Gòłembiô) oraz Matemblewo. W XIX w. istniało nadleśnictwo z siedzibą w Oliwie dzielące się na leśnictwa: Gołębiewo, Sopot - Gręzlewo (kaszb.Grenclowò), Owczarnia, Renuszewo i Matemblewo. Obecnie Lasy Oliwskie (Obręb Leśny Oliwa) należą do Nadleśnictwa Gdańsk. W 1919 w wyniku powstania Wolnego Miasta Gdańska Lasy Oliwskie zostały przecięte granicą państwową Wolnego Miasta i Polski[1].

„Diabelski kamień” w Lasach Oliwskich

Położenie[edytuj]

Malowniczy teren kompleksu leśnego znajduje się na krawędzi wysoczyzny, moreny ukształtowanej przez topniejące wody lądolodu sprzed 13 - 15 tys. lat. Cechą charakterystyczną są doliny o nachyleniu zboczy do 40% i różnicy wzniesień do 80 m. Różnica pomiędzy wylotami dolin 30 m n.p.m. i wysokością wzniesień 140 m n.p.m. wynosi ok. 100 m. W efekcie powstał zróżnicowany teren o bogatej mozaice mikroklimatu. Położenie Lasów Oliwskich po zachodniej stronie aglomeracji gdańskiej, przy przewadze wiatrów zachodnich, korzystnie wpływa na czystość środowiska naturalnego. Nawet w bliskim sąsiedztwie miasta występują rośliny znane z dużych wymagań pod względem czystości środowiska.

Przez tereny leśne biegną dwie arterie komunikacyjne Gdańska: ul. Spacerowa i Słowackiego. Istnieją również drogi śródleśne całkowicie zamknięte dla ruchu (ul. Kościerska i Bytowska), dozwolone dla ruchu rowerowego. Poprowadzone są szlaki turystyczne.

Fauna i flora[edytuj]

Wodospad na Potoku Oliwskim w Lasach Oliwskich, w Dolinie Schwabego, poniżej Doliny Radości
Dzik na skraju Lasów Oliwskich

W Lasach Oliwskich przeważają lasy bukowe oraz lasy i bory mieszane z dużym udziałem buka. Są to lasy naturalne, zróżnicowane wiekowo, z większym udziałem drzew starszych. Powodem jest niższa intensywność eksploatacji lasu w porównaniu z innymi obszarami leśnymi. Przez kompleks leśny przepływają potoki: Oliwski, Świemirowski, Swelina i Strzyża.

Zróżnicowanie terenu i korzystne warunki wpłynęły na obfitość występowania chronionych gatunków. Znalazło tu swoje siedlisko wiele gatunków flory i fauny, w tym gatunki podgórsko - górskie. 35 gatunków roślin w tym: kosaciec syberyjski, pełnik europejski, podkolan zielonawy, tojad dzióbaty, wiciokrzew pomorski, manna gajowa, nasięźrzał pospolity, wielosił błękitny, paprotnica krucha, podrzeń żebrowiec, przetacznik górski, tojeść bukietowa, widłak wroniec, wiechlina odległokosa, żebrowiec górski.

Do fauny Lasów Oliwskich należy: dzik, sarna, jeleń, łoś (sporadycznie), zając szarak, królik, wiewiórka, lis, dzięcioł zielony, bielik, trzmielojad, borsuk. W potokach występują bezkręgowce wymagające czystej i chłodnej wody.

Rezerwaty przyrody[edytuj]

Ustanowione są trzy rezerwaty przyrody: Źródliska w Dolinie Ewy, Wąwóz Huzarów i Lasy w Dolinie Strzyży oraz 49 pomników przyrody.

Zobacz też[edytuj]

Dwór Schwabego w Dolinie Szwabego

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Historia Nadleśnictwa Gdańsk. gdansk.lasy.gov.pl.