Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej
Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej (OB PPS) – utworzona przez Polską Partię Socjalistyczną (PPS) w kwietniu 1904 i działająca do 1911 struktura zbrojna mająca na celu ochronę działalności rewolucyjnej PPS, jej demonstracji i spotkań. Przeprowadzała też szereg akcji zbrojnych, likwidując funkcjonariuszy i współpracowników rosyjskich władz okupacyjnych Królestwa Polskiego, dokonując licznych ekspropriacji na potrzeby działalności niepodległościowej i rewolucyjnej. W szczytowym okresie liczyła ok. 6500 bojowców.
Historia organizacji
[edytuj | edytuj kod]W końcu lutego 1904 wśród działaczy PPS pojawiły się koncepcje zorganizowania specjalnych grup bojowych, wyodrębnionych z organizacji agitacyjnych[1]. Było to z jednej strony inicjatywą Józefa Piłsudskiego tworzenia oddziałów wojskowych, z drugiej zaś inicjatywą struktur PPS zmierzającą do samoobrony oraz „oczyszczenia ulic od szpiegów i agentów policji”[2].
Pierwsze grupy bojowe powstały w kwietniu 1904 w Warszawie pod nazwą „Koła Bojowe Samoobrony Robotniczej”. Pierwsza grupa samoobrony powstała w kwietniu 1904 w Warszawie z inicjatywy robotnika Wacława Brokowskiego „Burza”. Pierwsze koła w Warszawie na polecenie Centralnego Komitetu Robotniczego PPS utworzył Bolesław Berger „Długi”, „Kuroki”. Zwerbował on ok. 40 osób ze środowisk robotniczych Woli i Pragi. Początkowo grupy służyły organizowaniu krótkich manifestacji. W Łodzi struktury kół budował Tomasz Arciszewski. Pośród 71 wystąpień grup samoobrony w 1904, aż 46 dotyczyło zbrojnego zabezpieczenia manifestacji[3]. Na Konferencji CKR w Krakowie 17-20 października 1904 postanowiono rozbudować struktury bojowe, nazywane też „Kołami Techniczno-Bojowymi”[4]. Początkowo członkowie kół wyposażeni byli w laski, kije i kamienie. Organizowali krótkie, niespodziewane demonstracje, które rozpraszały się po kilkudziesięciu metrach. Demonstracje takie miały miejsce w Warszawie 16, 17, 20, 22, 25, 26 i 31 lipca oraz 2 sierpnia 1904[5].
Przełomem była akcja przeciw ogłoszonej mobilizacji w Królestwie. 28 października 1904 przy ul. Karmelickiej w Warszawie doszło do pierwszej demonstracji antywojennej. W trakcie ataku policji raniono ok. 80 osób. Spowodowało to chęć odwetu i żądanie zbrojnej ochrony manifestacji[6].
Pierwszym wystąpieniem o charakterze zbrojnym organizacji z użyciem broni była akcja przeciwko mobilizacji do armii w związku z wojną rosyjsko-japońską na Placu Grzybowskim 13 listopada 1904 roku, organizowana przez Józefa Kwiatka. Koła uczestniczyły również w kolejnych manifestacjach antymobilizacyjnych. W trakcie manifestacji 24 grudnia 1904 w Radomiu, w obronie sztandaru PPS poległ Wiktor Cymerys-Kwiatkowski. Po stronie rosyjskiej zginął płk. Bułatow, zaś 15 stycznia 1905 w Łodzi również w obronie sztandaru zginął Tomasz Księżczyk[7]. Bojowcy, aby zapobiec mobilizacji, wysadzili mosty pomiędzy Radomiem a Jedlnią, Łodzią a Pabianicami oraz Zduńską Wolą i Sieradzem[8].
Do końca lutego 1905 funkcjonowało 10 „dziesiątek” bojowych w Warszawie (oraz „dziesiątka” centralna), 10 „dziesiątek” w guberni piotrkowskiej (w tym: Zagłębie Dąbrowskie – 2, Częstochowa-Zawiercie – 3, Łódź – 4, łódzkie – 1). Po dwie „dziesiątki” w guberni lubelskiej, radomskiej, kaliskiej i warszawskiej oraz po jednej „dziesiątce” w guberni płockiej, suwalskiej, grodzieńskiej, kieleckiej, siedleckiej i kijowskiej. W stadium organizacji były grupy w guberni mińskiej, łomżyńskiej i wileńskiej. Ponadto funkcjonowały laboratoria organizacji w Warszawie i Galicji. Łącznie w Kołach od kwietnia 1904 do lutego 1905 walczyło 477 bojowców, z czego 143 w Warszawie[9].
Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS
[edytuj | edytuj kod]Na VII Zjeździe PPS 5 lutego 1905 powołano „Organizację Spiskowo-Bojową PPS”. Zjazd podjął uchwałę o treści:
Wobec możliwości masowych wystąpień rewolucyjnych w kraju i w Rosji – Zjazd poleca C.K.R. zorganizowanie spiskowej organizacji, która by stanowiła nasze pierwsze szeregi w momencie rewolucji. Do tego czasu kieruje masowymi wystąpieniami ulicznymi (manifestacje, zgromadzenia masowe itp.) zgodnie z instrukcją C.K.R., jeśli chodzi o cały kraj, i inicjatywą Komitetów Okręgowych w sprawach lokalnych. Na czele organizacji spiskowo-bojowej stoi Wydział. Zadaniem Wydziału jest również zaopatrywanie tej części organizacji w broń. Wydziałowi jest powierzona organizacja wykonawczo-terrorystyczna[10]
W marcu 1905 powołano „Wydział Spiskowo-Bojowy CKR”, którym kierowali Aleksander Prystor „Rafał” i Walery Sławek „Gustaw”. W kwietniu 1905 dokooptowani zostali: Zofia Wortman-Posner i Szymon Posner. W maju z wydziału ustąpiła Zofia Wortman-Posnerowa, zaś na jej miejsce wszedł Ignacy Lubicz-Sadowski[11]. Do wykonawczego kierowania OS-B PPS powołano „Zagraniczną Komisję Konspiracyjną”, w składzie Aleksander Sulkiewicz, Józef Piłsudski i Maksymilian Horwitz-Walecki.
W marcu 1905 odbyło się w Warszawie przy ul. Przemysłowej 1 spotkanie Aleksandra Prystora z Bolesławem Bergerem (który niebawem opuścił spotkanie), Bronisławem Żukowskim i Stefanem Okrzeją, gdzie postanowiono przystąpić do organizowania oddziałów bojowych. Żukowski i Okrzeja mieli w związku z tym wycofać się z bieżącej pracy partyjnej. Prystor obrał pseudonim „Katajama”, Żukowski „Harakiri”, zaś Okrzeja „Ernest”[12].
Zgodnie z przyjętą koncepcją z czasów 1863, organizacja miała zostać podzielona na „dziesiątki”. Początkowo powstały dwie grupy bojowe. Grupa kierowana przez Bronisława Żukowskiego „Harakiri”, wybrana z dzielnic „Wolska”, „Jerozolimska”, Mokotowska„ i Dolna”, składała się z siedmiu osób: Stanisław Pudyn „Bohun”, Wincenty Halska „Kostek”, Jan Żukowski „Zagłoba”, Bolesław Stępniak „Kowal”, Antoni Niedzielski „Kmicic”, NN „Zdun” i NN „Kowalski”. W oddziale Okrzei „Ernesta”, wybranych z dzielnic „Praga” i „Powązki”, znaleźli się Stanisław Zieliński „Sewer”, Kazimierz Dobrowolski „Kazik”, Szloma Eksztajn „Chłop” i NN[13]. Na początku kwietnia 1904 stworzona została trzecia „dziesiątka” składająca się z bojowców narodowości żydowskiej pod dowództwem Szlomy Eksztajna[14].
Od marca do końca października 1905 powstało w Warszawie 18 „dziesiątek” bojowych. Dziewięć z nich podlegało bezpośrednio Wydziałowi, a na ich czele stali „starszy” oraz „dowódca” mianowany przez Wydział. W lokalnych „dziesiątkach” (zwanych też „technicznymi”) kierowali nimi „dziesiętnicy” wybierani przez członków „dziesiątki”[4].
W ciągu 1905 komitety PPS utworzyły ok. 90 lokalnych kół bojowych „dziesiątek”. Najwięcej w guberni piotrkowskiej – 30, guberni radomskiej – 13 oraz guberni lubelskiej – 6). W składzie lokalnych dziesiątek funkcjonowało 5 dziesiątek bojowych zorganizowanych przez Żydowski Komitet PPS, oraz jedna centralna. W Organizacji Spiskowo-Bojowej PPS od lutego do października 1905 walczyło 1345 bojowców[15].
18 czerwca 1905 Rada Partyjna PPS postanowiła podporządkować organizację okręgowym komitetom robotniczym, Wydział Spiskowo-Bojowy miał zaś opracowywać taktykę walki, rozbudowywać technikę bojową oraz organizować zamachy na wysokich urzędników carskich. Na przełomie lata i jesieni 1905 dotychczasowa OS-B PPS została częściowo rozbita masowymi aresztowaniami. Aresztowano m.in. Walerego Sławka.
Walki rewolucyjne stopniowo przybierały charakter wojny domowej. W bratobójczych starciach padały ofiary, wystąpiły elementy pospolitego bandytyzmu w działaniach wielu grup krajowej organizacji Polskiej Partii Socjalistycznej[16].
Centralna Bojówka i Organizacja Techniczno-Bojowa
[edytuj | edytuj kod]Na posiedzeniu II Rady Partyjnej PPS w Mińsku Litewskim 15 października 1905 Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS została przekształcona w „Organizację Bojową PPS” (zwaną również „Centralną Bojówką”). Szefem Wydziału Bojowego mianowano Józefa Piłsudskiego, członkami Wydziału zostali również: Aleksander Prystor, Aleksander Sulkiewicz, Mieczysław Mańkowski, Władysław Dehnel. Kilka miesięcy później po ustąpieniu Prystora, Sulkiewicza i Mańkowskiego do Wydziału weszli: Walery Sławek, Mieczysław Dąbkowski oraz Józef Montwiłł-Mirecki.
Na wniosek Piłsudskiego od 1905 zreformowano strukturę organizacji. Podstawą była „piątka” bojowa. Trzy „piątki” stanowiły „oddział”, na czele którego stał instruktor „oddziałowy”. Kilka „oddziałów” stanowiło „okręg”. Funkcjonowało siedem okręgów:
- warszawski – okręgowiec: Kazimierz Sosnkowski;
- północny (Płock) – okręgowiec: Włodzimierz Hellmann;
- południowy (Radom-Kielce) – okręgowiec: Józef Grzecznarowski;
- zagłębiowski – okręgowcy: Feliks Tor a następnie Stanisław Hempel;
- zachodni (Łódź) – okręgowcy: Rajmund Jaworowski, Tomasz Arciszewski a następnie Józef Montwiłł-Mirecki i Franciszek Lipiński.
- wschodni (Lublin-Siedlce) – okręgowiec: Mieczysław Mańkowski.
W składzie Organizacji Bojowej na terenie Królestwa Polskiego walczyło 87 „piątek” w 27 oddziałach. Liczebność OB PPS szacowano na 750–840 bojowców. Z powodu ostrego niedoboru ludzi z wyszkoleniem wojskowym, w listopadzie 1905 stworzono w Krakowie konspiracyjną szkołę instruktorów bojowych. Jej komendantem został Władysław Jaxa-Rożen, ale faktyczne kierownictwo nad szkołą sprawował Józef Piłsudski. W pierwszym kursie uczestniczyło całe kierownictwo Wydziału Bojowego z Piłsudskim na czele oraz inni wyróżniający się działacze Organizacji Bojowej. Niektórzy słuchacze byli na nim jednocześnie wykładowcami (np. Józef Piłsudski, Mieczysław Dąbkowski, Władysław Jaxa-Rożen, Tomasz Arciszewski). Do czerwca 1906 w szkole wykształcono ok. 120–140 instruktorów.
W październiku 1905 na posiedzeniu Rady Partyjnej PPS powołano również „Organizację Techniczno-Bojowa PPS” (zwana potocznie milicją ludową, milicją robotniczą, lokalnymi oddziałami bojowymi), dla wspierania okręgów oraz przygotowania kadr dla akcji bojowej. Na czele OTB stanęli: Karol Udałowski, Jan Gorzechowski „Jur”, Wincenty Halska i Ludwik Śledziński „Mikołaj”. Do najgłośniejszej akcji OTB należały: napad na kasę powiatową w Wysokiem Mazowieckiem (26 grudnia 1905 Ludwik Śledziński), gdzie zdobyto pół miliona rubli, oraz uwolnienie dziesięciu więźniów zagrożonych karą śmierci z Pawiaka (24 kwietnia 1906 Jan Gorzechowski).
Organizacja Bojowa PPS
[edytuj | edytuj kod]W czerwcu 1906 na posiedzeniu Rady partyjnej zniesiono Centralną Bojówkę i połączono ją z Organizacją Techniczno-Bojową w jednolitą „Organizację Bojową PPS”.
W skład zreorganizowanego Wydziału Bojowego weszli: Mieczysław Mańkowski, Józef Montwiłł-Mirecki, Aleksander Prystor, Włodzimierz Hellmann i Władysław Dehnel. Zreorganizowana OB PPS działała w trzynastu okręgach bojowych. W oddziałach walczyło 3089 bojowców, 499 starszych instruktorów i okręgowców oraz 742 centralnych i terenowych techników bojowych[17]. Według tego samego źródła, od lipca do listopada 1906, w OB PPS działało ok. 4330 bojowców[18]. Do największych organizacji należały:
- Warszawa – 134 instruktorów, 195 techników, 158 „piątek” w 53 oddziałach bojowych;
- Łódź i okręg łódzki – 7 instruktorów, 12 techników, 16 „piątek” w 5 oddziałach bojowych; ponadto w Milicji PPS (dawna OT-B która nie weszła do OB) 92 instruktorów, 110 techników i 96 „dziesiątek” bojowych;
- Gubernia radomska – 46 instruktorów, 72 techników, 60 „piątek” w 20 oddziałach bojowych;
- Zagłębie Dąbrowskie – 53 instruktorów, 78 techników, 50 „piątek” w 17 oddziałach bojowych;
Ponadto funkcjonowała szkoła w Krakowie oraz kursy bojowe w Warszawie i Łodzi, laboratoria w Warszawie, Zagłębiu Dąbrowskim i Lwowie. Dla przerzutu broni zorganizowano specjalne Biuro Transportu we Lwowie i w Paryżu.
Organizacja Bojowa po rozłamie w PPS
[edytuj | edytuj kod]W wyniku sporów wobec roli Organizacji Bojowej podczas IX Zjazdu PPS, który odbył się w dniach 19–25 listopada 1906 w Wiedniu, doszło do rozłamu w Polskiej Partii Socjalistycznej. Spór toczył się na tle charakteru i podporządkowania bojówki (Piłsudski postrzegał ją jako autonomiczną wobec PPS, podporządkowaną sobie formację powstańczą) oraz programu niepodległościowego partii. Duża część członków Organizacji Bojowej przeszła do PPS-Frakcji Rewolucyjnej, gdzie utworzono analogiczny oddział bojowy „OB PPS Frakcji Rewolucyjnej” oraz nową formację pod nazwą „Milicja Robotnicza” (o charakterze samoobrony).
PPS-Lewica po rozłamie utworzyła własną bojówkę pod nazwą „Milicja Partyjna”, która dokonywała zamachów na policjantów i prowokatorów (głównym organizatorami byli instruktorzy OB PPS Stanisław Hempel i Zdzisław Rogalewicz). W tym czasie Milicja liczyła 81 instruktorów oraz 566 w „piątkach” bojowych. Najsilniejszą strukturą była Łódź (80 „piątek” bojowych, wobec 8 w Warszawie). Jednak po I Zjeździe PPS-Lewicy w 1908 postanowiono zaniechać planowej działalności zbrojnej.
Na X Zjeździe PPS (I Zjeździe PPS Frakcji Rewolucyjnej) odbytym w dniach 3–11 marca 1907, w Wiedniu przyjęto u „Ustawę sił bojowych”. Siły te składały się z Organizacji Bojowej i Milicji służącej samoobronie[19].
Zgodnie z nową strukturą, określono, że Wydział Bojowy OB PPS (Frakcja Rewolucyjna) wyłaniany jest przez Zjazd Partii. Wydział kierował sztabem i Biurem Centralnym. Biuro Centralne organizowało pracę okręgowych biur bojowych, z pełnomocnikiem bojowym – „okręgowcem” na czele, któremu podlegały dzielnice bojowe. W skład dzielnicy wchodziły oddziały bojowe (po trzy na dzielnicę). Każdy oddział składał się z trzech „szóstek” bojowych, na czele których stał „starszy”[20].
Wydział Bojowy PPS-Frakcja Rewolucyjna tworzyli: Józef Piłsudski, Władysław Dehnel, Mieczysław Mańkowski. W sierpniu 1907 aresztowani zostali Mańkowski i Dehnel. Na ich miejsce weszli: Józef Montwiłł-Mirecki i Tomasz Arciszewski. Po aresztowaniu Montwiłł-Mireckiego na jego miejsce wszedł Włodzimierz Hellmann (aresztowany przejściowo od lutego 1909 do 1910), a wiosną 1908 do Wydziału wszedł dodatkowo Edward Gibalski.
Siły Organizacji Bojowej PPS-Frakcji Rewolucyjnej i Milicji Robotniczej liczyły w 1907 – 3.190 bojowców (z czego w Warszawie – 381 bojowców, Łodzi– 151, Zagłębiu Dąbrowskim – 122, guberni radomskiej – 178).
W 1907 roku nastąpiły masowe aresztowania w szeregach organizacji, nasiliły się przypadki demoralizacji i zdrady. Jednak według danych partyjnych, Organizacja Bojowa w samym 1907 zabiła w zamachach 181 żołnierzy, policjantów, szpicli i prowokatorów. Dokonano również 92 zamachów celem zdobycia środków finansowych[21].
W 1908 walczyło jeszcze 388 bojowców w OB PPS Frakcji Rewolucyjnej, oraz 548 w Milicji Robotniczej. W tym roku Piłsudski przeniósł działalność organizacji do Galicji tworząc tam w czerwcu 1908 Związek Walki Czynnej, mający stanowić szerszą, ponadpartyjną organizację przygotowującą kadry przyszłego Wojska Polskiego. Strategia wobec budowy ZWC spowodowała konflikt pomiędzy CKR PPS (w tym Piłsudskim), a Wydziałem Bojowym (Tomasz Arciszewski, Edward Gibalski, Włodzimierz Hellmann, Mieczysław Mańkowski). Przedstawiciele Wydziału Bojowego dążyli do zwiększenia nadzoru nad ZWC oraz odrodzenia Organizacji Bojowej w zaborze rosyjskim. Jednak Rada Partyjna PPS w kwietniu 1910. zaleciła zredukowanie działań Organizacji Bojowej.
W 1909 OB PPS praktycznie przestała funkcjonować na terenie zaboru rosyjskiego. Lotne Oddziały Bojowe PPS Frakcji Rewolucyjnej w latach 1908–1911 skupiały 112 bojowców skupionych w oddziałach w Galicji. W 1910 działało 77 członków OB PPS. Ostatnią akcję oddziały bojowe PPS przeprowadziły w 1911 pod Turkiem.
W lipcu 1910 Józef Piłsudski w czasie wykładów w Centralnej Szkole PPS stwierdził, iż „Obecny stan Organizacji Bojowej jest taki, że odbudowanie jej na dawnych podstawach jest niemożliwe”[22].
Spór wokół Związku Walki Czynnej zaowocował ustąpieniem członków Wydziału Bojowego z funkcji w czerwcu 1911, co doprowadziło do sporów wewnątrz PPS i przejściowego wyodrębnienia PPS-Opozycji.
Członkowie OB PPS w czasie I wojny światowej byli głównymi twórcami Oddziału „Beków”, Lotnego Oddziału Wojsk Polskich oraz Pogotowia Bojowego PPS.
Osobny artykuł:Niektóre akcje Organizacji Bojowej PPS
[edytuj | edytuj kod]W różnych okresach funkcjonowania OB PPS osłaniała zbrojnie demonstracje, wykonywała wyroki śmierci, wydane przez PPS na przedstawicieli rosyjskich władz okupacyjnych i agentów carskiej Ochrany. Pozyskiwano również środki na dalszą działalność konspiracyjną oraz dezorganizowano działalność urzędów carskich. W tym celu rozbijano rosyjskie urzędy skarbowe, napadano na konwoje i pociągi z pieniędzmi. W latach 1904 – 1907 przeprowadziła ponad 2500 akcji. W 1906 Organizacja Bojowa PPS dysponowała 1400 pistoletami z 200 000 nabojów i 300 sztyletami, przemyconymi z Galicji. Utworzono też sieć tajnych magazynów broni, działały liczne laboratoria, gdzie budowano bomby i granaty. Do najsłynniejszych akcji należały:
- Zbrojne osłanianie demonstracji na placu Grzybowskim w Warszawie, 13 listopada 1904 (chorąży sztandaru Stefan Okrzeja);
- Zbrojne osłanianie demonstracji w Radomiu – 24 grudnia 1904 w obronie sztandaru PPS poległ Wiktor Cymerys-Kwiatkowski (zdążył przed śmiercią zastrzelić płk Bułatowa dowódcę 26 mohylewskiego pułku piechoty)[23],
- Zbrojne osłanianie demonstracji w Łodzi – 15 stycznia 1905 w obronie sztandaru zginął Tomasz Księżczyk;
- 15 kwietnia 1905 dokonano udanego zamachu na komisarza policji w Łodzi Szatałowicza, który zastrzelił Księżczyka;
- Zamach bombowy na XII Cyrkuł policji na Pradze – 26 marca 1905 (piątka bojowa S. Okrzei), jako próba wywabienia oberpolicmajstra Karla Nolkena z Teatru Wielkiego. Okrzeja osiągnął efekt. Nolken przyjechał na Wileńską, gdzie rzucono w niego bombę. Okrzeja został ranny[23];
- Zamach na oberpolicmajstra Karla Nolkena 26 marca 1905 (Bronisław Żukowski);
- Zamach na Generał-Gubernatora Warszawskiego Konstantina Masymowicza – 19 maja 1905 (Tadeusz Dzierzbicki) – zamach nie spowodował śmierci, ale gubernator przeniósł się do twierdzy Modlin.
- Zamach na policmajstra siedleckiego Szewdera – 22 maja 1905 (Tytus Bobrowski);
- Udział wszystkich oddziałów łódzkich w powstaniu łódzkim (czerwiec 1905). Spośród 156 zabitych, 56 było członkami Organizacji Spiskowo-Bojowej);
- Napad na kasę powiatową w Wysokiem Mazowieckiem, gdzie zdobyto około pół mln rubli – 26 grudnia 1905
- Uwolnienie dziesięciu więźniów z Pawiaka (24 kwietnia 1906) – uwolnienie dziesięciu skazanych na śmierć więźniów politycznych przez oddział pod dowództwem Jana Gorzechowskiego – „Jura” przebrany w mundury carskiej żandarmerii;
- Zamach bombowy na podkomisarza policji w Warszawie N.Konstantinowa (14 maja 1906) Baruch Szulman. Do powozu wrzucono bombę, podkomisarz zginął na miejscu[23];
- Zamach na szefa policji w Królestwie Polskim, generała-majora Markgrafskiego – 2 sierpnia 1906, który został zastrzelony w drodze do swojej willi pod Otwockiem (Tomasz Arciszewski).
- Krwawa środa – 15 sierpnia 1906, seria zamachów na 80 urzędników rosyjskich, odpowiedzialnych za represje. Zginęło ponad 70 z nich[23];
- Zamach na generał-gubernatora warszawskiego Gieorgija Skałona 18 sierpnia 1906. Wanda Krahelska rzuciła w powóz gubernatora dwie bomby, Skalon przeżył;
- napad na pociąg z pieniędzmi pod Rogowem – 8 listopada 1906 (dowódcy: Józef Montwiłł-Mirecki i Jan Kwapiński)
- Atak na pociąg pod Herbami – 28 grudnia 1906
- Akcja na pociąg i stację kolejową w Sławkowie – 12 sierpnia 1907 (dowódca: Tomasz Arciszewski). zamachowcy zdobyli 14 tys. rubli. Uciekli odczepionym parowozem z wywieszonym czerwonym sztandarem[23];
- Akcja na kasę pocztową transportowaną z Ostrowca Świętokrzyskiego[23] – 28 listopada 1907 (dowódca: Edward Gibalski)
- Akcja na pociąg pocztowy pod Tumlinem – 25 lutego 1908 (dowódca: Edward Gibalski);
- Akcja pod Bezdanami – 26 września 1908 (dowódca – Józef Piłsudski, uczestnicy – Walery Sławek, Aleksander Prystor, Tomasz Arciszewski, Edward Gibalski, Jerzy Sawa-Sawicki). Atak na pociąg kurierski, w wyniku którego zdobyto 200 tys. rubli[23].
- Akcja pod Zbójnem - 9 czerwca 1910[24]
Członkowie OB PPS
[edytuj | edytuj kod]Na 7631 zidentyfikowanych przez historyków nazwisk członków Organizacji Bojowej PPS, 280 osób skazano na karę śmierci, zaś 747 na katorgę (w tym osoby, którym zamieniono karę śmierci na katorgę). W latach 1904–1907 aresztowano łącznie 2739 bojowców[25]. Do najwybitniejszych i najsłynniejszych bojowców OB PPS należeli:
- Tomasz Arciszewski – odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami (KNzM)
- Józef Andersz – stracony 11 grudnia 1907 na stokach Cytadeli, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Władysław Bartniak – zm. 2 kwietnia 1911 w Cytadeli, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Henryk Baron – stracony 9 maja 1907 na stokach Cytadeli, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Kazimierz Paweł Bojarski, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Wiktor Cymerys-Kwiatkowski – poległ 24 grudnia 1904 w Radomiu, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Władysław Dehnel – odznaczony KNzM
- Tadeusz Dzierzbicki – zginął od wybuchu bomby w czasie aresztowania 19 maja 1905, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Edward Gibalski – pośmiertnie odznaczony KNzM
- Jan Jur-Gorzechowski – odznaczony KNzM
- Józef Grzecznarowski – w 1907 zesłany na katorgę, odznaczony KNzM
- Wanda Krahelska, odznaczona KNzM
- Jan Kwapiński – skazany w dniu 6 grudnia 1907 na karę śmierci, zamienioną na 15 lat katorgi
- Mieczysław Mańkowski – pośmiertnie odznaczony KNzM
- Józef Montwiłł-Mirecki – stracony 9 października 1908 stokach Cytadeli, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Stefan Okrzeja – stracony 21 lipca 1905, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Józef Piłsudski – odznaczony KNzM
- Aleksander Prystor – odznaczony KNzM
- Kazimierz Pużak – odznaczony KNzM
- Aleksy Rżewski (1885-1939) – w l. 1919-1923 prezydent Łodzi
- Baruch Szulman – poległ 14 maja 1906, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Stanisław Werner – stracony 20 grudnia 1906 w Radomiu, pośmiertnie odznaczony KNzM
- Bolesław Ostrowski – odznaczony KNzM
- Walery Sławek – odznaczony KNzM
- Kazimierz Sosnkowski – odznaczony KNzM
- Stanisław Sitek – odznaczony KNzM
- Marcin Woyczyński – odznaczony KNzM
- Stanisław Zbrowski – pośmiertnie odznaczony KNzM
Upamiętnienie
[edytuj | edytuj kod]Działania bojowników socjalistycznych zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1990 roku – „AKCJE ZBROJNE 1904 – 1908”.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 29.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 34.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 47.
- ↑ a b Pająk 1985 ↓, s. 48.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 36.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 40.
- ↑ Krzesławski 1935 ↓, s. 153-156.
- ↑ Potkański 2008 ↓, s. 70.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 55.
- ↑ S.A.Radek 1938 ↓, s. 66-67.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 60.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 61.
- ↑ S.A.Radek 1938 ↓, s. 70.
- ↑ Pawłowski 1976 ↓, s. 64.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 68.
- ↑ Ryszard Świętek, Lodowa ściana: sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918, Kraków 1998, s. 338.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 92.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 93.
- ↑ Ładyka 1972 ↓, s. 101.
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 97.
- ↑ Eugeniusz Ajnenkiel. Kronika bojowa PPS (Frakcji Rewolucyjnej) w roku 1907. „Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce”. 2 (10), s. 15-16, kwiecień-czerwiec 1937.
- ↑ Historia Organizacji Bojowej PPS. W: Józef Piłsudski: Pisma Zbiorowe. Warszawa: 1989, s. 36.
- ↑ a b c d e f g Piotr Bojarski: Zamachowcy Piłsudskiego. Warszawa: Rzeczpospolita. Ale historia nr 5 (55), 4.02.2013, s. 6-7.
- ↑ Akcja Organizacji Bojowej PPS – Frakcji Rewolucyjnej pod Zbójnem 9.06.1910 r., Akcja pod Zbójnem w dniu 10 lipca 1910 roku (błędna data).
- ↑ Pająk 1985 ↓, s. 127.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Jan Krzesławski. Przed i po Grzybowie. „Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce”. 3, 1935.
- Teodor Ładyka: Polska Partia Socjalistyczna (Frakcja Rewolucyjna) w latach 1906–1914. Warszawa: 1972.
- Józef Piłsudski, Historia Organizacji Bojowej PPS, [w]: J. Piłsudski, Pisma Zbiorowe, t. III, Warszawa 1989 r.
- Jerzy Pająk: Organizacje bojowe partii politycznych w Królestwie Polskim 1904–1911. Warszawa: 1985.
- Ignacy Pawłowski: Geneza i działalność Organizacji Spiskowo-Bojowej PPS 1904–1905. Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk: 1976.
- Waldemar Potkański: Odrodzenie czynu niepodległościowego przez PPS w okresie rewolucji 1905 roku. Warszawa: 2008. ISBN 978-83-7181-527-0.
- Stanisław Andrzej Radek: Rewolucja w Warszawie 1904-1909. Warszawa: 1938.
- Lidia Ciołkosz, Organizacja Bojowa PPS, „Robotnik” (Londyn) z 1955 r.
- Piotr Bojarski, Zamachowcy Piłsudskiego, Rzeczpospolita. Ale historia. Nr 5 (55) z 4 lutego 2013.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Janusz Zuziak: Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej (OB PPS). ipsb.nina.gov.pl, 2015-04-03. [dostęp 2020-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-21)].