Paul Ryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Paul Ryan (polityk))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul Ryan
Paul Ryan--113th Congress--.png
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1970
Janesville
Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych
Okres od 29 października 2015
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik John Boehner (R)
Członek Izby Reprezentantów USA z 1. okręgu w Wisconsin
Okres od 3 stycznia 1999
Poprzednik Mark Neumann
Przewodniczący Komisji Budżetowej Izby Reprezentantów
Okres od 3 stycznia 2011
Poprzednik John Spratt
Paul Ryan signature.svg

Paul Davis Ryan Jr. (ur. 29 stycznia 1970 w Janesville w Wisconsin) – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej, Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Od 1999 roku jest przedstawicielem pierwszego okręgu wyborczego w stanie Wisconsin w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Od 29 października jest spikerem Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej.

Młodość i edukacja[edytuj]

Paul Ryan urodził się w rodzinie osiadłej w Wisconsin od kilku pokoleń. Jego ojciec, Paul Ryan Sr. był prawnikiem, zaś matka Betty zajmowała się wychowaniem dzieci (sam Paul jest najmłodszym z czwórki rodzeństwa)[1][2].

Ryan ukończył Joseph A. Craig High School w swoim rodzinnym Janesville. Następnie na Miami University w miejscowości Oxford w stanie Ohio zdobył podwójny dyplom z ekonomii i nauk politycznych (1992). Należał również do stowarzyszenia Delta Tau Delta, z którego wywodzi się wielu wpływowych amerykańskich polityków[3].

Początki kariery[edytuj]

Po ukończeniu studiów Ryan na krótko zajął się biznesem, by wkrótce wejść do polityki. Od 1995 roku pracował jako asystent senatora Boba Kastena. Następnie w tym samym charakterze pracował u senatora Sama Brownbacka i członka Izby Reprezentantów Jacka Kampa[4].

Izba Reprezentantów[edytuj]

Ryan jako przewodniczący Komisji Budżetowej

Wybór[edytuj]

Kiedy Mark Neumann, dotychczasowy członek Izby Reprezentantów z 1. okręgu w Wisconsin zrezygnował z kandydowania w wyborach w 1998 roku, Ryan zdecydował się wystartować w prawyborach Partii Republikańskiej. Po uzyskaniu nominacji republikańskiej stanął do walki o mandat z demokratką Lydią Spottswood. Wybory zwyciężył znacząco, stosunkiem 57,1% do 42,7% i od tego czasu nieprzerwanie jest reprezentantem swojego okręgu[5].

W ostatnich wyborach (2010) pokonał demokratycznego oponenta Johna Heckenlively’ego i libertarianina Josepha Kexela, zdobywając 68,2% głosów[6].

Komisja Budżetowa[edytuj]

Po wyborach w 2010 roku, kiedy to republikanie odzyskali kontrolę nad Izbą Reprezentantów, Ryan objął stanowisko przewodniczącego Komisji Budżetowej 112. Kongresu. Jest on zdecydowanym zwolennikiem utrzymania dyscypliny budżetowej i równie zagorzałym przeciwnikiem zwiększania wydatków na programy socjalne. Otwarcie skrytykował plan budżetowy przygotowany przez administrację prezydenta Baracka Obamy[3].

Poglądy[edytuj]

Paul Ryan uważany jest za konserwatywnego republikanina o poglądach wolnorynkowych. Sprzeciwia się między innymi aborcji i badaniom nad zarodkami ludzkimi. Niemal we wszystkich głosowaniach głosuje wraz z linią swojej partii (współczynnik ten wynosił w ostatnich kadencjach od 90% do 95%). W rankingu największej amerykańskiej organizacji pro-life NRLC otrzymał notę 100%, zaś organizacja Christian Coalition, która promuje tradycyjne wartości rodzinne, przyznała mu notę 91%.[7][8]

Kampania roku 2012[edytuj]

Podczas spotkania z wyborcami 11 sierpnia 2012 r. kandydat republikanów na prezydenta Mitt Romney ogłosił, że jego partnerem w walce z urzędującym prezydentem Barackiem Obamą będzie Paul Ryan. Tym samym, polityk z Wisconsin został kandydatem na wiceprezydenta z ramienia Partii Republikańskiej[9].

Z sondaży przeprowadzonych po ogłoszeniu decyzji Romneya wynika, że Ryan cieszy się poparciem około 50% Amerykanów[10].

Życie osobiste[edytuj]

Od 2000 roku jest żonaty z Janną Little, z którą mają trójkę dzieci.

Jest katolikiem[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Poprzednik
Sarah Palin
Seal of the Vice President of the United States.svg Kandydat republikanów na urząd wiceprezydenta
2012 (porażka)
Seal of the Vice President of the United States.svg Następca
Mike Pence