Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Placówka Straży Granicznej
w Szczecinie-Porcie
Państwo  Polska
Data utworzenia 24 sierpnia 2005 (przeformowania)
Data likwidacji 1 października 2013
Siedziba Szczecin
Adres
pl. Stefana Batorego 4
70–207 Szczecin[1]
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie
Placówka Straży Granicznej
w Szczecinie-Porcie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie
Placówka Straży Granicznej
w Szczecinie-Porcie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie
Placówka Straży Granicznej
w Szczecinie-Porcie
Ziemia53°25′19,1″N 14°33′07,5″E/53,421972 14,552083

Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Placówka Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie (PSG w Szczecinie-Porcie), powstała 24 sierpnia 2005 roku w strukturach Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej[2], z przemianowania granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Szczecinie-Porcie (GPK SG w Szczecinie-Porcie)[a].

30 września 2006 roku z placówki SG w Szczecinie-Porcie zostały wydzielenie siły i środki do utworzenia placówki SG w Szczecinie-Goleniowie w strukturach Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej[2], której podporządkowano lotnicze przejście graniczne Szczecin-Goleniów[b][3] w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów.

Zniesienie kontroli we wszystkich przejściach na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, miało wpływ na kolejne zmiany w systemie organizacyjnym ochrony północno-zachodnich rubieży państwa i 15 kwietnia 2008 roku z rozformowanej placówki SG w Trzebieży, włączono do struktur organizacyjnych placówki SG w Szczecinie-Porcie, porty morskie w Trzebieży i Nowym Warpnie[3].

W związku z utworzeniem, w strukturach Pomorskiego Oddziału SG placówki SG w Szczecinie, z dniem 1 października 2009 roku zmienił się rejon działania placówki SG w Szczecinie-Porcie[3].

Po rozformowaniu Pomorskiego Oddziału SG w Szczecinie, z dniem 1 stycznia 2010 roku Placówka SG w Szczecinie-Porcie została włączona w struktury Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Krośnie Odrzańskim[c][4].

Podczas kolejnej reorganizacji Straży Granicznej, Placówka SG w Szczecinie-Porcie została zniesiona 1 października 2013 roku[2] i na jej bazie oraz rozformowanych placówek SG w Szczecinie i Szczecinie-Goleniowie została utworzona nowa Placówka SG w Szczecinie w strukturach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej[5].

Terytorialny zasięg działania[edytuj | edytuj kod]

Placówka SG w Szczecinie-Porcie ochraniała obszar morskich wód wewnętrznych na południe od linii prostej łączącej brzegi Zalewu Szczecińskiego, przechodzącej przez boję „TN–C” północnego toru podejściowego do portu w Trzebieży i stawę „N” na wyspie Chełminek do linii biegnącej wzdłuż północnej krawędzi mostu Trasy Zamkowej i mostu Cłowego w Szczecinie oraz wody jezior Dąbie i Dąbie Małe[6].

Linia rozgraniczenia z:

 1. placówką Straży Granicznej w Szczecinie: granicą morskiego przejścia granicznego w Nowym Warpnie, granicą morskiego przejścia granicznego w Trzebieży, linią brzegową w gminie Police i dalej granicą portu morskiego w Szczecinie od strony lądu, następnie wzdłuż północnej krawędzi mostu Trasy Zamkowej i mostu Cłowego w Szczecinie, linią brzegową jezior Dąbie Małe i Dąbie[6].
(Stan na dzień 1 lutego 2012)

Przejścia graniczne[edytuj | edytuj kod]

(Stan na dzień 1 lutego 2012)

Komendanci placówki[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr Nowak
 • Bernard Szymkowiak.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).
 2. ASG, POSG, sygn. 1108/17, s. 85: „Meldunek o działaniach Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej w 2006 roku”.
 3. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 10 września 2009 roku. w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz decyzja nr 167 ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 1 października 2009 roku w sprawie likwidacji państwowej jednostki budżetowej – Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej w Szczecinie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pomorski Oddział Straży Granicznej Placówka Szczecin-Port (pol.). portalmorski.pl. [dostęp 2019-06-18].
 2. a b c Techman 2011 ↓, s. 112.
 3. a b c muzeumsg ↓.
 4. Likwidacja Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej (pol.). W: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki [on-line]. szczecin.uw.gov.pl, 2009-12-31. [dostęp 2019-06-17].
 5. PSG w Szczecinie już w MOSG (pol.). W: Nadodrzański Oddział SG [on-line]. nadodrzanski.strazgraniczna.pl, 2013-10-16. [dostęp 2019-06-17].
 6. a b c Zarządzenie nr 9 KG SG z 31.01.2012 r. ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]