Strażnica WOP Czermna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP
Sackisch/Słone/Czermna

Strażnica SG w Czermnej
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 1999
Organizacja
Dyslokacja Słone[1]; Kudowa-Zdrój
Formacja WOP
Straż Graniczna
Podległość 52 komenda odcinka
53 batalion WOP
Sudecka Brygada WOP
Sudecki Oddział SG
Dysl wop 1945 11.png

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Sackisch/Słone/Czermna – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Czermnej – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Czechosłowacją/Republiką Czeską[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 52 komendy odcinka jako 241 strażnica WOP[1] (Sackisch)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3]. Strażnica wystawiła placówkę w Brzozowicach[1].

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Czermna otrzymała nr 251[4]. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica I kategorii Czermna była 15. w 5 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza[4]. W 1960 roku, po kolejnej zmianie numeracji, strażnica posiadała numer 12 i zakwalifikowana była do kategorii IV w 5 Sudeckiej Brygadzie WOP[4]. W 1964 roku strażnica WOP nr 11 Czermna uzyskała status strażnicy lądowej i zaliczona została do III kategorii[4].

22 sierpnia 1989 roku zostały rozformowana Strażnica WOP Pstrążna. Od tej pory Strażnica WOP Czermna ochraniała odcinek granicy państwa od znaku granicznego nr V/45 (włącznie) do zn. gran. nr V/173/3 (wyłącznie)[5].

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku strażnica w Czermnej weszła w podporządkowanie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej[6] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Czermnej.

Realizując zadania wynikające ze strategii przekształceń w SG, rozpoczęto ograniczanie ilości strażnic podległych Sudeckiemu Oddziałowi SG w 1999 roku Strażnica SG w Czermnej została rozformowana, a ochraniany odcinek granicy przejęła Strażnica SG w Radkowie[7].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Strażnice sąsiednie:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • por. Władysław Łukasiewicz (był w 1952)
  • ppor. Stanisław Solarz (1952)
  • chor. Józef Rudzik (był w 1952)
  • kpt. Kućka (był w 2. poł. lat 70.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Republiką Czeską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]