Strażnica WOP Łomnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Lomnitz/Łomnica
Strażnica SG w Łomnicy
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 1999
Organizacja
Dyslokacja Łomnica[1]
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 53 komenda odcinka
54 batalion WOP
Sudecka Brygada WOP
Sudecki Oddział SG
Dyslokacje
1957
1945

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Lomnitz/Łomnica – nieistniejący obecnie pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Łonmicy – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Czechosłowacją/Republiką Czeską[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 53 komendy odcinka jako 245 strażnica WOP[1] (Lomnitz)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3].

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Łomnica otrzymała nr 257[2]. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica I kategorii Łomnica była 21. w 5 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza[2]. W 1960 roku, po kolejnej zmianie numeracji, strażnica posiadała numer 6 i zakwalifikowana była do kategorii IV w 5 Sudeckiej Brygadzie WOP[2]. W 1964 roku strażnica WOP nr 6 Łomnica uzyskała status strażnicy lądowej i zaliczona była do IV kategorii[2].

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku strażnica w Łomnicy weszła w podporządkowanie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej[4] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Łomnicy.

Realizując zadania wynikające ze strategii przekształceń w SG, rozpoczęto ograniczanie ilości strażnic podległych Sudeckiemu Oddziałowi SG w 1999 roku Strażnica SG w Łomnicy została rozformowana, a ochraniany odcinek granicy przejęła Strażnica SG w Bartnicy[5].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Strażnice sąsiednie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Republiką Czeską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]