Strażnica WOP Bartnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP
Kunigawalde/Konary/Bartnica

Strażnica SG w Bartnicy
ilustracja
Budynki byłej strażnicy w Bartnicy (wrzesień 2017)
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Organizacja
Dyslokacja Konary[1]; Bytów;
Bartnica 37
Formacja WOP
Straż Graniczna
Podległość 52 komenda odcinka
54 batalion WOP
Sudecka Brygada WOP
Sudecki Oddział SG
Dyslokacje
1957
1945

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Kunigawalde/Konary/Bartnica – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Bartnicy – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej z Czechosłowacją/Republiką Czeską[b].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 52 komendy odcinka jako 244 strażnica WOP[1] (Kunigawalde)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3]. Strażnica wystawiła placówkę w Gieszczach Górnych[1] ?. W 1947 roku strażnicę przeniesiono do Bytowa, a placówkę z Głuszycy Górnej do Krajanowa [4]. W 1951 roku stacjonowała w Bartnicy.

W 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic, a strażnica WOP Bartnica otrzymała nr 256[2]. W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Bartnica była 20. w 5 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza[2]. W 1960 roku, po kolejnej zmianie numeracji, strażnica posiadała numer 7 i zakwalifikowana była do kategorii II w 5 Sudeckiej Brygadzie WOP[2]. W 1964 roku strażnica WOP nr 7 Bartnica uzyskała status strażnicy lądowej i zaliczona została do II kategorii[2].

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku strażnica w Bartnicy weszła w podporządkowanie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej[5] i przyjęła nazwę Strażnica Straży Granicznej w Bartnicy.

Realizując zadania wynikające ze strategii przekształceń w SG, rozpoczęto ograniczanie ilości strażnic podległych Sudeckiemu Oddziałowi SG w 1999 roku Strażnica SG w Łomnicy została rozformowana, a ochraniany odcinek granicy przejęła Strażnica SG w Bartnicy[6].

Jako Strażnica SG w Bartnicy funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku została przekształcona na Placówkę Straży Granicznej w Bartnicy (Placówka SG w Bartnicy)[c].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

10 września 1946 roku zginął zastępca komendanta strażnicy ds. zwiadu chor. Henryk Dąbrowski. Został on zastrzelony przez pełniącego obowiązki komendanta strażnicy por. Kajdę. Po tym tragicznym incydencie doszło do zbiorowej dezercji załogi strażnicy. Por. Kajdę oskarżono o przynależność do grupy Narodowych Sił Zbrojnych „Maślanka”. W późniejszym czasie został ujęty i skazany[7].

Strażnice sąsiednie[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy/komendanci strażnicy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Republiką Czeską.
  3. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]