Roger Scruton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Roger Scruton (ur. 27 lutego 1944) – brytyjski filozof, pisarz i kompozytor. Autor ponad trzydziestu książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej oraz powieści tłumaczonych na wiele języków.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Roger Scruton ukończył Jesus College w Cambridge oraz Birkbeck College w Londynie. Jest profesorem Uniwersytetu Londyńskiego i wykładowcą filozofii, autorem wielu prac z zakresu historii filozofii, filozofii polityki i estetyki oraz znanym pisarzem, krytykiem, eseistą, publicystą a także redaktorem naczelnym The Salisbury Review. Konserwatysta - Założyciel Conservative Philosophy Group. Jedna z maksym R. Scrutona (1995) brzmi następująco: Ilekroć zezwalasz, by przestępstwo nie zostało właściwie ukarane, stajesz po stronie zła. Jest również twórcą pojęcia Ojkofobia.

Czynnie angażował się w antykomunistyczną działalność i pomoc w krajach zniewolonych (przebywał w czechosłowackim więzieniu, był wydalony z tego kraju w latach 80. XX wieku). Jest wykładowcą filozofii estetyki (Bribeck College, Boston University, St Andrew's w Szkocji). Wypowiada się na tematy związane z polityką, kulturą, środowiskiem, ceni dobro tradycji - jest znawcą wina i żarliwym obrońcą obyczajów takich jak m.in. polowania z nagonką. Mieszka na farmie na wsi w południowej Angilii, z żoną i dwójką dzieci, w otoczeniu swoich koni, bez telewizora, między innymi uprawiając ogród i piekąc własnoręcznie chleb.

W 1998 został odznaczony czeskim Medalem Za zasługi I stopnia.

Tłumaczenia prac na j. polski[edytuj | edytuj kod]

Filozofia i polityka:

Beletrystyka:

  • Dialogi ksantypiczne, Kęty 2005, Wydawnictwo Antyk, 2005.2005, ISBN 83-89637-31-6 (Xanthippic dialogues 1993)
  • Pożądanie, Kraków 2009, Ośrodek Myśli Politycznej.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]