Spys4Darwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spys4Darwin
Rok założenia 2001
Rok rozwiązania 2002
Pochodzenie Seattle, Waszyngton, USA
Gatunek metal alternatywny, hard rock
Aktywność 2001–2002
Wytwórnia płytowa Pied Viper
Powiązania Alice in Chains, Sponge, Queensrÿche
Ostatni skład
Vinnie Dombroski
Chris DeGarmo
Mike Inez
Sean Kinney
Współpracownicy
Adam Kasper–miksowanie

Spys4Darwin – amerykańska supergrupa muzyczna utworzona w roku 2001 w Seattle, w stanie Waszyngton. Był to krótkotrwały projekt muzyczny, skupiający muzyków grup Queensrÿche oraz Alice in Chains[1]. Założycielami grupy są gitarzysta Chris DeGarmo oraz perkusista Sean Kinney, którzy występowali wraz z Jerrym Cantrellem podczas solowych koncertów gitarzysty. Wkrótce potem skład zespołu uzupełnili basista Mike Inez oraz wokalista Vinnie Dombroski.

Historia[edytuj]

Zespół Spys4Darwin powstał z inicjatywy gitarzysty Chrisa DeGarmo oraz perkusisty Seana Kinney'a[1]. Pierwsze próby grupa odbywała w miejscu zwanym Binge Studios, opuszczonej fabryce farb na terenie miasta Seattle. Nazwa dla zespołu wzięła się od pewnego człowieka, którego imię brzmi Darwin.

Zespół zarejestrował jeden minialbum o nazwie Microfish, w którego skład weszło sześć kompozycji[2]. Mimo iż udział w komponowaniu materiału mieli wszyscy członkowie zespołu, to jednak większość kompozycji została opracowana przez DeGarmo i Kinney'a. Teksty utworów napisał wokalista Vinnie Dombroski. W jednym z wywiadów, DeGarmo wyraził nadzieję na powstanie pełnego albumu studyjnego, który miał ukazać się na początku 2002 roku[3]. Ostatecznie jednak do nagrania materiału nie doszło.

Materiał na minialbum został zarejestrowany w Binge Studios. Część pracy DeGarmo i Kinney wykonali także w domach, zanim album został zmiksowany przez Adama Kaspera w studiu X. Album został wydany w Pied Viper Records - wytwórni którą założyli członkowie zespołu. Początkowo album ukazał się jedynie za pośrednictwem oficjalnej strony zespołu. W styczniu 2008 roku, czyli w sześć lat po rozpadzie zespołu, album został udostępniony przez witrynę CDBaby.com[4]. Zespół 4 sierpnia 2001 roku wystąpił w radiu KNDD, na festiwalu Endfest organizowanym przez rozgłośnię radiową od 1992 roku. Podczas edycji 2001 wystąpili jeszcze Nickelback, Ours oraz The Crystal Method[1].

Po rozwiązaniu[edytuj]

W 2002 roku członkowie Spys4Darwin zajęli się innymi projektami muzycznymi. W kwietniu zmarł wokalista Alice in Chains Layne Staley, co doprowadziło do zawieszenia działalności przez zespół[5]. Kinney przestał udzielać się muzycznie, natomiast Inez wziął udział w przesłuchaniach na basistę grupy Metallica, po odejściu Jasona Newsteda[6]. DeGarmo gościnnie wystąpił na płycie Cantrella Degradation Trip w utworze "Anger Rising". Następnie powrócił do grupy Queensrÿche, by nagrać album studyjny Tribe, który ukazał się w 2003 roku. Wokalista Vinnie Dombroski powrócił do macierzystego zespołu Sponge, by nagrywać z nim nowe płyty.

Dyskografia[edytuj]

  • Microfish (Pied Viper, 2001)

Skład zespołu[edytuj]

Przypisy

  1. a b c Christa Titus: DeGarmo speaks on Spys4Darwin (ang.). anybodylistening.net. [dostęp 2011-11-01].
  2. Spys4Darwin - Microfish (ang.). amazon.com. [dostęp 2011-11-01].
  3. Ross Raihala. Alice in Chains Cantrell on a long Degradation Trip The Olympian (15 lutego 2002)
  4. Spys4Darwin Featuring Alice in Chains, Queensrÿche Members: EP Once Again Available (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-01].
  5. Charles R. Cross: Rolling Papers: Styczeń 2006 – The Last Days of Layne Staley (ang.). rollinpapers.blogspot.com. [dostęp 2011-11-01].
  6. Stephen Thomas Erlewine: Metallica Biography (ang.). new.music.yahoo.com. [dostęp 2011-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj]