Spys4Darwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spys4Darwin
Rok założenia 2001
Rok rozwiązania 2002
Pochodzenie Seattle, Waszyngton, USA
Gatunek metal alternatywny, hard rock
Aktywność 2001-2002
Wytwórnia płytowa Pied Viper
Powiązania Queensrÿche, Alice in Chains, Sponge
Ostatni skład
Vinnie Dombroski
Chris DeGarmo
Mike Inez
Sean Kinney
Współpracownicy
Adam Kasper - miksowanie

Spys4Darwin – amerykańska supergrupa muzyczna utworzona w roku 2001 w Seattle, w stanie Waszyngton. Był to krótkotrwały projekt muzyczny, skupiający muzyków grup Queensrÿche oraz Alice in Chains[1]. Założycielami grupy są gitarzysta Chris DeGarmo oraz perkusista Sean Kinney, którzy występowali wraz z Jerrym Cantrellem podczas solowych koncertów gitarzysty. Wkrótce potem skład zespołu uzupełnili basista Mike Inez oraz wokalista Vinnie Dombroski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Spys4Darwin powstał z inicjatywy gitarzysty Chrisa DeGarmo oraz perkusisty Seana Kinney'a[1]. Pierwsze próby grupa odbywała w miejscu zwanym Binge Studios, opuszczonej fabryce farb na terenie miasta Seattle. Nazwa dla zespołu wzięła się od pewnego człowieka, którego imię brzmi Darwin.

Zespół zarejestrował jeden minialbum o nazwie Microfish, w którego skład weszło sześć kompozycji[2]. Mimo iż udział w komponowaniu materiału mieli wszyscy członkowie zespołu, to jednak większość kompozycji została opracowana przez DeGarmo i Kinney'a. Teksty utworów napisał wokalista Vinnie Dombroski. W jednym z wywiadów, DeGarmo wyraził nadzieję na powstanie pełnego albumu studyjnego, który miał ukazać się na początku 2002 roku[3]. Ostatecznie jednak do nagrania materiału nie doszło.

Materiał na minialbum został zarejestrowany w Binge Studios. Część pracy DeGarmo i Kinney wykonali także w domach, zanim album został zmiksowany przez Adama Kaspera w studiu X. Album został wydany w Pied Viper Records - wytwórni którą założyli członkowie zespołu. Początkowo album ukazał się jedynie za pośrednictwem oficjalnej strony zespołu. W styczniu 2008 roku, czyli w sześć lat po rozpadzie zespołu, album został udostępniony przez witrynę CDBaby.com[4]. Zespół 4 sierpnia 2001 roku wystąpił w radiu KNDD, na festiwalu Endfest organizowanym przez rozgłośnię radiową od 1992 roku. Podczas edycji 2001 wystąpili jeszcze Nickelback, Ours oraz The Crystal Method[1].

Po rozwiązaniu[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku członkowie Spys4Darwin zajęli się innymi projektami muzycznymi. W kwietniu zmarł wokalista Alice in Chains Layne Staley, co doprowadziło do zawieszenia działalności przez zespół[5]. Kinney przestał udzielać się muzycznie, natomiast Inez wziął udział w przesłuchaniach na basistę grupy Metallica, po odejściu Jasona Newsteda[6]. DeGarmo gościnnie wystąpił na płycie Cantrella Degradation Trip w utworze "Anger Rising". Następnie powrócił do grupy Queensrÿche, by nagrać album studyjny Tribe, który ukazał się w 2003 roku. Wokalista Vinnie Dombroski powrócił do macierzystego zespołu Sponge, by nagrywać z nim nowe płyty.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Microfish (Pied Viper, 2001)

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c Christa Titus: DeGarmo speaks on Spys4Darwin (ang.). anybodylistening.net. [dostęp 2011-11-01].
  2. Spys4Darwin - Microfish (ang.). amazon.com. [dostęp 2011-11-01].
  3. Ross Raihala. Alice in Chains Cantrell on a long Degradation Trip The Olympian (15 lutego 2002)
  4. Spys4Darwin Featuring Alice in Chains, Queensrÿche Members: EP Once Again Available (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-01].
  5. Charles R. Cross: Rolling Papers: Styczeń 2006 – The Last Days of Layne Staley (ang.). rollinpapers.blogspot.com. [dostęp 2011-11-01].
  6. Stephen Thomas Erlewine: Metallica Biography (ang.). new.music.yahoo.com. [dostęp 2011-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]