Zamek Górny w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża Zamku Górnego z neogotycką nadbudówką

Zamek Górny w Opolu – jeden z dwóch opolskich zamków[1]. Rozebrany w 1669 roku. Jedyną pozostałością po nim jest wieża zbudowana w końcu XIV wieku. Obecnie stanowi część budynku Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Osmańczyka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwa poglądy na temat powstania zamku. Jeden, który głosi, że wybudowano go przed XIII wiekiem jako drewniany dwór kasztelana. Drugi głosi, że Zamek Górny został wybudowany dopiero w XIV wieku przez Władysława Opolczyka.

W XVI wieku został przeznaczony na więzienie.

W XVII wieku kaplica Zamku Górnego została podarowana protestantom przez księcia Siedmiogrodu Gábora Bethlena w czasie jego panowania na Górnym Śląsku w latach 1622-1624.

W 1669 roku, w czasie panowania Habsburgów, teren zamkowy został przekazany jezuitom. Ze względu na fatalny stan zakonnicy zburzyli ruinę, pozostawiając tylko jedną basztę. W 1844 r. podwyższono ją o czwartą kondygnację i zwieńczono neogotyckim krenelażem. W końcu XIX wieku do wieży dobudowano gimnazjum, a w latach 1936-1937 jeszcze jedno skrzydło. W wieży zachował się zamurowany ostrołukowych portal oraz blendy, będące przypuszczalnie pozostałością po bramie wjazdowej. Z boku wieży znajduje się krótki odcinek gotyckiego muru obronnego,

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]