Zamek w Rudzie Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pozostałości zamku

Zamek w Rudzie Śląskiejzamek (obecnie ruiny zamku) położone w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej na skrzyżowaniu ulic: Bujoczka, Starowiejskiej, Szczęść Boże.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIV wieku, przez ród Rudzkich, którzy są wzmiankowani w 1401 roku jako właściciele zamku w Rudzie. Zamek był także wzmiankowany w 1497 roku. Od roku 1543 obiekt przypuszczalnie należał do Jana Gierałtowskiego (m.in. właściciela zamku w Chudowie). W pierwszej połowie XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej obiekt został zniszczony. Wzmianka z dokumentu z 1665 roku opisuje, że budowla jest już podupadła. W następnych latach zamek zaczęto powoli odbudowywać, przekształcając go na niewielki pałac. W 1754 roku czynna już była w tym obiekcie kaplica. Pałac został przebudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim i w tym stanie dotrwał do II wojny światowej. W 1945 roku został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej, a następnie opuszczony i nieremontowany całkowicie popadł w ruinę. Do dziś zachowały się tylko kamienne fragmenty murów o grubości do 3 metrów wskazujące na średniowieczną metrykę tego obiektu, jednak do tej pory nie przeprowadzano żadnych badań archeologicznych dotyczących tego założenia.

Odnowa zamku[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2009 zamek wraz z domem Karola Goduli został przez miasto oddany w ręce fundacji „zamek Chudów”. Fundacja zamierza ożywić to miejsce poprzez renowację kompleksu oraz udostępnieniu go do zwiedzania, a następnie zacząć organizować tam cykliczne imprezy. Najpierw jednak dojdzie do prac archeologicznych ze względu na to, że nie zachowały się żadne plany budynku, a fundacja nie wyklucza odbudowania kompleksu. Pierwsze plany próbowała narysować już fundacja Karola Goduli[1].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Dwór Ballestremów od zawsze był tajemniczą budowlą w Rudzie Śląskiej, stąd wśród mieszkańców pojawiła się legenda o tym, że zamek wcześniej należał do zakonu Templariuszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] artykuł serwisu naszemiasto.pl na temat odnowy domku K.Goduli i zamku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]