Zamek w Rudzie Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Rudzie Śląskiej
Ilustracja
Ruiny zamku w 2018 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Ruda Śląska-Ruda

Adres

okolice ul. Wiktora Bujoczka

Styl architektoniczny

neogotyk (od XIX wieku)

Ukończenie budowy

XIV wiek

Zniszczono

XVII wiek, 1945

Odbudowano

XVII wiek

Pierwszy właściciel

Rudzcy

Kolejni właściciele

Ballestremowie

Obecny właściciel

Fundacja Zamek Chudów

Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa konturowa Rudy Śląskiej, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek w Rudzie Śląskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek w Rudzie Śląskiej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek w Rudzie Śląskiej”
Ziemia50°18′48,7″N 18°50′40,0″E/50,313528 18,844444

Zamek w Rudzie Śląskiej (Zamek Rudzki[1]) – zamek w Rudzie Śląskiej-Rudzie z XIV wieku, przebudowany w XIX wieku, zachowały się fragmenty murów w ruinie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIV wieku przez ród Rudzkich, którzy są wzmiankowani w 1401 roku jako właściciele zamku w Rudzie. Zamek był także wzmiankowany w 1497 roku. Od roku 1543 obiekt przypuszczalnie należał do Jana Gierałtowskiego (m.in. właściciela zamku w Chudowie). W pierwszej połowie XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej obiekt został zniszczony. Wzmianka z dokumentu z 1665 roku opisuje, że budowla była już podupadła. W następnych latach zamek zaczęto powoli odbudowywać, przekształcając go na niewielki pałac. W 1754 roku czynna była w tym obiekcie kaplica. Pałac został przebudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim i w tym stanie dotrwał do II wojny światowej. Obiekt należał również do Ballestremów[2][1]. W 1945 roku został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej, a następnie opuszczony i nieremontowany całkowicie popadł w ruinę. Teren zamku pozostawał przez wiele lat zarośnięty krzewami i drzewami[2]. Do dziś zachowały się tylko kamienne fragmenty murów o grubości do 3 metrów wskazujące na średniowieczną metrykę tego obiektu, jednak do tej pory nie przeprowadzano żadnych badań archeologicznych dotyczących tego założenia.

Odnowa zamku[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2009 zamek wraz z pobliskim domem Karola Goduli został przez miasto oddany w ręce Fundacji Zamek Chudów[2][1]. Fundacja zamierza ożywić to miejsce poprzez renowację kompleksu oraz udostępnieniu go do zwiedzania, a następnie zacząć organizować tam cykliczne imprezy. Najpierw jednak dojdzie do prac archeologicznych ze względu na to, że nie zachowały się żadne plany budynku, a fundacja nie wyklucza odbudowania kompleksu. Pierwsze plany próbowała narysować już fundacja Karola Goduli[3].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Dwór Ballestremów od zawsze był tajemniczą budowlą w Rudzie Śląskiej, stąd wśród mieszkańców pojawiła się legenda o tym, że zamek wcześniej należał do zakonu Templariuszy[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Barbara Bajus: Zamek Rudzki i dom Goduli - co czeka ruiny w Rudzie?. [w:] Portal miejski RudaSlaska.com.pl [on-line]. 2016-07-12. [dostęp 2018-05-06].
  2. a b c TMK: Zamek Ballestremów w Rudzie. Odsłonięte fundamenty budowli. [w:] naszemiasto.pl Ruda Śląska [on-line]. Polska Press, 2013-06-19. [dostęp 2018-05-06].
  3. [1] artykuł serwisu naszemiasto.pl na temat odnowy domku K.Goduli i zamku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]