Metro w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Metro rzymskie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Rzymie
Metro w Rzymie
Pociąg typu MA 300 obsługujący linię A na stacji metra Vittorio Emmanuele
Dane ogólne
Lokalizacja Rzym, Włochy
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 1955
Dane techniczne
Całkowita
długość linii
41,5 km
Liczba linii 2
Liczba pojazdów 82
Liczba stacji 52
Inne informacje
Prześwit toru 1435 mm
Operator ATAC
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Logo
Sieć metra w Rzymie

Metro w Rzymie – system podziemnej kolei miejskiej zlokalizowany w stolicy Włoch- Rzymie, składający się obecnie z dwóch przecinających się linii A i B. Obie linie spotykają się przy dworcu kolejowym Roma Termini.

Pierwszy odcinek linii B (Termini-Laurentina) zbudowano w 1955 roku. Północne przedłużenie do stacji Rebibbia otwarto w 1990 roku. Linię A pomiędzy Anagnina a Ottaviano otwarto w 1980 roku. Przedłużenie na zachód do Battistini uruchomiono w 2000]roku.

W dniu 13 czerwca 2012 oddano pięciokilomterową (4 stacje) linię B1 będąca odnogą linii B od stacji Bologna w kierunku północnym.

Linia C: Trwają prace pomiędzy stacjami Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetta, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Giardinetti, Giglioli, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto (FR1), Lodi, San Giovanni (linia A), Amba Aradan, Colosseo (linia B), Venezia. Odcinek między stacjami Pantano i San Giovanni ma być oddany do użytku w czerwcu 2014. Odcinek między San Giovanni i Venezia, i dalej, San Pietro, Risorgimento, Ottaviano (linia A) i Clodio-Mazzini ma być oddawany do użytku etapami do 2025 roku. Latem 2010 zrezygnowano z budowy pomiędzy stacjami Venezia i San Pietro stacji Argentina i Chiesa Nuova. Źródła włoskie podają też, że są już gotowe plany budowy Linii D, oraz przedłużenia linii A i B o kolejne kilka stacji na każdym z obecnych końców, a także przedłużenia linii C w kierunku północnym poza stację Clodio-Mazzini.

Warto zauważyć, że metro rzymskie jest słabo przystosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Ponad połowa stacji metra linii A nie jest w żaden sposób przystosowana do transportu takich osób, a na większości pozostałych stacji dostęp ten jest mocno ograniczony.[potrzebne źródło]

Od końca lata 2012 cała linia A, wraz ze stacjami i korytarzami jest pokryta zasięgiem sieci telefonii komórkowej. Docelowo będzie on także na liniach B.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

Linia Kolor na mapie Otwarcie Liczba stacji Długość linii Stacje końcowe
A pomarańczowy 1980 27 18,425 km BattistiniAnagnina
B niebieski 1955 22 18,151 km RebibbiaLaurentina
C zielony 2014 13 15 km Monte Compatri-PantanoParco di Centocelle

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]