Nowe ruchy religijne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nowe ruchy religijne (ang. New religious movement lub NRM) – powszechna, zbiorowa nazwa związków wyznaniowych, zazwyczaj propagujących specyficzny dla siebie religijny lub filozoficzny światopogląd oraz dysponujących środkami pozwalającymi osiągnąć zamierzone cele. Nowe ruchy religijne z reguły nie są zaliczane do głównych religii, z których się wywodzą, ze względu na poważne różnice doktrynalno-społeczne. Mają od kilkudziesięciu do kilku milionów wyznawców bądź sympatyków.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Kryterium czasowe[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wiele kryteriów (czasowych) zaliczania do nowych ruchów religijnych. Najpopularniejsze to:

  • 1. Ruchy religijne młodsze niż 150 lat
1a. Ruchy powstałe po bahaizmie (1863 lub 1866)
1b. Ruchy powstałe od 1844 roku (patrz babizm, adwentyzm)
  • 2. Ruchy młodsze niż 500 lat
2a. Ruchy powstałe po sikhizmie (1499-1504)
2b. Ruchy powstałe po 1600 (wyłączenie "tradycyjnych" protestantów)
2c. Ruchy powstałe po 1534 (patrz luteranizm, anglikanizm)
5a. nazwa tradycyjna, różne formy
5b. nazwa odnosząca się do ruchów powstałych w ostatnich 150 latach (ale również kryteria 3 i 4) o światopoglądzie kompletnie nie pasującym do żadnej dużej religii, co uniemożliwia ich zaliczenie do tradycyjnych religii (kryterium to usuwa większość "radykalnych protestantów" z NRM według kryteriów 1, 1a, 1b, 3 oraz 4 i jest traktowane jako kryterium dodatkowe do przedstawionych).

W przeszłości stosowano najczęściej kryteria z grupy 2, obecnie wersje grupy 1 są najpopularniejsze, ze wskazaniem na 1a.

Kryterium pochodzenia[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej podstawą klasyfikacji nowych ruchów religijnych jest to, do jakich istniejących religii nawiązują w swoich doktrynach.

Rejestracja prawna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pełny spis działających w oparciu o prawną rejestrację związków wyznaniowych i Kościołów na terenie Polski zawiera Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych, prowadzony przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]