Deborah Kerr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deborah Kerr
Ilustracja
Deborah Kerr w 1973 roku
Imię i nazwisko Deborah Jane Kerr-Trimmer
Data i miejsce urodzenia 30 września 1921
Helensburgh
Data i miejsce śmierci 16 października 2007
Suffolk
Deborah Kerr w filmie Juliusz Cezar, gdzie grała Portię (1953)

Deborah Kerr (ur. 30 września 1921, zm. 16 października 2007) – brytyjska aktorka. Jej prawdziwe nazwisko to: Deborah Jane Kerr-Trimmer. Była dwukrotnie zamężna. Pierwszy raz z Anthonym Bartleyem (ślub 28 listopada 1945 r. – rozwód w 1959 r.), z którym miała dwie córki: Melanie Jane (ur. 27 grudnia 1947) i Francescę Ann. Kolejne małżeństwo zawarła z Peterem Viertelem (23 lipca 1960 r.)

Aktorstwo wybrała dzięki ciotce, która pracowała w radiu oraz prowadziła szkołę aktorską w Bristolu. Deborah Kerr najpierw uczyła się baletu. Swój debiut miała w 1938 roku w Londynie.

Dzięki występom w Oxford Repertory Company zwrócił na nią uwagę producent filmowy przez co otrzymała angaż w filmie „Major Barbara”. Poza rolami filmowymi występowała również w West Endzie i w wojskowym ENSA. Do Hollywood przeniosła się w 1947 roku. Zawarła tam kontrakt z MGM. Pierwszą rolę za jaką otrzymała nominację do Oscara zagrała w filmie „Mój syn Edward”. Grała również na Broadwayu.

W latach 60. zrezygnowała z aktorstwa kinowego. Stwierdziła, że jest w nim za dużo seksu i przemocy. Występowała jedynie w teatrze oraz w telewizji. Po tej deklaracji raz tylko pojawiła się w filmie kinowym. Cierpiała na chorobę Parkinsona. Zostawiła męża, dwie córki i troje wnucząt[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]