Geografia Liechtensteinu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ls-map.png

Liechtenstein jest krajem położonym w Europie Zachodniej, a dokładnie w Alpach Retyckich, na wschodnim brzegu Renu.


Powierzchnia i granice[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia - 160 km2

Skrajne punkty: północny 47o14'N (Ruggel), południowy 47o03'N (miejscowość Balzers), zachodni 9o29'E (zakole Renu), wschodni 9o38'E (Scheunkopf). Zachodnią granicę kraju stanowi Ren, zaś resztę pasma górskie. Rozciągłość południkowa wynosi 24,8 km, a równoleżnikowa 12,5 km.

Granice - Liechtenstein jako kraj śródlądowy graniczy od zachodu i południa ze Szwajcarią na długości 41 km, a od wschodu z Austrią na długości 37 km.

Zdjęcie wykonane z kosmosu

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Liechtenstein jest krajem górzystym, które obszar obniża się w kierunku południowo-zachodnim. Najwyższym punktem w państwie jest szczyt góry Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m., a najniższym - Ruggeller Riet na poziomie 430 m n.p.m. Alpejskie terytorium księstwa tworzą płaszczowiny: helwecka, pennińska i austryjska, które zbudowane są z pochodzących z paleozoiku i mezozoiku granitów, gnejsów, dolomitów, margli i wapieni poprzedzielanych fliszem. Wpływ na obecny krajobraz Liechtensteinu miały zlodowacenia alpejskie oraz późniejsze procesy wietrzenia. Dolinę Renu i Saminy pokrywają gleby aluwialne, w górach występują słabo wykształcone gleby górskie, głównie szkieletowe.


Klimat[edytuj | edytuj kod]

Liechtenstein leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, a lokalnie ze względu na rzeźbę terenu i wysokość nad poziom morza, klimat jest zróżnicowany. Występuje piętrowość klimatyczna. Obszary niskopołożone cechują się na ogół łagodną pogodą z niezbyt ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Obszary wyżej położone, strefa gór to tereny gdzie występuje klimatu górski, bardziej surowy. Występują inwersje termiczne, a charakterystycznym zjawiskiem są gęste mgły zalegające w dolnych partiach gór i w kotlinach. Ponad charakterystyczne dla tego kraju są wiatry fenowe.

Temperatury na obszarach niskopołożonych wynoszą do 0oC, do 18oC. Wysoko w górach zimą panuje mróz, występują obfite opady śniegu. Opady atmosferyczne są wysokie i wynoszą od 700 do 1 500 mm rocznie. Zimą są to głównie opady śniegu. Największe wartości notuje się w górach.

Panorama Liechtensteinu
Panorama Liechtensteinu

Wody[edytuj | edytuj kod]

Liechtenstein leży w zlewisku Oceanu Atlantyckiego. Sieć rzeczna nie jest gęsta, ale zasobna w wodę. Główną rzeką jest posiadający źródła na terenie Szwajcarii Ren[1], płynący w rozległej aluwialnej dolinie, skanalizowany na odcinku 25 km. Na terytorium Liechtensteinu znajduje się tylko 27 km jego biegu, przy czym jest to odcinek graniczny ze Szwajcarią (→ rzeka graniczna)[2]. W tej części Ren ma przebieg południkowy, z południa na północ. W Liechtensteinie swoje źródła ma także rzeka Samina (Saminabach)[3], licząca 17 km długości, z czego większość (12 km) znajduje się na obszarze księstwa. Płynie ona początkowo z południowego wschodu na północny zachód, następnie jednak zakręca na północny wschód, w kierunku znajdującej się w Austrii rzeki Ill, do której uchodzi. Cieki wodne zasilane są przez wody górskie - opady śniegu i deszczu.

Jedynym naturalnym jeziorem kraju jest Gampriner Seele.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Występuje piętrowy układ roślinności. Kraj pokrywają lasy bukowe w dolnych partiach gór oraz świerkowe w wyższych. Obszary leśne pokrywają 30% powierzchni państwa. W wyższych partiach gór tereny pokrywają łąki alpejskie i hale. Fauna typowa dla górskich obszarów Europy. Wysoko w górach spotkać można kozicę. W dolnych partiach gór, w lasach żyją jelenie, dziki i inne gatunki spotykane w lasach Europy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Geograficzna Świata: Europa. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998 ​ISBN 83-85909-36-2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]