Hashim Thaçi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hashim Thaçi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1968
Buroje, Srbica, Jugosławia
Flaga Republiki Kosowa Prezydent Kosowa
Okres od 7 kwietnia 2016
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Atifete Jahjaga
Flaga Republiki Kosowa Premier Kosowa
Okres od 9 stycznia 2008
do 9 grudnia 2014
Przynależność polityczna Demokratyczna Partia Kosowa
Poprzednik Agim Çeku
Następca Isa Mustafa

Hashim Thaçi (wym. [hɐ'ʃɪm 'θɑ:t͡ʃɪ] i; ur. 24 kwietnia 1968, w Buroje, Srbica w Jugosławii) – kosowski polityk i przywódca, przewodniczący Demokratycznej Partii Kosowa, jeden z byłych politycznych liderów Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK), premier Kosowa od 9 stycznia 2008 do 9 grudnia 2014 i prezydent Kosowa od 7 kwietnia 2016 roku, który wybrany został przez parlament 26 lutego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Thaçi studiował filozofię i historię na Uniwersytecie w Prisztinie. Po zakończeniu nauki wyemigrował do Szwajcarii. Rozpoczął studia podyplomowe w zakresie historii Europy Południowej na Uniwersytecie w Zurychu. Był tam również jednym z założycieli nowej partii politycznej, Ludowego Ruchu Kosowa. Jego ideologia nawiązywała do albańskiego nacjonalizmu i idei Wielkiej Albanii. W 1993 Thaçi opuścił Szwajcarię i wyjechał do Albanii. Został członkiem wewnętrznego dowództwa UÇK, odpowiedzialnym za środki finansowe, szkolenie i uzbrojenie rekrutów. Szkolił ich pod skrzydłami sprzyjającego Kosowu rządu albańskiego, z celem ostatecznego ich wysłania na tereny kosowskie. Jego partyzancki przydomek brzmiał "Gjarpëri" (wąż).

W lipcu 1997 serbski sąd w Prisztinie skazał zaocznie Thaçiego na 10 lat więzienia, oskarżając go o popełnienie wrogich aktów terroru. Z tego powodu Thaçi wraz ze swym oddziałem wojskowym musiał ukrywać się w lasach w okolicach Drenicy.

Thaçi zorganizował też syndykat przestępczy, zwany "Grupą Drenicką". Grupa ta była odpowiedzialna za 10-15% ogólnej przestępczości w Kosowie. Głównym źródłem zarobku był przemyt broni, handel kradzionymi samochodami, handel ropą i papierosami, oraz handel żywym towarem i organizacja prostytucji. "Grupa Drenicka" była też odpowiedzialna za utrzymywanie kontaktów z mafią albańską, czeską i macedońską. Kolejnym ważnym faktem zasługującym na uwagę to jest siostra Thaçiego, która wyszła za mąż za Sejdija Bajrush, jednego z szefów mafii albańskiej[1].

W marcu 1999 Hashim Thaçi został politycznym przywódcą Armii Wyzwolenia Kosowa. Następnie wziął udział w negocjacjach w Rambouillet jako lider reprezentacji albańskiej społeczności Kosowa. Obecnie Thaçi przewodzi Partii Demokratycznej Kosowa (Partia Demokratike e Kosovës). Jest także członkiem kosowskiego przedstawicielstwa w międzynarodowym procesie negocjacji w sprawie ustalenia ostatecznego statusu prowincji.

Wybory 2007[edytuj | edytuj kod]

Premier Thaçi i prezydent Fatmir Sejdiu podczas spotkania z prezydentem USA George'em W. Bushem

17 listopada 2007 jego Demokratyczna Partia Kosowa wygrała wybory parlamentarne w prowincji, zdobywając 34% głosów poparcia i 37 miejsc w 100-osobowym parlamencie. W czasie kampanii wyborczej Thaci zapowiadał jak najszybsze ogłoszenie niepodległości Kosowa[2]. Początkowo zamierzał to uczynić zaraz po 10 grudnia 2007, dacie zakończenia międzynarodowych rokowań na temat statusu prowincji. Jednak 19 listopada 2007, na spotkaniu w Londynie, ministrowie spraw zagranicznych UE przestrzegli Thaçiego przed ogłaszaniem jednostronnej deklaracji niepodległości bez wcześniejszych konsultacji i poparcia choćby części społeczności międzynarodowej[3].

11 grudnia 2007 Hashim Thaçi został desygnowany przez prezydenta Fatmira Sejdiu na nowego szefa rządu. Jego partia rozpoczęła rozmowy koalicyjne z Demokratyczną Ligą Kosowa, drugą co do wielkości partią w parlamencie[4]. 9 stycznia 2008 Thai został wybrany przez parlament premierem Kosowa, głosami 85 za i 22 przeciw. Przy tej okazji zadeklarował osiągnięcie niepodległości przez Kosowo w pierwszej połowie 2008[5]. 17 lutego 2008 parlament Kosowa jednogłośnie proklamował powstanie niepodległej Republiki Kosowa[6]. W dniu 9 grudnia 2014 roku stracił stanowisko premiera. Nowym szefem rządu został Isa Mustafa, przywódca Demokratycznej Ligi Kosowa[7].

Według projektu raportu powstałego na zlecenie Rady Europy, stworzonego przez szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego i opublikowanego w grudniu 2010, Hashim Thaçi jako lider UÇK miał być zaangażowany w przemyt narkotyków i nielegalny handel organami przeznaczonymi na przeszczepy. Thaçi zaprzeczył tym zarzutom[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hashim Thaci or When the Little Red-Cap’s Wolf is Tamed Article about Hashim Thaçi from "Axis Globe" by Can Karpat, AIA Balkanian Section (04/01/2006)
  2. "Kosowo bliżej niepodległości", gazeta.pl, 19 listopada 2007.
  3. "Kosovo warned over independence", BBC News, 19 listopada 2007.
  4. "Thaçi designated to head Kosovo government", Monsters and Critics, 11 grudnia 2007.
  5. "Kosovo gets pro-independence PM", BBC News, 9 stycznia 2008.
  6. "Kosovo gears up for independence", BBC News, 17 lutego 2008.
  7. "Kosovo", Worldstatesmen.org, 15 grudnia 2014.
  8. 2010-12-16 Dominika Pszczółkowska Premier Kosowa szefem gangu?

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]