Jewgienij Prigożyn
![]() Prigożyn (2010) | |
Data i miejsce urodzenia |
1 czerwca 1961 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
przedsiębiorca |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jewgienij Wiktorowicz Prigożyn (ros. Евгений Викторович Пригожин; ur. 1 czerwca 1961 w Leningradzie) – rosyjski biznesmen, bliski współpracownik Władimira Putina, właściciel tzw. fabryki trolli[1], blisko powiązany z prywatnym przedsiębiorstwem wojskowym Grupą Wagnera[2], której jest założycielem[3]. Właściciel holdingu Konkord (ros. Конкорд)[4], w skład którego wchodzi między innymi Konkord Management i Consulting[5], założyciel 27 przedsiębiorstw[6].
W 2016 roku jego majątek wyceniono na ponad 7,14 mld rubli[7], w 2020 r. na 16 mld rubli[8]. Przezywany jest „kucharzem Putina” (po raz pierwszy nazwała go tak agencja prasowa Associated Press w 2003 r.), ponieważ firma cateringowa Konkord Catering, należąca do Prigożyna, obsługiwała spotkania prezydenta[9][10]. Od 2021 roku ścigany listem gończym przez FBI za ingerencję w wybory w USA[11]. Jest również odpowiedzialnym za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera na Ukrainie oraz odnosił korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony po aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów[12].
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Prigożyn od dzieciństwa trenował narciarstwo biegowe, którego uczył go ojczym Samuił Żarkoj (ros. Самуил Жаркой). W 1977 r. ukończył szkołę sportową nr 62 w Leningradzie (obecnie Szkoła Rezerw Olimpijskich nr 1 w Petersburgu)[13]. Wychowywał się bez ojca, który wcześnie zmarł, jego matka pracowała w szpitalu, a rodzina żyła biednie[14]. W wieku 18 lat został skazany za rozbój, kradzież i oszustwo[15], łącznie na 13 lat pobytu w kolonii karnej, zwolniono go po dziesięciu latach[16].
Po wyjściu na wolność sprzedawał wraz z ojczymem hot dogi i wspólnie z kolegą ze szkoły sportowej rozwijał sieć sklepów spożywczych „Kontrast” (ros. Контраст), która cieszyła się dużą popularnością, gdyż oferowała trudno dostępne w kraju produkty[13]. Prigożyn odpowiadał za finanse „Kontrastu” i posiadał 15% akcji sieci[13]. Od 1995 r. zyski sieci zmalały z uwagi na silną konkurencję, a od 1996 r. Prigożyn otwierał w Petersburgu lokale gastronomiczne[13]. Pierwszą była restauracja „Stary Urząd Celny” (ros. Старая таможня), której menadżerem został Anglik Anthony William Geer[17]. Była to pierwsza ekskluzywna restauracja w Petersburgu, do której przychodzili włodarze miasta i ich zagraniczni goście, dlatego po roku przyniosła milion dolarów zysku[13]. Wiosną otwarto „Nową Wyspę”, pierwszą w mieście restaurację na statku zacumowanym na Newie[18][19]. W 2001 roku na wspólnym obiedzie gościli w niej Putin i ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac, a Prigożyn osobiście obsługiwał ich przy stole[13]. Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego stoi na stanowisku, że Prigożyn i Putin bardzo polubili się podczas powyższego spotkania, a dwa lata później Putin zlecił mu organizację swojego bankietu urodzinowego w „Nowej Wyspie”[20].
W latach 2002–2012 należące do Prigożyna przedsiębiorstwo Konkord prowadziło sieć barów typu fast food o nazwie „Blin! Donald’s” (ros. Блин!Дональт's)[21]. W 2009 r. Prigożyn otworzył restaurację w Białym Domu w Moskwie[22], w 2010 r. fabrykę firmy Konkord Catering[14]. W kolejnych latach należące do niego przedsiębiorstwa wygrywały przetargi i podpisywały kontrakty z organami państwowymi, obejmujące między innymi: catering dla szkół moskiewskich (od 2011 r.) i catering dla wojska (od 2012 r.)[20]. Rok później Prigożyn kontrolował 90% dostaw jedzenia dla rosyjskiej armii[19].
Na pytanie, czy prezydent pomagał mu w karierze, odpowiedział[14]:
Władimir Putin widział, jak zrobiłem biznes z ulicznego kramu. Widział, że nie wzbraniam się przed usługiwaniem przy stole koronowanym głowom, które przychodziły do mnie w gości. Poznaliśmy się, kiedy przyjechał do mnie z japońskim premierem Mori, następnie z Bushem.
Putin pytany o Prigożyna powiedział[23]:
Znam tego człowieka, ale nie zalicza się do moich przyjaciół.
W 2013 r. w Petersburgu została założona Agencja Badań Internetowych (ros. Агентство интернет-исследований), potocznie zwana „fabryką trolli”, której właścicielem został Prigożyn[24]. Rok później powstała Grupa Wagnera (ros. ЧВК Вагнер). Okoliczności jej utworzenia przez pewien czas były niejasne, podobnie jak mechanizm finansowania i dokładne powiązania Prigożyna z organizacją. W 2022 r. oficjalnie przyznał, że jest jej założycielem, a Grupa Wagnera powstała po aneksji Krymu[25][26].
Z ustaleń Fundacji Walki z Korupcją wynika, że od 2015 r. Ministerstwo Obrony FR zlecało firmom Prigożyna usługi z zakresu budownictwa i bieżące remonty obiektów wojskowych[20][27]. W 2016 roku firma żony Prigożyna kupiła za 740 mln rubli historyczny budynek w Petersburgu „Dom handlowy braci Jelisejewów”, wpisany do wykazu zabytków (poza Rosją znany jako Elisseyeff Emporium)[28]. W maju 2017 r. rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa wdała się w spór z Prigożynem i stała na stanowisku, że należące do niego przedsiębiorstwa za pomocą zmowy cenowej naruszyły przepisy antymonopolowe, w wyniku czego nawiązały kontrakty z Ministerstwem Obrony FR na ponad 1,8 mln rubli[29], a samego Prigożyna podejrzewała o stworzenie kartelu[30]. W listopadzie tego samego roku wycofała oskarżenia[31].
1 października 2019 r. powstała grupa medialna Patriot (ros. Патриот, dosł. znaczenie „Patriota”), utworzona z wiodących serwisów informacyjnych powiązanych z Prigożynem: Narodnyje Nowosti, Ekonomika Siegodnia i Politika Siegodnia oraz Federalnej Agencji Informacyjnej (ros. Федеральное агентство новостей, serwis riafan.ru)[32][33]. Jej prezes Nikołaj Stolarczuk poinformował dziennikarzy BBC, że Prigożyn został zaproszony do Rady grupy Patriot i udziela wsparcia w zakresie doradztwa[34]. W 2022 r. grupa medialna Patriot posiadała ponad setkę serwisów (odwiedzanych miesięcznie przez 68 mln unikalnych użytkowników), stacje telewizyjne, ponad 500 popularnych kont informacyjnych w serwisie VKontakte i platformę blogową, kontrolowała regionalne wydania „Moskowskiego komsomolca” i „Komsomolskiej prawdy”[33][35], a Prigożyn był szefem jej rady nadzorczej[33].
Sankcje[edytuj | edytuj kod]
Związane z Libią[edytuj | edytuj kod]
Decyzją z dnia 14 października 2020 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na Prigożyna sankcje za udział w działaniach Grupy Wagnera w Libii, które zagrażały pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu tego kraju[2], a sam Prigożyn złamał embargo na dostawy broni do Libii[36].
Związane z Ukrainą[edytuj | edytuj kod]
W 2016 r. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył na Prigożyna sankcje z uwagi na wsparcie finansowe i technologiczne wysokich urzędników rosyjskich i kontakty biznesowe z Ministerstwem Obrony FR, wykorzystane do aneksji Krymu i konfliktu zbrojnego na Ukrainie[37]. W 2017 r. sankcjami objęto również firmę Konkord Management and Consulting, powiązaną z działaniami wojennymi na wschodniej części Ukrainy[38][39]. W 2019 roku Departament Skarbu USA objął sankcjami aktywa Prigożyna, w tym prywatne odrzutowce i jacht[40]. W marcu 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, został objęty nowymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych[41]. W związku z wojną na Ukrainie Prigożyn, jego syn Paweł i żona Lubow są objęci sankcjami: Unii Europejskiej, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii, Australii, Japonii i Nowej Zelandii[42][43][44]. Cześć krajów objęło również sankcjami jego córkę Polinę i matkę Wiolettę[45][46].
Wybory w USA i list gończy FBI[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
W 2017 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oskarżył Prigożyna o ingerencję w wybory prezydenckie[47]. Przyczyną była działalność należącej do niego Agencji Badań Internetowych z siedzibą w Petersburgu, która za pomocą fikcyjnych profili oraz skradzionych tożsamości obywateli USA prowadziła kampanie dezinformacyjne[11]. Oskarżony w oficjalnym oświadczeniu zaprzeczył, aby jego firma miała z tym związek[47]. W 2018 r. prokuratura USA oskarżyła trzynastu Rosjan, w tym Prigożyna, o ingerencje w wybory[48].
W lutym 2021 r. FBI wydało za Prigożynem list gończy, oferując nagrodę w wysokości ćwierć miliona dolarów za jego wydanie[11]. W lutym 2022 r. Departament Stanu USA zaoferował 10 milionów dolarów za informacje o Prigożynie[49][50].
7 listopada 2022 r. Prigożyn przyznał, że interweniował w wybory w USA i zapowiedział kontynuowanie tej działalności[51][52]. Serwis prasowy holdingu Konkord (w odpowiedzi na publikacje dziennikarzy Radia Swoboda i Bloomberg) opublikował oświadczenie Prigożyna o treści[53][54]:
Odpowiem bardzo subtelnie, delikatnie i proszę wybaczyć, że dopuszczę się pewnej dwuznaczności. Proszę państwa: interweniowaliśmy, interweniujemy i będziemy interweniować. Ostrożnie, dokładnie, z chirurgiczną precyzją i po swojemu, tak, jak potrafimy. Podczas naszych skrupulatnych operacji wytniemy obie nerki i wątrobę.
W lutym 2023 r. w odpowiedzi na zapytanie dziennikarzy „Der Spiegel” o to, czy finansował działanie przedsiębiorstwa Prigożyn odpowiedział[55]:
Nigdy nie byłem tylko inwestorem finansowym Agencji Badań Internetowych. Ja ją wymyśliłem, stworzyłem i prowadziłem przez długi czas.
Wojna na Ukrainie[edytuj | edytuj kod]
Krytyka resortu obrony[edytuj | edytuj kod]
Zdaniem USA Prigożyn jest jedynym współpracownikiem Putina, który otwarcie skrytykował resort obrony, działanie armii w Ukrainie, strategię Rosji i ministra Szojgu[56][57]. Ponadto chciał wysłać na front wszystkich głównodowodzących, odpowiedzialnych za złe decyzje[58]. W odpowiedzi na pytania „Washington Post”, Prigożyn to zdementował, oskarżył redakcję o rozsiewanie histerycznych, nieobiektywnych plotek i porównał ją do śmietniska[59]. Zdaniem Michaiła Chodorkowskiego Prigożyn może odpowiadać za zmianę głównodowodzącego siłami rosyjskimi i obsadzenie na tym stanowisku Siergieja Surowikina[60], o którym wyrażał się bardzo pozytywnie, chwaląc między innymi siłowe rozpędzenie demonstrantów podczas puczu moskiewskiego w 1991 r.[61]
Grupa Wagnera i rekrutacja[edytuj | edytuj kod]
W styczniu 2022 r. najemnicy z Grupy Wagnera zostali sprowadzeni pod ukraińską granicę z Mali[62]. Pod koniec lutego „The Times” poinformował, że ponad 400 żołnierzy z Grupy Wagnera próbuje dokonać zamachu na prezydenta Zełenskiego[63]. Jesienią 2022 r. Instytut Studiów nad Wojną potwierdził, że Prigożyn osobiście werbował żołnierzy do Grupy Wagnera na wojnę z Ukrainą spośród więźniów kolonii karnych, co udokumentowano nagraniem udostępnionego przez współpracowników Nawalnego[64]. Służba prasowa Konkord nazwała mężczyznę na filmie „podobnym” do Prigożyna, a on sam skomentował to słowach[65]:
Albo wagnerowcy i więźniowie, albo wasze dzieci. Zdecydujcie sami.
9 lutego 2023 r. Prigożyn poinformował, że zaprzestał rekrutacji więźniów do Grupy Wagnera w wyniku sprzeciwu rosyjskiego kierownictwa wojskowego[66][67], co dzień później potwierdził Instytut Studiów nad Wojną[68].
Bachmut[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Zrekrutowani z kolonii karnych wagnerowcy zostali skierowani głównie w okolicę Bachmutu. Kyryło Budanow poinformował, że skazańcami dowodzili profesjonalni i zmotywowani do walki wojskowi[69]. Prigożyn twierdził, że szturm na miasto kosztuje Grupę Wagnera miliard dolarów miesięcznie[70][71], ponoszono również wysokie straty osobowe, pięciokrotnie większe niż strona ukraińska[72]. Wedle szacunków ISW do Grupy Wagnera zrekrutowano od 40 do 50 tys. więźniów[73][74]. W pierwszym tygodniu marca 2023 r. dziennikarze The Guardian i CNN (na podstawie danych wywiadów zachodnich) oszacowali straty po stronie rosyjskiej pod Bachmutem na ok. 20 do 30 tys. zabitych i rannych[75][76]. Zdaniem strony ukraińskiej do 25 marca straty rosyjskie pod Bachmutem wyniosły około 40 tys. żołnierzy, w ogromnej większości wagnerowców[77], a wedle ukraińskiego majora Ołeksija Hetmana liczebność Grupy Wagnera zmniejszyła się z ponad 45 tys. do 7 tys. najemników[78]. Prigożyn nie mógł uzupełnić składu osobowego więźniami, gdyż 9 lutego kierownictwo wojskowe zabroniło mu dalszej rekrutacji skazańców. Dlatego w marcu prowadzono kampanię, mającą na celu zachęcić rosyjskich mężczyzn do wstąpienia do Grupy Wagnera (reklamy wyświetlały się między innymi w serwisie pornograficznym Pornhub[79][80] i serwisie TikTok[81]).
14 kwietnia 2023 r. Prigożyn opublikował artykuł „Tylko uczciwa walka, żadnych porozumień”[82], w którym nazwał bitwę o Bachmut „maszynką do mielenia mięsa” (armatniego), określił sytuację na froncie jako impas, gdyż Ukraina nie odbiła miasta, a siły rosyjskie nie zajęły go w pełni[83]. Poinformował, że wojska ukraińskie z Czasiw Jar codziennie wysyłają kolumny ze wsparciem, a żołnierze giną masowo. Napisał[83]:
okoliczne pola są [usłane] tysiącami trupów i setkami spalonych pojazdów pancernych, skierowanych na rzeź.
Zwrócił uwagę, że Bachmut nie ma znaczenia strategicznego dla Rosji, co stawia sens tej bitwy pod znakiem zapytania[83]. Nakreślił kilka scenariuszy zakończenia konfliktu. Najbardziej optymistyczny, czyli rosyjską kontrofensywę po zdobyciu Bachmutu i zajęcie nowych terenów, nazwał „mało prawdopodobnym”[83]. W związku z tym stwierdził[83]:
Z perspektywy władz i społeczeństwa istnieje potrzeba postawienia jakiejś wyraźnej kropki w operacji specjalnej. W idealnym wariancie byłoby to ogłoszenie końca operacji i poinformowanie, że Rosja osiągnęła wszystkie jej rezultaty, co w pewnym sensie faktycznie miało miejsce.
Ogólna wymowa artykułu jest niejednoznaczna. Wiele mediów, w tym również rosyjskich, odczytało go jako skierowane do Putina wezwanie do zakończenia wojny (w rosyjskiej terminologii „operacji specjalnej”)[84][85][86][87]. Dzień później Prigożyn został zapytany, czy o to apeluje. Nie potwierdził i nie zaprzeczył, jednocześnie twierdząc, że główna myśl jego artykułu została zawarta w tytule[88].
Konflikt z ministrem Szojgu[edytuj | edytuj kod]
Od lutego 2023 r. w związku z sytuacją w Bachmucie narastał konflikt między Prigożynem i resortem obrony, zwłaszcza ministrem Szojgu[89][90]. Wzajemnie oskarżali się o niekompetencję, Prigożyn ostrzegał o możliwości okrążenia wagnerowców pod Bachmutem[91], obwiniał Ministerstwo Obrony za niedobory amunicji[92] (potrzebował 10 ton miesięcznie[93]) i wspólnie z popierającym go Kadyrowem próbował zorganizować grupę ludzi, którzy jawnie wystąpią przeciw Ministerstwu Obrony[94].
W połowie lutego, w wyniku skargi Szojgu, Prigożyna przestano dopuszczać do państwowych mediów rosyjskich[95][96]. Od tej pory korzystał z własnych lub społecznościowych. Opublikował zdjęcie przedstawiające zwłoki kilkudziesięciu wagnerowców i obwinił za ich śmierć Szojgu oraz Gierasimowa[97][98], których oskarżył również o zdradę stanu[99]. Prigożyn atakował Szojgu, nazywał go arogantem lub biurokratą[100][101]. Jednocześnie bronił swoich najemników. 23 lutego 2023 r. przyjechał w okolice Bachmutu, żeby złożyć życzenia wagnerowcom z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny[102]. Twierdził, że Szojgu i Gierasimow[103][104]:
Na prawo i lewo wydają rozkazy, w których mówi się o tym, żeby Grupie Wagnera nie tylko nie dostarczać amunicji, ale i nie udzielać wsparcia lotniczego.
20 marca wysłał list otwarty do ministra Szojgu (treść udostępnił w serwisie Telegram[105]), w którym przestrzegał przed planowaną kontrofensywą ukraińską, zaapelował o podjęcie odpowiednich działań i napisał, że Grupa Wagnera kontroluje 70% Bachmutu[106].
23 marca Bloomberg poinformował, że Prigożyn planuje ograniczyć działania Grupy Wagnera na terenie Ukrainy i przenieść się do krajów afrykańskich[107], a jedną z przyczyn takiej decyzji miał być nierozwiązywalny konflikt z Ministerstwem Obrony[108].
Decyzja Parlamentu Europejskiego[edytuj | edytuj kod]
23 listopada 2022 r. Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, a europosłowie rozważali umieszczenie Grupy Wagnera na liście organizacji terrorystycznych[109]. Służba prasowa Konkord poinformowała, że odpowiedź do Europarlamentu prześle Cyber Front Z[110]. Następnego dnia Igor Elisiejew, prawnik Prigożyna, dostarczył Cyber Front Z futerał na skrzypce, zawierający młot kowalski z wygrawerowanym logotypem Grupy Wagnera i śladami sztucznej krwi na trzonku[109][111].
Rodzina[edytuj | edytuj kod]
Ze słów Prigożyna wynika, że rodzonym bratem jego dziadka był Efim Ilicz Prigożyn (ukr. Юхим Ілліч Пригожин) radziecki i ukraiński uczony, koordynator wydobywania rud uranu na terenie dzisiejszej Ukrainy, honorowy obywatel ukraińskiego miasta Żółte Wody. Prigożyn wspominał[112]:
Efim Ilicz Prigożyn to rodzony brat mojego dziadka. Wcześnie zostałem bez ojca. […] Większość dzieciństwa spędziłem na Ukrainie, przez wiele lat mieszkałem w Żółtych Wodach, gdzie pracowałem w kopalniach odkrywkowych uranu, którymi kierował wujek Efim.
Jego matka Wioletta Kirowna Prigożina (ros. Виолетта Кировна Пригожина) jest właścicielką spółki Konkord Management i Consulting, należącej do holdingu Konkord[46], która była przedmiotem zainteresowania amerykańskiej prokuratury, gdyż Kongres Stanów Zjednoczonych wiązał ją z ingerencją w wybory w USA w 2016 r., polegającą na wsparciu Donalda Trumpa, przy jednoczesnym szkodzeniu wizerunkowi Hillary Clinton[113]. Spółka została objęta sankcjami za wspieranie wojny na Ukrainie[114].
Jego żona Lubow Walentinowna Prigożyna (ros. Любовь Валентиновна Пригожина) jest właścicielką spółki Agat, należącej do holdingu Konkord[43]. Jest z wykształcenia farmaceutką, prowadzi w Petersburgu „Muzeum czekolady” i spa[115].
Mają dwoje dzieci: córkę Polinę ur. w 1992 r. i syna Pawła ur. w 1998 r.[44][45] W 2002 r. Prigożyn wspólnie ze swoimi dziećmi napisał książkę Indragizuk z bajkami, wymyślonymi przez Polinę i Pawła (na okładce dzieci figurują jako autorzy)[22][116]. Paweł zarządza pięcioma spółkami, które uprzednio należały do jego matki. Z ustaleń dziennikarzy „Sobiesiednika” wynika, że w 2019 r. Polina została właścicielką spółki Kredo, założonej przez jej ojca i uprzednio należącej do jej matki. W 2017 r. spółka przynosiła 9 mln rubli strat, zaś w 2019 r. odnotowała 99 mln rubli zysku, przy czym w 2019 r. zatrudniała tylko jednego pracownika i nie brała udziału w żadnych zamówieniach publicznych[117].
Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]
Podczas puczu moskiewskiego popierał Jelcyna i jego zwolenników, a po latach stwierdził, że była to błędna decyzja[61]. W 2020 r. (wedle ustaleń dziennikarzy serwisu Meduza) rozważał start w wyborach do Dumy z ramienia prawicowej partii Rodina[118]. Prigożyn to zdementował, poinformował, że nie należy do partii Rodina, ale odnosi się do niej z sympatią[119]. W 2022 r. Meduza poinformowała, że Prigożyn rozważa założenie własnego ruchu politycznego, który w przyszłości może stać się partią[120]. Instytut Studiów nad Wojną stoi na stanowisku, że planuje skupić wokół siebie prowojenne środowiska, deklarujące poparcie dla Putina o poglądach konserwatywnych i patriotycznych[121].
Spory sądowe z mediami[edytuj | edytuj kod]
W czerwcu 2016 r. Prigożyn rozpoczął spór sądowy z przedsiębiorstwem Yandex, prowadzącym popularną w Rosji wyszukiwarkę internetową o tej samej nazwie. Domagał się usunięcia z wyszukiwarki linków do 22 artykułów (opublikowanych między innymi w serwisach: Fundacji Walki z Korupcją, Nowej gaziety i Fontanka.ru), w których opisano Agencję Badań Internetowych oraz szczegóły kontaktów jego firm z Ministerstwem Obrony[122][123]. Zdaniem portalu Meduza Prigożyn złożył trzy podobne pozwy wobec Mail.ru i jeden przeciw Google[124]. W lipcu 2022 r. Yandex zmienił wyniki zapytań w oparciu o prawo do bycia zapomnianym. Usunął linki do materiałów dotyczących skazania Prigożyna w młodości, łączące go z tzw. „fabryką trolli” i Grupą Wagnera[125]. Portal Meduza usunął jeden z artykułów na skutek wyroku sądowego[124].
W 2021 r. Prigożyn złożył pozwy przeciwko opozycyjnej stacji radiowej Echo Moskwy i jej redaktorowi naczelnemu Aleksiejowi Wieniediktowi, za publikacje sugerujące, iż jest właścicielem Grupy Wagnera[126]. O zniesławienie pozwał również Aleksieja Nawalnego oraz opozycyjnego dziennikarza Wiktora Anatolewicza Szenderowicza[126]. W grudniu 2021 r. pozwał Eliota Higginsa, założyciela Bellingcat, za wpisy w serwisie Twitter (Higgins pisał, że Prigożyn jest odpowiedzialny za działania Grupy Wagnera)[126]. W lutym 2022 r. pozwał Bellingcat oraz właściciela serwisu społecznościowego Pikabu[127]. Prigożyn złożył również zawiadomienie do rosyjskiej Prokuratury Generalnej w sprawie YouTube i Google. Opowiadał się za uznaniem serwisów za niepożądane i ograniczeniem do nich dostępu w Rosji[128].
Większość sporów sądowych dotyczyła Grupy Wagnera i miała miejsce przed tym, zanim Prigożyn oficjalnie przyznał się do jej założenia[25], ale nie bycia jej właścicielem, co stanowiło przedmiot niektórych pozwów, przy czym wcześniej za założyciela Grupy Wagnera uważano wyłącznie Dmitrija Utkina.
Nagrody[edytuj | edytuj kod]
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia[22]:
- Medal pamięci z okazji trzechsetlecia Petersburga (2003 r.)
- Order Uznania Republiki Środkowoafrykańskiej
- Order „Za zasługi dla Ojczyzny” I i II stopnia
- Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV stopnia, przyznany dekretem W. Putina z 22.05.2014 r.[129]
- Tytuł honorowy Bohater Federacji Rosyjskiej (2022 r.)[130]
- We wrześniu 2022 r. na pogrzebie żołnierza z Grupy Wagnera pojawił się z orderami „Bohater DRL” i „Bohater ŁRL”[131].
Raporty[edytuj | edytuj kod]
Prigożyn pojawia się w ponad stu raportach Instytutu Studiów nad Wojną w kontekście: działalności Grupy Wagnera, jej finansowania, wojny w Ukrainie, działalności w Libii, dezinformacji i wewnętrznej sytuacji w Rosji[132].
W 2014 r., na początku kryzysu na Ukrainie, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, prowadzony przez ABW, zauważył wzrost aktywności prorosyjskich komentarzy w polskim internecie, co wiązano z działalnością Agencji Badań Internetowych Prigożyna. Rzecz została przedstawiona w „Raporcie o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2014 roku”[133].
W 2017 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych opublikował raport autorstwa Marcina A. Piotrowskiego „Amerykańskie oceny dotyczące ingerencji Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w USA”[134].
W 2018 r. Robert Mueller (dyrektor FBI w latach 2001–2013) opublikował raport „Internet Research Agency Indictment” na temat Agencji Badań Internetowych i Prigożyna.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Agnieszka Legucka: Walka z rosyjską dezinformacją w Unii Europejskiej, Biuletyn PISM nr 111 (1859) 6 sierpnia 2019, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
- ↑ a b Decyzja wykonawcza Rady (WPZiB) 2020/1483 z dnia 14 października 2020 r. wykonująca decyzję (WPZiB) 2015/1333 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Libii (CELEX: 32020D1483).
- ↑ „Сам почистил старое оружие”. Евгений Пригожин признался, что создал „ЧВК Вагнера”, BBC News Русская служба, 26 września 2022 [dostęp 2022-11-15] (ros.).
- ↑ The Bell: компании Пригожина получили контракты на 10 млрд рублей, Радио Свобода [dostęp 2022-11-15] (ros.).
- ↑ Paweł Reszka , Szarża Kucharza, www.polityka.pl, 2022 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
- ↑ Евгений Викторович Пригожин – результаты поиска на Rusprofile.ru, www.rusprofile.ru [dostęp 2022-11-15] .
- ↑ Досьє: Пригожин Евгений Викторович – Российский бизнесмен еврейского происхождения, ресторан. Известен в СМИ как ''повар путина'', StopCor [dostęp 2022-11-15] (ros.).
- ↑ Рейтинг миллиардеров „ДП” – 2021, dp.ru [dostęp 2022-11-15] (ros.).
- ↑ „Kucharz Putina” miesza coraz śmielej. To „nowa twarz rosyjskiej agresji”, Onet Wiadomości, 17 października 2022 [dostęp 2022-11-15] (pol.).
- ↑ СМИ: Евгений Пригожин был на переговорах Шойгу с ливийским маршалом, „BBC News Русская служба” [dostęp 2022-11-15] (ros.).
- ↑ a b c YEVGENIY VIKTOROVICH PRIGOZHIN, Federal Bureau of Investigation [dostęp 2022-11-15] (ang.).
- ↑ Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2022/260 z dnia 23 lutego 2022 r. dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (CELEX: 32022R0260).
- ↑ a b c d e f Расследование: как личный кулинар Путина накормит армию за 92 млрд рублей, Forbes.ru [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ a b c Евгений Вышенков , Евгений Пригожин: «Я пошел к Беглову, он к Медведеву, тот к Путину» · Город 812, Город 812, 20 lutego 2018 [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ ‘Putin’s chef’ has emerged from the shadows and confirmed Russia’s worst-kept secret, „ABC News”, 22 października 2022 [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ Poznajcie Jewgienija Prigożyna, „kucharza Putina” i założyciela brutalnej Grupy Wagnera, Businessinsider, 1 listopada 2022 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Оксана НИКУЛИНА , 25 лет ресторану «Старая таможня», spb.kp.ru, 1 lutego 2021 [dostęp 2022-11-18] (ros.).
- ↑ Oskar Górzyński , Władca rosyjskich trolli i człowiek do zadań specjalnych. Kim jest Jewgienij Prigożyn, wiadomosci.wp.pl, 19 lutego 2018 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ a b Prigożyn, „kucharz Putina”, twórca wagnerowców, wychodzi z cienia, www.gazetaprawna.pl, 7 października 2022 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ a b c ФБК :: Он повар Путина. Он тролль Путина. Он миллиардер., web.archive.org, 7 marca 2017 [dostęp 2022-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-07] .
- ↑ „Конкорд” закрыл сеть ресторанов быстрого питания „Блин!Дональт's”, dp.ru [dostęp 2022-11-18] (ros.).
- ↑ a b c Пригожин Евгений Викторович биография и пресс-портрет, whoiswho.dp.ru [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Чем известен Евгений Пригожин, www.kommersant.ru, 30 września 2019 [dostęp 2022-11-18] (ros.).
- ↑ ООО „АГЕНТСТВО ИНТЕРНЕТ ИССЛЕДОВАНИЙ” – г. Санкт-Петербург – ИНН 7805627478, sevem.pro [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ a b Prigożyn wreszcie przyznał, że utworzył Grupę Wagnera, TVN24 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Jewgienij Prigożyn, zwany „kucharzem Putina” przyznał się do utworzenia Grupy Wagnera, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Контракты Пригожин – Google Sheets, web.archive.org, 11 listopada 2016 [dostęp 2022-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-11] .
- ↑ Жена кремлевского ресторатора купит «Елисеевский магазин» в Петербурге, РБК [dostęp 2022-11-18] (ros.).
- ↑ ФАС признала связанные с Пригожиным компании картелем, РБК [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ ФАС заподозрила Евгения Пригожина в создании картеля, Ведомости [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ ФАС не стала наказывать компании, связанные с Пригожиным, fontanka.ru – новости Санкт-Петербурга, 10 listopada 2017 [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ Rosyjską grupę medialną Patriot utworzą portale znane z fake newsów, Press.pl [dostęp 2022-11-17] (pol.).
- ↑ a b c Медиагрупa «Патриот», mediapatriot.ru, 2022 .
- ↑ „Это не Пригожин”: как „Патриот” борется с „антироссийскими СМИ”, „BBC News Русская служба” [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ Kucharz Putina gotuje propagandę, Biełsat TV [dostęp 2022-11-17] (pol.).
- ↑ UE nałożyła sankcje na „kucharza Putina”, który finansuje grupę Wagnera, PolskieRadio.pl [dostęp 2022-11-16] .
- ↑ Treasury Sanctions Individuals and Entities In Connection with Russia’s Occupation of Crimea and the Conflict in Ukraine, U.S. Department of the Treasury [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ Concord Management and Consulting Limited Liability Company | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ Concord Management and Consulting LLC, www.opensanctions.org [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ „Kucharz Putina” z nowymi sankcjami USA. Objęły jacht i odrzutowce, TVN24 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Wojna Rosja-Ukraina. Nowe sankcje wobec 19 rosyjskich oligarchów i ich rodzin. polsatnews.pl, 2022-03-03. [dostęp 2022-03-04].
- ↑ PRIGOZHIN Yevgeniy Viktorovich – biography, dossier, assets | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ a b PRIGOZHINA Lyubov Valentinovna – biography, dossier, assets | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ a b PRIGOZHIN Pavel Evgenyevich – biography, dossier, assets | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ a b PRIGOZHINA Polina Evgenyevna – biography, dossier, assets | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ a b PRIGOZHINA Violetta Kirovna – biography, dossier, assets | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ a b Пригожин ответил на обвинения конгресса США в адрес «фабрики троллей», РБК [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Пригожин ответил на предъявленные США обвинения словами про дьявола, РБК [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Rewards for Justice – Reward Offer for Information on Russian Interference in U.S. Elections, United States Department of State [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ U.S. Offers $10 Million Reward For Russian Election Interference Info, HuffPost, 29 lipca 2022 [dostęp 2022-11-16] (ang.).
- ↑ „Kucharz Putina” przyznał, że ingerował w wybory w USA. Biały Dom odpowiada, Onet Wiadomości, 7 listopada 2022 [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Prigożyn przyznaje: Rosja ingerowała w wybory w USA. I będzie ingerować, Rzeczpospolita [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ #899 Запрос от редакции портала Russia News.. | Пресс-служба компании „Конкорд” | VK, vk.com [dostęp 2022-11-16] (pol.).
- ↑ Пригожин «тонко и деликатно» ответил на обвинения из-за выборов в США, РБК [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Пригожин назвал себя создателем «фабрики троллей», РБК [dostęp 2023-02-15] (ros.).
- ↑ Prigożyn, „kucharz Putina”, rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rosyjskiego prezydenta, www.gazetaprawna.pl, 25 października 2022 [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ Mercenary chief vented to Putin over Ukraine war bungling, „The Washington Post”, ISSN 0190-8286 [dostęp 2022-11-27] (ang.).
- ↑ WP: Пригожин критиковал военачальников российской армии в личном разговоре с Путиным, ГОЛОС АМЕРИКИ [dostęp 2022-11-27] (ros.).
- ↑ #852 Запрос от издания The Washington Post.. | Пресс-служба компании „Конкорд” | VK, vk.com [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ Chodorkowski: Grupa Wagnera ma na Kremlu tyle samo władzy co ministrowie, www.gazetaprawna.pl, 2 listopada 2022 [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ a b Пригожин рассказал, за что уважает генерала Суровикина: «Рожден, чтобы служить Родине», www.nakanune.ru [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ Из-за серьезных потерь живой силы в Украине Россия выводит своих наемников из Мали, – Генштаб, ФОКУС, 1 listopada 2022 [dostęp 2022-11-27] (ros.).
- ↑ Manveen Rana , Volodymyr Zelensky: Russian mercenaries ordered to kill Ukraine’s president, ISSN 0140-0460 [dostęp 2022-11-27] (ang.).
- ↑ Nagranie: szef Grupy Wagnera osobiście rekrutuje więźniów na wojnę na Ukrainie. Obiecuje im ułaskawienie, TVN24 [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ Пригожин о войне в Украине, Зеркало, 15 września 2022 [dostęp 2022-11-27] (ros.).
- ↑ 7х7 – Горизонтальная Россия, Telegram [dostęp 2023-02-15] .
- ↑ Российский депутат опубликовал письмо от Пригожина., gordonua.com [dostęp 2023-02-15] .
- ↑ Prigożyn wyjaśnił, dlaczego odebrano mu przywilej werbowania więźniów, belsat.eu [dostęp 2023-02-15] .
- ↑ Кирило Буданов: У нас є всі шанси для закінчення війни перемогою цього року, Українська правда [dostęp 2023-03-25] (ukr.).
- ↑ Jewgienij Prigożyn skarży się na wydatki Grupy Wagnera. Na szturm Bachmutu potrzebuje miliarda dolarów miesięcznie, TVN24 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Пригожин потребовал 1 млрд долларов в месяц для наступления «Вагнера» в Бахмуте | Капитал страны, kapital-rus.ru [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ „Guardian”: Rosja straciła pod Bachmutem od 20 do 30 tys. żołnierzy, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Institute for the Study of War, Institute for the Study of War [dostęp 2023-03-25] (ang.).
- ↑ Tim Lister , Battle for Bakhmut grinds down Wagner’s mercenaries and cuts their notorious leader down to size, CNN, 16 marca 2023 [dostęp 2023-03-25] (ang.).
- ↑ „Guardian”: Rosja straciła pod Bachmutem dziesiątki tysięcy żołnierzy, www.gazetaprawna.pl, 7 marca 2023 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ „Guardian”: Oto straty Rosji pod Bachmutem..., dziennik.pl, 7 marca 2023 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Крепость Бахмут – место, где закончится эпоха „вагнеровцев”, 24 Канал [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Coraz mniej wagnerowców walczy w Ukrainie. „Formacja istnieje w teorii”, www.rmf24.pl [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Пользователи Pornhub начали встречать рекламу ЧВК „Вагнер” на сайте, Ruposters.ru [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Grupa Wagnera reklamuje się na Pornhub. Wagnerowcy poszukują w ten sposób najemników, www.gazetaprawna.pl, 16 marca 2023 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ В TikTok распространяется реклама ЧВК „Вагнер”, ролики набрали миллиард просмотров, www.unian.net [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Пресс-служба Пригожина, Telegram [dostęp 2023-04-15] .
- ↑ a b c d e Только честный бой: никакого договорняка, Telegraph, 14 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-15] .
- ↑ Пригожин: для власти и общества необходимо поставить жирную точку в СВО, Коммерсантъ, 14 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-15] (ros.).
- ↑ «Поставить жирную точку»: Пригожин порассуждал об окончании спецоперации, Национальная Служба Новостей – НСН [dostęp 2023-04-15] (ros.).
- ↑ Maciej Zubel , Prigożyn wezwał do zakończenia wojny. Przedstawił warunki, wiadomosci.wp.pl, 14 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-15] (pol.).
- ↑ Prigożyn zaapelował do Putina o zakończenie wojny. „Cele osiągnięte”, www.rmf24.pl [dostęp 2023-04-15] (pol.).
- ↑ Пресс-служба Пригожина, Telegram [dostęp 2023-04-15] .
- ↑ Marek Sławiński , Narasta konflikt między Prigożynem a Szojgu. Padło oskarżenie o zdradę, Wprost, 22 lutego 2023 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Bitwa o Bachmut. Ukraiński generał o szturmie wagnerowców na miasto, TVN24 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ TRT Russian , Пригожин предупредил Шойгу об угрозе окружения ЧВК «Вагнер» под Бахмутом, trtrussian.com [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Prigożyn oskarża rosyjskie dowództwo wojskowe i Szojgu o zdradę, Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Bachmut: Kreml szuka winnych, Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ „Когда командовал Суровикин, проблем с боеприпасами не было”. Как Пригожин собирает союзников против Шойгу, „BBC News Русская служба” [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Rosja: Prigożyn odcięty od państwowej telewizji po skardze ministra Szojgu, Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Człowiek Putina „wycięty” z mediów Kremla. „Trochę się go boją” | Wiadomości Radio ZET, wiadomosci.radiozet.pl, 12 lutego 2023 [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Пресс-служба Пригожина, Telegram [dostęp 2023-03-25] .
- ↑ Пригожин обвинил Шойгу и Герасимова в гибели бойцов „ЧВК Вагнера”, „Радио Свобода”, 23 lutego 2023 [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Пригожин обвинил Шойгу и Герасимова в „предательстве страны”, За рубежом, 21 lutego 2023 [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Кепка Пригожина, Telegram [dostęp 2023-03-25] .
- ↑ Пригожин назвал Шойгу «охреневшим от власти чиновником» из-за проблем с поставками боеприпасов, Спектр-Пресс [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Пригожин 23 Февраля прибыл в Бахмут, где ЧВК «Вагнер» ведет ожесточенные бои против ВСУ, ПолитРоссия [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Пригожин обвинил Минобороны РФ в попытке уничтожить „ЧВК Вагнера”, „Радио Свобода”, 21 lutego 2023 [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ «Пауки в банке»: Пригожин против Шойгу, ГОЛОС АМЕРИКИ [dostęp 2023-03-25] (ros.).
- ↑ Пресс-служба Пригожина, Telegram [dostęp 2023-03-25] .
- ↑ Prigożyn napisał do Szojgu z prośbą o pomoc. Ostrzegł przed ukraińską kontrofensywą, Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ Putin’s Mercenary Prigozhin Shifts Focus After Ukraine Setbacks, „Bloomberg.com”, 23 marca 2023 [dostęp 2023-03-25] (ang.).
- ↑ Bloomberg: szef Grupy Wagnera Prigożyn chce ograniczyć aktywność na Ukrainie i skoncentrować się na Afryce, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2023-03-25] (pol.).
- ↑ a b WPROST.pl, Wiadomość Grupy Wagnera dla Parlamentu Europejskiego. Ujawniono przerażającą przesyłkę, Wprost, 24 listopada 2022 [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ #955 Публикуем сообщение пресс-службы компании.. | Пресс-служба компании „Конкорд” | VK, vk.com [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ Prigożyn chce przekazać PE „zakrwawiony” młot kowalski, Rzeczpospolita [dostęp 2022-11-27] (pol.).
- ↑ Бизнесмен Пригожин подтвердил родство с украинским ученым Ефимом Пригожиным, НьюИнформ [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ U.S. judge mulls holding Russian firm linked to election meddling in contempt, „Reuters”, 27 lutego 2020 [dostęp 2022-11-17] (ang.).
- ↑ Concord Management and Consulting Limited Liability Company | War and sanctions, sanctions.nazk.gov.ua [dostęp 2022-11-17] (ang.).
- ↑ Международная Премия «Perfect SPA» – 2013, www.1nep.ru [dostęp 2022-11-17] .
- ↑ Книга «Индрагузик» [dostęp 2022-11-17] .
- ↑ Кони, шоколад, недвижимость: Дочь „повара Путина” выстроила бизнес-империю, sobesednik.ru [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ Евгений Пригожин хочет заняться политикой, Meduza [dostęp 2022-11-17] (ros.).
- ↑ Евгений Пригожин рассказал о своих политических взглядах и отношениях с оппозицией, alexmonc.livejournal.com [dostęp 2022-11-17] (pol.).
- ↑ Rosyjski biznesmen związany z grupą Wagnera chce założyć swój ruch. W przyszłości może stać się partią, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-11-17] (pol.).
- ↑ Jewgienij Prigożyn demonstruje lojalność wobec Putina, ale ma wielkie ambicje. Co planuje, TVN24 [dostęp 2022-11-17] (pol.).
- ↑ Нелюбимые темы Евгения Пригожина, fontanka.ru – новости Санкт-Петербурга, 1 czerwca 2016 [dostęp 2022-11-21] (ros.).
- ↑ Евгений Пригожин встречает Барбру Стрейзанд, Ведомости [dostęp 2022-11-21] (ros.).
- ↑ a b На этом месте находился материал, который сейчас удален по требованию Мосгорсуда, Meduza [dostęp 2022-11-21] (ros.).
- ↑ Жан Рофе , „Яндекс” убрал из выдачи ссылки на расследования о Пригожине, 11 lipca 2022 .
- ↑ a b c Евгений Пригожин в Лондоне подал иск к основателю Bellingcat, Interfax.ru [dostęp 2022-11-21] (ros.).
- ↑ Ксения Смирнова , Пригожин подал иск на Bellingcat* и владельца «Пикабу», Общественная служба новостей, 16 lutego 2022 [dostęp 2022-11-21] (ros.).
- ↑ Gambit Prigożyna i Kadyrowa, czyli jak Putin stworzył demony, Biełsat TV [dostęp 2022-11-21] (pol.).
- ↑ Указ Президента Российской Федерации от 22.05.2014 г. № 357, Президент России [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Песков ответил на информацию о присвоении «Героя России» Пригожину, РБК [dostęp 2022-11-16] (ros.).
- ↑ Господар ПВК «Вагнер» з'явився на публіці із зірками героя Росії, «ДНР» та «ЛНР», novosti.dn.ua [dostęp 2022-11-27] (ukr.).
- ↑ Institute for the Study of War, Institute for the Study of War [dostęp 2022-11-21] (ang.).
- ↑ CSIRT, Raport o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w roku 2014, Warszawa 2015 .
- ↑ Marcin Andrzej Piotrowski , Amerykańskie oceny dotyczące ingerencji Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w USA, 23 stycznia 2017 , PISM.