Konferencja moskiewska (1945)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konferencja moskiewska
Data 16–26 grudnia 1945
Miejsce Moskwa
Przyczyna potrzeba ustalenia powojennego porządku we wschodniej Azji
Strony rozmów
 ZSRR  USA
Przywódcy
Wiaczesław Mołotow James Byrnes

Konferencja moskiewska (16-26 grudnia 1945) – zwołana dla ustalenia powojennego kształtu Japonii i Korei (przez USA i ZSRR).

W kwestii Korei zadecydowano, że wszystkie partie i organizacje społeczne zostaną dopuszczone do uczestnictwa w powszechnych ogólnonarodowych wyborach do Koreańskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, które dopiero wyłoni władze i proklamuje niepodległe państwo koreańskie.

Wspólna amerykańsko-radziecka Komisja Mieszana ze względu na przeciwstawne intencje Sowietów i Amerykanów przerwała swe prace 18 października 1947 po tym, jak Amerykanie kompetencje przeprowadzenia wyborów w swojej strefie okupacyjnej przekazali w ręce ONZ i wnieśli pod obrady wniosek o utworzenie Tymczasowej Komisji ONZ ds. Korei.

ZSRR natomiast zaproponował wycofanie wszystkich obcych wojsk z Korei i pozostawienie Koreańczykom możliwości samodzielnego decydowania o swoim losie, co ONZ odrzuciła, powołując ONZ-owską Tymczasową Komisję (USA miały wówczas większość w ONZ) składającą się z przedstawicieli państw sympatyzujących z USA. Tym sposobem ustalenia konferencji moskiewskiej straciły swą aktualność.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]