Konferencja moskiewska (1945)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konferencja moskiewska (16-26 grudnia 1945) – zwołana dla ustalenia powojennego kształtu Japonii i Korei (przez USA i ZSRR).

W kwestii Korei zadecydowano, że wszystkie partie i organizacje społeczne zostaną dopuszczone do uczestnictwa w powszechnych ogólnonarodowych wyborach do Koreańskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, które dopiero wyłoni władze i proklamuje niepodległe państwo koreańskie.

Wspólna amerykańsko-radziecka Komisja Mieszana ze względu na przeciwstawne intencje Sowietów i Amerykanów przerwała swe prace 18 października 1947 po tym, jak Amerykanie kompetencje przeprowadzenia wyborów w swojej strefie okupacyjnej przekazali w ręce ONZ i wnieśli pod obrady wniosek o utworzenie Tymczasowej Komisji ONZ ds. Korei.

ZSRR natomiast zaproponował wycofanie wszystkich obcych wojsk z Korei i pozostawienie Koreańczykom możliwości samodzielnego decydowania o swoim losie, co ONZ odrzuciła powołując ONZ-owską Tymczasową Komisję (USA miały wówczas większość w ONZ) składającą się z przedstawicieli państw sympatyzujących z USA. Tym sposobem ustalenia konferencji moskiewskiej straciły swą aktualność.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]