Konferencja moskiewska (grudzień 1945)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konferencja moskiewska
Data

16–26 grudnia 1945

Miejsce

Moskwa

Przyczyna

potrzeba ustalenia powojennego porządku we wschodniej Azji

Strony rozmów
 ZSRR  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
Przywódcy
Wiaczesław Mołotow James Byrnes
Ernest Bevin

Konferencja moskiewska – konferencja międzynarodowa zwołana przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i ZSRR w Moskwie w dniach 16–26 grudnia 1945 roku dla ustalenia powojennego kształtu Japonii i Korei[1].

Postanowienia[edytuj | edytuj kod]

Japonia[edytuj | edytuj kod]

Konferencja powołała Komisję Dalekiego Wschodu z siedzibą w Waszyngtonie, która miała nadzorować Radę Sojuszniczą dla Japonii, zastępując Dalekowschodnią Komisję Doradczą. Stany Zjednoczone uzyskały dominujący udział wpływów w Japonii. W związku z wejściem w życie traktatu pokojowego z San Francisco z 1951 zarówno Komisja Dalekiego Wschodu, jak i Rada Sojusznicza dla Japonii zostały rozwiązane[2].

Korea[edytuj | edytuj kod]

W kwestii Korei zadecydowano, że wszystkie partie i organizacje społeczne zostaną dopuszczone do uczestnictwa w powszechnych ogólnonarodowych wyborach do Koreańskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, które dopiero wyłoni władze i proklamuje niepodległe państwo koreańskie[3].

Wspólna amerykańsko-radziecka Komisja Mieszana ze względu na przeciwstawne intencje Amerykanów i Sowietów przerwała prace 18 października 1947 roku po tym, jak Amerykanie kompetencje przeprowadzenia wyborów w swojej strefie okupacyjnej przekazali w ręce ONZ i wnieśli pod obrady wniosek o utworzenie Tymczasowej Komisji ONZ ds. Korei.

ZSRR natomiast zaproponował wycofanie wszystkich obcych wojsk z Korei i pozostawienie Koreańczykom możliwości samodzielnego decydowania o swoim losie, co ONZ odrzuciła, powołując ONZ-owską Tymczasową Komisję (USA miały wówczas większość w ONZ) składającą się z przedstawicieli państw sympatyzujących z USA. Tym sposobem ustalenia konferencji moskiewskiej straciły swą aktualność.

Europa[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęto prace nad przygotowaniem traktatów pokojowych z Włochami, Rumunią, Bułgarią, Węgrami oraz Finlandią, które podpisano podczas pokoju paryskiego w 1947 roku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]