Pomnik Powstania Warszawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Powstania Warszawskiego – panorama
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania Warszawskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce pl. Krasińskich
Projektant Wincenty Kućma
Jacek Budyn
Całkowita wysokość 10 m
Odsłonięto 1 sierpnia 1989
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania Warszawskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania Warszawskiego
Ziemia 52°14′58″N 21°00′21″E/52,249444 21,005833

Pomnik Powstania Warszawskiego – wybudowany w 1989 roku monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie.

Budowę pomnika poprzedziła zbiórka pieniędzy i surowców potrzebnych do jego wykonania. Pomnik tworzą postacie powstańców. Na pomniku znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej. Część z powstańców wchodzi do kanału (nawiązanie do ewakuacji Starówki), a część wybiega spod konstrukcji przypominającej walące się ściany i cegły spadające w wyniku wielkiego wybuchu. Wybuchu powstania.

Pomnik był miejscem historycznych wydarzeń. Podczas uroczystości 50. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 1994 roku prezydent Niemiec Roman Herzog jako pierwszy Niemiec w historii przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane prez Niemców w czasie II wojny światowej. Herzog powiedział również, że "[...]To wywołuje w nas Niemcach wstyd, że nazwa naszego kraju i narodu jest już na zawsze związana z bólem i cierpieniem, które zostało zadane milionom Polaków.[...]".

Obecnie tłem pomnika jest wybudowany w 1999 Gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej[1].

Według zamysłu projektanta, profesora Wincentego Kućmy, pomnik stanowi jeden z elementów tryptyku, w skład którego wchodzą także: Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (1979) oraz Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie (1985)[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]