Zamach na Kurta Hoffmanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zamach na Kurta Hoffmanna – dwa zamachy przeprowadzone w marcu i kwietniu 1943 roku przez Armię Krajową na Kurta Hoffmanna szefa warszawskiego Arbeitsamtu (niem. Arbeitsamt Warschau)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hoffmann został skazany przez sąd podziemny na karę śmierci za organizowanie masowych łapanek Polaków w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa[2].

W pierwszym etapie próbowano zlikwidować Hoffmanna przy użyciu bomby. Zamach ten należał do serii 9. zamachów bombowych przygotowanych przez AK. Ładunki rozsyłano pocztą do różnych instytucji niemieckich w okupowanej Warszawie. Bomby konstrukcji pudełkowej zbudowało Biuro Badań Technicznych działające przy Wydziale Saperów Kedywu OW AK. 3 marca 1943 roku na adresy siedzib niemieckich urzędów oraz policji rozesłali je pocztą żołnierze Kedywu OW AK Antonina Mijałówna ps. "Tosia" oraz ppor. Mieczysław Uniejewski "Marynarz"[1].

Jedna z tych przesyłek trafiła do siedziby Urzędu Pracy (niem. "Arbeitsamtu") znajdującego się w pałacu "Pod Czterema Wiatrami" przy ulicy Długiej 38/40. Urząd ten organizował w Warszawie łapanki na przymusowe roboty do Niemiec. Adresatem paczki był Kurt Hoffmann szef tej instytucji. Niemcy zostali jednak ostrzeżeni (prawdopodobnie przez agenta Gestapo) i sprowadzili do zbadania przesyłki pirotechnika. Podczas badania sposobu budowy bomby nastąpiła eksplozja w wyniku, której pirotechnik zginął na miejscu. Eksplozja była tak silna, że z drugiego piętra gmachu wyleciały szyby.[1].

Cel ataku Kurt Hoffmann przeżył zamach bombowy jednak już w następnym miesiącu 9 kwietnia 1943 został zlikwidowany przez oddział bojowy Kedywu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Strzembosz 1983 ↓, s. 244-245.
  2. a b Bartoszewski 1974 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Strzembosz: Akcje̜ zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 83-06-00717-4.
  • Władysław Bartoszewski: 1859 dni Warszawy. Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974.