Tramwaje w Bytomiu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmiar się nie zmienił ,  7 lat temu
m
drobne redakcyjne
(→‎Po 1990: torowisko zlikwidowano po czym zaczęto jego ponowną budowę, która trwa obecnie)
m (drobne redakcyjne)
W latach 1952–1958 przedłużono linię z Kopalni "Nowy Orzeł Biały" do [[Brzeziny Śląskie|Brzezin Śląskich]]. W dalszej rozbudowie linii przeszkodził wiadukt kolejowy. Linię zakończono i zbudowano tam pętlę. Z dniem 31 grudnia 1956 rozebrano torowisko na ulicy Krakowskiej. Następnie w 1960 wskutek szkód górniczych unieruchomiono czynną prawie od 50 lat zajezdnię przy [[Ulica Piekarska w Bytomiu|ulicy Piekarskiej]].
 
1 września 1967 rozpoczęto budowę linii na [[Stroszek (Bytom)|Stroszek]]. Linię wraz z zajezdnią na końcu trasy oddano do użytku w czerwcu 1968. W tym samym czasie zlikwidowano zajezdnię w [[Rozbark]]u oraz wybudowano odcinek toru na ulicy Chrzanowskiego w celu połączenia z [[Ulica Wrocławska w Bytomiu|ulicą Wrocławską]]. Także w tym miesiącu ze względu na zły stan torowiska (szkody górnicze) i stosunkowo małą ilośćliczbę pasażerów zlikwidowano odcinek Rokitnica-Mikulczyce, a kursującą tam od Rynku w Bytomiu do Mikulczyc linię 33 skrócono do Miechowic. W 1971 miały miejsce znaczne zmiany w układzie sieci tramwajowej centrum miasta. Zlikwidowano tor na ulicy Powstańców Warszawskich (od Moniuszki) i przy dworcu [[Polskie Koleje Państwowe|PKP]], a także znaczny fragment sieci dawnych tramwajów miejskich na części [[Ulica Wrocławska w Bytomiu|ulicy Wrocławskiej]], na Placu Kościuszki, ul. Gliwickiej, ul. Jainty i ul. Pokoju. W to miejsce zbudowano tor na ulicy Moniuszki oraz Jagiellońskiej. Nowy układ torowy zaczął funkcjonować od 10 września 1971. Na Placu Sikorskiego wybudowano dodatkowy trzeci tor postojowy.
 
W latach siedemdziesiątych usunięto część linii w Bytomiu. 1 września 1976 skrócono linię z [[Karb (Bytom)|Karbia]] do Dąbrowy Miejskiej do ulicy Celnej. Cztery lata później zamknięto całą linię na Karbiu od ulicy Konstytucji do ulicy Celnej. W 1979 zlikwidowano ruch tramwajowy na [[Ulica Piekarska w Bytomiu|ulicy Piekarskiej]], który przywrócono 10 lutego 1982 pod numerem 38. Pierwszy etap likwidacji linii z Bytomia Pogody do [[Piekary Śląskie|Piekar Śląskich]] zakończono 27 kwietnia 1979, kiedy zamknięto odcinek z Piekar Śląskich do Szarleja. Po kolejnych trzech latach zlikwidowano odcinek od Pogody do Szarleja.
27 035

edycji

Menu nawigacyjne