Dyskusja wikiprojektu:Historia/Archiwum3

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ogólnie artykuł ma wiele braków (między innymi brak odniesień, ktoś mógł płacić dziewce folwarcznej 12 groszy, w sąsiednim powiecie 100 lat później 24 grosze abo i złotego). Ale chyba najpilniejsze wydaje się sprawdzenie chłopów. Według artykułu Chłopi to prawie wszyscy pracownicy wiejscy. W artykule o kategoriach mamy wyszczególnione ile łanów miał kto, czym się zajmował, a o chłopach bardzo ogólnie. Wygląda jak jakaś przeklejka z innego artu. Ciacho5 (dyskusja) 11:43, 1 cze 2015 (CEST)

Przede wszystkim artykuł o takiej nazwie powinien odnosić się do przekroju w różnych częściach świata, a nie wyłącznie o Polsce. PuchaczTrado (dyskusja) 12:05, 1 cze 2015 (CEST)

chonowie (knyaziowie :-) Bułgarii

Jakiś Bułgar? bez znajomości polskiego próbuje zmienić tytulaturę kilkoro bułgarskich chanów (kniaziów/knyazów). Szczegóły są w historii haseł (i czasami w ich dyskusjach):

Dotychczasowy wkład tego użytkownika jest w Specjalna:Wkład/Христо Зарев Игнатов oraz Specjalna:Wkład/87.126.0.66. Jego edycje rewertowali poza mną @Wiktoryn, @WTM.

Przydałoby się jakieś potwierdzenie używanego w języku polskim tytułu tych władców. ~malarz pl PISZ 18:46, 28 cze 2015 (CEST)

W polskiej literaturze konsekwentnie chan, a nie kniaź (tak Wasilewski, Historia Bułgarii, Rajman, Encyklopedia średniowiecza, Skowronek, Tanty i Wasilewski, Historia Słowian południowych i zachodnich, Czamańska w Słowniku dynastii Europy itd.). Ale specjalistą jest tu Wikipedysta:Ałiku. Grzegorz B. (dyskusja) 18:58, 28 cze 2015 (CEST)
Należy odwołać się do SSSa. Raczej na pewno nie kniaź. Warto co najwyżej rozważyć cara. — Paelius Ϡ 21:28, 28 cze 2015 (CEST)

Edycja artykułu "Historia Polski"

Wątek założony przed: 21:02, 25 lip 2015 (CET)

(Temat przywrócony)

Chciałbym edytować dział umieszczony w nagłówku. Komentarze proszę umieszczać na dolnym końcu i podać numer tematu z poniższej listy.

Mianowicie z czym polemizuje i dlaczego:

1.

"Dzieje Polski rozpoczynają się wraz z panowaniem pierwszego historycznego władcy Mieszka I"

Zapisane jest że Mieszko był pierwszym historycznym władcą Polski, faktem jest że Polski jako nowej nazwy państwa był on pierwszym władcą ale myślę że jest to trochę przegięte ktoś może wywnioskować z tego że Polska\Lechia\Scytia nie istniała przed Mieszkiem I, a więc chciałbym usunąć z tego wiersza część: "pierwszego historycznego" i zostanie wtedy "Dzieje Polski rozpoczynają się wraz z panowaniem władcy Mieszka I"

Co nie zmienia sensu merytorycznego zdania a jedynie zmniejsza szansę błędnego wywnioskowania że Polska wcześniej nie istniała .

2.

"W efekcie tzw. ustawy sukcesyjnej księcia Bolesława Krzywoustego ziemie polskie uległy na 150 lat pogłębiającemu się rozbiciu dzielnicowemu"

Ten sam cytat ale inna jego część, chodzi tu dokładnie o ustawę sukcesyjną która miała by być przyczyną rozbicia dzielnicowego.

Na Wikipedii znalazłem (po cytacie podam źródło): "Zbigniew przybył do kraju w otoczeniu orszaku, przed którym niesiono miecz. Mogło to zostać odebrane przez panującego w kraju Bolesława, jako obraza majestatu[83] i naruszenie warunków wcześniej zawartej umowy, na mocy której Zbigniew miał poddać się w zależność wasalną od Bolesława[84]. W konsekwencji mogło to przyczynić się do jego oślepienia[85].Za tę zbrodnię książę Bolesław został obłożony klątwą kościelną przez abpa Marcina[86]. Zbrodnia popełniona na Zbigniewie zapoczątkowała kryzys monarchii piastowskiej"

Źródło: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_%28polski_ksi%C4%85%C5%BC%C4%99%29#O.C5.9Blepienie_i_.C5.9Bmier.C4.87_Zbigniewa)

Chciałbym zwrócić uwagę na część cytatu: " Za tę zbrodnię książę Bolesław został obłożony klątwą kościelną przez abpa Marcina[86]. Zbrodnia popełniona na Zbigniewie zapoczątkowała kryzys monarchii piastowskiej "

Proponuję zmiany w oryginalnym tekście z tego: "W efekcie tzw. ustawy sukcesyjnej księcia Bolesława Krzywoustego ziemie polskie uległy na 150 lat pogłębiającemu się rozbiciu dzielnicowemu"

Na to: W efekcie klątwy kościelnej nałożonej przez arcybiskupa Marcina za zbrodnie popełnionej na Zbigniewie przez Króla Bolesława Krzywoustego rozpoczął się kryzys monarchii piastowskiej nazywanym współcześnie rozbiciem dzielnicowym w którego efekcie ziemie Polskie uległy na 150 lat rozpadu.

Tłumaczę dlaczego całkowicie wykasowałem ustawę sukcesyjną, ustawa sukcesyjna została wprowadzona w życie dopiero po śmierci Bolesława Krzywoustego a do tego według źródeł które podam poniżej tego tekstu, ustawa sukcesyjna była testamentem Bolesława Krzywoustego w którym ustalił on zasady następstwa tronu i wprowadził podział terytorialny Polski między swoich synów. Logicznym wnioskiem jest że ustawa/testament Bolesława Krzywoustego niema nic wspólnego z rozbiciem dzielnicowym gdybyśmy uznali to za prawdę znaczyło by to że każde rozdzielenie ziemi Polskiej przez jej królów pomiędzy synów musielibyśmy nazwać rozbiciem dzielnicowym czyli również sytuację podzielenia ziem Polskich pomiędzy Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego a to przecież bez sensu bo kraj w rękach Zbigniewa i Bolesława nie został rozbity na dwie autonomiczne części, tylko po prostu zdecentralizowano władzę a zamiast jednego władcy Polski mieliśmy dwóch władców zarządzających państwem.

(No przynajmniej do czasu aż Zbigniew przyłączył się do Henryka V łamiąc nadane mu prawo przez ojca)  

Źródło: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ustawa_sukcesyjna_Boles%C5%82awa_Krzywoustego)

3.

Okres zaborów (1795-1918)

"Po upadku państwa polskiego w 1795 roku. Państwo polskie zostało podzielone przez 3 państwa: Austrię, Królestwo Prus i Rosję"

Nie zgadzam się z umieszczeniem zamiennej nazwy jednego z trzech państw dokonujących podziału naszego państwa a mianowicie chodzi mi o "Od 1618 Marchia Brandenburska i Księstwo Pruskie były w unii personalnej, jako Brandenburgia-Prusy. Królestwo powstało w momencie koronacji elektora brandenburskiego Fryderyka III w 1701 z dotychczasowego państwa Brandenburgia-Prusy. Koronacja miała miejsce w Królewcu, który był tradycyjną stolicą dotychczasowego Księstwa Pruskiego, ale centrum państwa Hohenzollernów jako całości pozostał Berlin"

Czyli według tego cytatu powyżej te "dwa państwa" połączyły się w jedno którego stolicą był Berlin.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_Prus

Przy okazji tego źródła które podałem jest tam mapa która pokazuje Brandenburgię i Prusy ale nie pokazuje sprawy oczywistej za granicą a nie wiem dlaczego w Polsce nie... Mianowicie ta mapa ze źródła ma obok Brandenburgii "Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego" a takiego państwa jak Niemcy w tamtych czasach nie było a o to dowód na podstawię innej mapy znajdziecie w źródłach podpisaną poniżej.

Mapa z Wikipedii z działu "Królestwo Prus" - (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_Prus#/media/File:Brandenburg-Prussia.jpg) Mapa zagraniczna pokazująca Europę w 1660: (http://www.zonu.com/images/0X0/2009-09-17-722/Central-Europe-Map-1660-AD.jpg)

"Roman Empire - Imperium Rzymskie" Kto nie zna angielskiego niech mi nie ufa na słowo tylko zajrzy do słownika lub po prostu zapyta kogoś o pomoc w przetłumaczeniu. I właśnie na podstawie mapy zagranicznej chcę ukazać fakt że: Prusy łącząc się z Brandenburgią utworzyły po prostu nową dzielnicę Imperium Rzymskiego.

Więc kłamstwem jest napisać że to dzielnica Imperium Rzymskiego którą było "Królestwo Prus" dokonała razem z Austrią i Rosją podziału ziem Polskich to jest niedopuszczalne historycznie pisząc np. o wojnie czy wynalazku, to o wojnie piszemy określając całe państwo biorące w niej udział a nie tylko dzielnicę tak samo z wynalazkiem piszemy o twórcy i jego przynależność narodową a nie piszemy o samej dzielnicy jego urodzenia czy zamieszkania bez podania kraju w której ów dzielnica się znajduję.

Proponuje zmiany z zapisu: "Po upadku państwa polskiego w 1795 roku. Państwo polskie zostało podzielone przez 3 państwa: Austrię, Królestwo Prus i Rosję"

Na zapis taki: "Po upadku państwa polskiego w 1795 roku. Państwo polskie zostało podzielone przez 3 państwa: Austrię, Imperium Rzymskie i Rosję"

Dla zainteresowanych zostawiam również mapkę która pokazuje przekształcenie Imperium Rzymskiego(kolor szary) w Imperium Niemieckie(kolor niebieski) oto link: (http://www.historyatourhouse.com/main/samples/HAOH%20-%20Sample%20Map,%20CentralEurope_1815-1871.PNG)

Zapraszam do dyskusji pozostawienia komentarzy a także przydatna będzie krytyka by dojść do jednomyślnej decyzji.


  • Trzeba by usystematyzować dyskusję. Rozumiem, że według wyżej wymienionych źródeł Bolesław III Krzywousty był królem. Ponieważ artykuł o nim mamy oznaczony medalem, a nie zawiera ani słowa o koronacji, proszę zaproponować akapit o tym wydarzeniu i funkcji napisany na podstawie źródeł z odnośnikami do konkretnych stron dotyczących tego (bez interpretacji własnych). Nie rozumiem puntu 3. Czy według propozycji to nie ustawa sukcesyjna, lecz klątwa kościelna miałaby odpowiadać za rozbicie dzielnicowe? W nauce, także w historii, nie dopuszcza się mocy sprawczej tego typu zjawisk. Kenraiz (dyskusja) 01:38, 26 lip 2015 (CEST)
    • Pytanie: wedle którego z nich. Parę z nich mam na półce i koronacji Krzywoustego tam nie ma ;) Dodajmy - poważnych źródeł wtórnych, a nie pierwotnych, bo na tych się opieramy pisząc - było nie było - encyklopedię. Grzegorz B. (dyskusja) 20:46, 26 lip 2015 (CEST)

Kenraiz bo ustawa sukcesyjna to tylko dokument który nadaje ziemię dzieciom Bolesława Krzywoustego, niema w nim nic na temat rozbicia dzielnicowego. Natomiast teksty z podanych wyżej źródeł podają że to klątwa kościelna doprowadziła do kryzysu monarchię piastowską.

Ten dokument sam w sumie jest dowodem że Bolesław Krzywousty był królem bo kto nadaję ziemię? Król. O samej koronacji można przeczytać w kronice Wincentego Kadłubka... widzę że wystawił pan link z Bolesławem Krzywoustym, na stronie Wikipedii właśnie w tym odnośniku który pan podał można znaleźć rysunek przedstawiający Bolesława Krzywoustego w królewskiej koronie oraz płaszczu, artysty Aleksandra Lessera.

Tymczasem pogrzebałem trochę i się okazało że Aleksander Lesser rysował tylko królów Polskich,dołączam go do źródeł razem z głównym twórcą Juljanem Bartoszewiczem.(http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=umn.31951002327567d;view=1up;seq=49) Jan Matejko również namalował Bolesława Krzywoustego w królewskim diademie i płaszczu i do tego z królewskim berłem które miało pozłacaną rękojeść. (http://www.libertas.pl/20110825505-Boleslaw_III_Krzywousty,_autor:_Jan_Matejko..jpg)

Co do Wincentego Kadłubka to jest on głównym źródłem zaraz obok Galla Anonima, swoją kronikę napisał na polecenie księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. Nie wszystko się zgadza z Gallem Anonimem co zawarte w Kronice Kadłubka właśnie między innymi Koronacja Bolesława Krzywoustego ale ponieważ my nie tworzymy informacji a jedynie używamy źródeł dlaczego mielibyśmy zignorować Polskiego kronikarza szczególnie kiedy uzupełnia to czego niema w kronice Galla Anonima na której również się opierał. Poszukam również źródeł wtórnych ale ostatnio dopadł mnie brak czasu przydała by się pomoc w szukaniu, dostępny mamy cały internet. Oto pierwsze źródło wtórne które zostało również użyte w dziale Historia Polski niestety autor tego działu był zbyt zajęty bo nie sprawdził co oznacza słowo: Władca Zwierzchni. oto link: (http://poczet.com/krzywousty.htm) jak mniemam raczej nie przypadkiem Krzywousty jest umieszczony w dziale "Władców Zwierzchnich" proszę sprawdzić co oznaczają te słowa.

Chciałbym też zwrócić uwagę bo dodałem jeszcze list z Kronik Galla Anonima a szukając go w oryginale łacińskim musiałem wpierw przetłumaczyć nazwę "Gesta principum Polonorum Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum"

Co oznacza słowo w słowo: Historia/Gesta przywódców/principum Polaków/Polonorum. I pod tytuł : Kroniki/Cronicae et i Historia/Gesta Książąt/Ducum Lub/Sive Przywódców/Principum Polski/Polonorum. Lub: Kronika i czyny książąt, lub władców Polaków. Proszę nie ufać zbytnio w jakieś tam google tłumacz bo ja sam próbowałem tam tłumaczyć tytuł kroniki Galla Anonima ale się nie udało. Aczkolwiek google tłumacz przydaje się w tłumaczeniu pojedynczych słów.

Już tylko wspomnę że polski przekład Galla Anonima jest zafałszowany ale proszę o to cytat z oryginalnej księgi Galla Anonima "Habuit autem unum filium rex Bolezlavus nomine Meschonem" mnie interesuje tylko to co można przeczytać bezbłędnie. "rex Bolezlavus nomine Meschonem" - król Bolesław nazywany krzywoustym.

Cytat z tego rozdziału czyli: 29.De filio eiusdem Bolezlavi Mescone tertio.Co oznacza: Trzeci syn, Bolesław Krzywousty. samo słowo Mescone nie występuje w języku łacińskim, Gall Anonim specjalnie użył tu innego języka żeby nikt się nie pokapował, ale za to w języku słoweńskim można odczytać że: Mesc - Przesunięty/przekrzywiony. One - Ten/Jeden. w wolnym tłumaczeniu możemy powiedzieć "Ten z przesunięciem" lub "Ten skrzywiony" lub "Ten przekrzywiony" a wszystko jest napisane w kronice!

Żadnej bujdy czy własnej interpretacji czarno na białym można tłumaczyć te słowa tylko na te 4 wyrazy podane wyżej a widać jasno że Gallowi Anonimowi chodziło o krzywoustego no chyba że znacie innego Bolesława "z przesunięciem" Oto link do oryginalnej łacińskiej kroniki Galla Anonima:(http://www.hs-augsburg.de/~harsch/Chronologia/Lspost12/Gallus/gal_ch01.html) Dodaje ją również do źródeł.

Odnośnie działania sił boskich proszę przyjąć, że w Wikipedii, jak w każdym innym zbiorze wiedzy (z wyjątkiem publikacji związków wyznaniowych), zakładamy brak ingerencji sił wyższych w bieg zdarzeń i prawa rządzące naturą. Bez tego założenia ludzkość nie posunęła by się do przodu i śmiem założyć, że i wierzenia mielibyśmy uboższe, bo ograniczone do bojaźni przed ogniem i ciemnością. Nie da się zatem tu zapisać, że rozbicie dzielnicowe to zasługa kościelnej klątwy.
Co do argumentacji na tytuł Bolesława Krzywoustego to przedstawione dowody wyczerpują bardzo dobrze to co określamy "twórczością własną" i uzasadniają powód, dla której jej tu nie tolerujemy. Przyjmujemy za wiarygodne źródła naukowe, w których Bolesław tytułowany jest księciem. Można by podjąć z nimi dyskusję i przedstawić hipotezę alternatywną, gdyby pogląd o piastowaniu funkcji króla opisywany był przez wiarygodnych autorów we wtórnych opracowaniach naukowych. Sami nie dokonujemy analiz dokumentów pierwotnych. Kenraiz (dyskusja) 19:25, 28 lip 2015 (CEST) Czy ja coś piszę o siłach boskich? Ja tylko piszę że to zasługa kościelnej klątwy... Proszę sprawdzić co oznacza klątwa kościelna... to nie jest żadna ingerencja sił nadprzyrodzonych klątwa kościelna to akt prawny.

Smocze Dziecię (dyskusja) 22:24, 28 lip 2015 (CEST)

  • Smocze dziecię, powtórzę krótko, dlaczego Twoje edycje są niedopuszczalne. Są one sprzeczne z wieloma zasadami, które ustalono przy powstaniu Wikipedii.
    1. Jedną z podstaw Wikipedii jest to, że nie prowadzimy własnych badań, lecz jedynie relacjonujemy co naukowcy napisali na dany temat.
    2. "Własne rozumowania", "zdrowy rozsądek", "oczywistości", nie mają znaczenia. Nie zajmujemy się nimi. Zajmujemy się relacjonowaniem, co naukowcy powiedzieli na dany temat.
    3. Niedopuszczalna jest własna interpretacja źródeł pierwotnych (np. kronik średniowiecznych). Po podstawowym kursie pracy ze źródłami, każdy powinien wiedzieć, jak bardzo stronnicze i niepewne są ich przekazy. Nie można samemu interpretować "na zdrowy rozsądek" źródeł pierwotnych, pomijając 150 lat badań mediewistów czy archeologów.
    4. Te zasady sa fundamentalne dla tego projektu. Setki edytorów spotkało się tutaj, uznając te zasady. Są one warunkami wejściowymi. Jeśli się nie zgadzasz z nimi, to po prostu nie jest projekt dla Ciebie. W Internecie są dziesiątki i setki miejsc, gdzie można walczyć o "odkłamanie" obrazu historii. Jeśli tam coś wywalczysz, opublikujesz, to możesz wrócić tutaj, podając źródła. Wikipedia, NIE JEST miejscem, gdzie walczy się i argumentuje z opublikowanymi źródłami naukowymi.
    5. Powyższa wypowiedź uzasadnia, dlaczego twoje dotychczasowe edycje były cofane. Będą cofane bez ostrzeżenia, jeśli cały czas będziesz się zachowywał w ten sam sposób. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:32, 28 lip 2015 (CEST)

(Właśnie dlatego temat jest zawieszony od kilku dni)

Pana zdaniem ile stron poświęconych historii musiałbym podać w źródłach żeby się przyjęło? (Oczywiście takich które wyraźnie formułują swoje zdanie na powyższy temat) Cytaty i źródła pierwotne mam, czyli jak uda mi się poza Wikipedią przekonać ludzi do mojej interpretacji i opublikować na stronach internetowych (Dotyczących historii) popieraną treść to mogę tu wrócić i użyć takich publikacji jako źródeł wtórnych?

Smocze Dziecię (dyskusja) 15:47, 29 lip 2015 (CEST)

  • Nadal nie rozumiesz pewnych podstawowych rzeczy. Na Wikipedii podajemy źródła wtórne, więc odpada bezrefleksyjne cytowanie Kadłubka. Po drugie podajemy źródła rzetelne, uznane i zgodne z aktualnym stanem nauk szczegółowych - odpada więc cytowanie tekstów pseudonaukowych (w tym wypadku zawierających wnioski pseudohistoryczne). Na nic też podawanie "iluś tam stron" i twoja działalność w postaci tworzenia tutaj monstrualnych list bibliograficznych z pracami, których większości pewnie na oczy nie widziałeś - pisząc hasła powołujemy się na źródła, z których bezpośrednio korzystaliśmy, a zamieszczenie tytułów 10000 książek nie sprawi, że "moja racja będzie mojsza niż twojsza". I po trzecie, na Wikipedii nie przedstawiamy twórczości własnej. Możesz swoje "wnioski" rozkleić na wszystkich afiszach w mieście i wysyłać do co drugiego numeru osiedlowej gazetki. Nadal nie zmieni to faktu, że będzie to twoja amatorska twórczość własna, a treść tych "wniosków" pozostanie pseudonaukowa. Hoa binh (dyskusja) 16:40, 29 lip 2015 (CEST)

Usunąłem wpis o Bolesławie Krzywoustym jako królu, mimo iż Wincenty Kadłubek jasno i dokładnie ze szczegółami opisuję koronację Bolesława Krzywoustego to wszyscy mają to gdzieś,wszyscy mają również gdzieś że nasi "eksperci" od łaciny tłumaczą słowo dux - władca/lider jako księcia pomijając 8 innych tłumaczeń tego słowa które oznaczają władcę, ale kto posądzi ekspertów od łaciny? Sama łacina ich pokonała bez sądów. Łacina 9 : Eksperci 1 z 9. Wynik jak dla mnie jasny, Łacina wygrała a "Eksperci" przegrali. "wśród ludzi szalonych jako mędrzec nie wystąpie bo sam wzięty za szaleńca zostanę"

Co sądzisz o temacie 2 i 3?

Smocze Dziecię (dyskusja) 09:58, 1 sie 2015 (CEST)

Problem Wikipedii to polityczna poprawność, mimo że na wiele tematów można tu znaleźć informację to wstyd że Wikipedia nie działa jako ludzie, ona działa jako spis interpretacji innych autorów niż ci którzy nie mają papierków z wyższych uczelni, wszelka inna alternatywa niż ta poprawnie polityczna jest bagatelizowana, wyczytałem że w wikipedii nie przedstawiamy twórczości własnej a jednak ludzie którzy publikowali SWOJE WŁASNE interpretacje na forum naukowym, są traktowani jako ludzie którzy nie przedstawiali własnej interpretacji.

Tu leży pewna hipokryzja a zarazem paradoks ponieważ ci autorzy z papierkiem tak samo jak i autorzy bez papierka przedstawiają własną interpretację a jedyne co ich łączy jest fakt że oba typy autorów korzystają z tych samych dostępnych źródeł a jednak dzielą się na politycznie "poprawnych" i na politycznie "niepoprawnych"

  • Nie. Dzielą się na fachowców uznanych (z papierkiem) i samozwańczych. Tak samo jak lekarze i znachorzy. Mimo że ci ostatni też maja spore sukcesy, nie uznaje się w Wikipedii ich metod za naukowe i nie piszemy, że chorobę X zwalcza się też okadzaniem. Ciacho5 (dyskusja) 18:06, 13 sie 2015 (CEST)

Karakalla w "Zgłoś błąd"

Zgłoszono szereg błędów w tytułowym artykule: Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule#Karakalla. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 18:59, 23 wrz 2015 (CEST)

Artykuły Józef Dunin-Borkowski (ur. 1861) i Jerzy Dunin-Borkowski (generał) zostały zgłoszone do DNU jako potencjalne hoaxy. Dobrze byłoby to szybko załatwić. Michał Sobkowski dyskusja 11:41, 15 wrz 2015 (CEST)

Dzięki za szybką reakcję! Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 18:59, 23 wrz 2015 (CEST)

Szablon:Władca infobox

Jest taki wątek „Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Władca kraju infobox”, w którym chciałem się podjąć integracji kilku szablonów opisujących władców z różnych stron świata i z różnych epok aby docelowo obsługiwać wszystko przez {{Władca infobox}}. Wstępny projekt mam utworzony w brudnopisie. Chciałem prosić o merytoryczne wsparcie i opinię. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:00, 21 lis 2015 (CET)

Przekierowania w szablonach nawigacyjnych

Ostatnio poprawiałem przekierowania w szablonach nawigacyjnych. Wrzucam tutaj kilka, w których nie byłem do końca przekonany, jak mają wyglądać linki po poprawie: {{Właściciele i Hrabiowie szydłowieccy}} (popr. przek.) -- {{VII wojna wenecko-turecka}} (popr. przek.) -- {{Tabela władców na rok 1036}} (popr. przek.) tutaj jest cała seria do poprawy - wpisałem się już operatorowi bota zajmującego się tabelami władców -- {{Rząd Tymczasowy Królestwa Polskiego (1815)}} (popr. przek.) -- {{Rada Najwyższa Tymczasowa Księstwa Warszawskiego}} (popr. przek.) -- {{Piechota polska na froncie wschodnim}} (popr. przek.) -- {{Dynastia Lagidów}} (popr. przek.)

Do sprawdzenia, czy nazwy wyświetlane mają być takie jak są, czy inne. [[Artykuł|Przekierowanie]], [[Artykuł]], czy [[Przekierowanie]]. W tym ostatnim przypadku należałoby przekierowanie zamienić na czerwony link, jeśli przekierowuje niewłaściwie. Sławek Borewicz, → odbiór 18:48, 7 gru 2015 (CET)

Wilhelm V Orański

W artykule Wilhelm V Orański możemy przeczytać, że miał dwójkę nienazwanych dzieci. Czy ktoś dysponuje odpowiednimi źródłami i chciałby, prócz dodania jakichkolwiek źródeł do artykułu (lepsze, niż oszablonowanie) dopisać, o co chodzi – dzieci zmarły po porodzie (co sugeruje podany jeden rok), czy może są jakieś inne dane? Soldier of Wasteland (dyskusja) 22:09, 1 sty 2016 (CET)

Starostwa

Czy ktoś może/zechce mnie oświecić, czy starostwo królewskie to starostwo niegrodowe? (Chodzi o Płótele, opisane (w źródle) właśnie jako starostwo królewskie). Ciacho5 (dyskusja) 11:56, 7 lut 2016 (CET)

  • Starostwa wszelkie (grodowe, niegrodowe i inne) należały do króla, tzn. że były królewskie. Jakim dokładnie typem starostwa były Płótele niestety nie wiem. Merete25 (dyskusja) 18:21, 11 kwi 2016 (CEST)

Zapraszam historyków do nowego projektu

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w projekcie Katyń 1940-2040. Z historycznym pozdrawieniem. Konrad Czub (dyskusja) 23:53, 10 kwi 2016 (CEST)

Najpotrzebniejsze tematy

Witam. W Kawiarence/Artykuły zamieściłem komunikat oraz zainicjowałem dyskusję o tematach z największą liczbą interwiki, które nie mają wersji polskojęzycznej. Zapraszam do zapoznania się i wyrażenia swojej opinii oraz do konkretnej współpracy przy porządkowaniu tematu. Dziękuję Wiklol (Re:) 17:59, 28 maj 2016 (CEST)

Prośba z ro-wiki o pomoc

Wikipedysta:Accipiter Q. Gentilis / ro:Utilizator:Accipiter Q. Gentilis z ro-wiki prosi o pomoc w podniesieniu hasła ro:Insurecția din Łódź o Powstaniu łódzkim do rangi Dobrego Artykułu:

Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Request for help

--CiaPan (dyskusja) 18:20, 1 cze 2016 (CEST)

Tydzień Zbrojny

Wątek założony przed: 21:02, 4 cze 2016 (CET)
Zaproszenie do akcji Tydzień Zbrojny

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Zbrojnego mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Wikiprojekt Historia w Nowinach Wikiradia

Cześć. Zgłaszam się z propozycją zamieszczania informacji o projekcie w audycji Nowiny Wikiradia. Średnio audycji słucha ponad 100 osób. Nowiny 20 tygodnia 2016 roku pobrane były ponad 200 razy. Jeśli macie ochotę na umieszczenie krótkiej informacji o tym co słychać w projekcie, konkursach, efektach to zapraszam. Wystarczy wysłać do mnie plik audio w dowolnym formacie. Audycje publikujemy w poniedziałki. Pozdrowienia Borys Kozielski (dyskusja) 12:58, 10 cze 2016 (CEST)

Archeowieści

Nie wiem, czy używacie tego serwisu, ale przypadkiem natknąłem się na informację, że będzie się zwijał. Warto zarchiwizować, jeżeli coś jest użyte i nie zarchiwizowane. Ciacho5 (dyskusja) 21:31, 19 wrz 2016 (CEST)

Pytanie do eksperta specjalizującego się w powstaniach śląskich

Witam,

chcę umieścić w Wikipedii przypis oparty na maszynopisie mojego Taty - śp. Mariana Krzyżowskiego (syna śp. Stanisława Krzyżowskiego). Sprawa dotyczy okoliczności wybuchu I powstania śląskiego.

Maszynopis opublikowałem w Wikimedia Commons:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(1).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(2).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(3).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(4).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(5).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(6).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(7).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(8).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(9).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(10).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(11).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(12).jpg,

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marian_Krzy%C5%BCowski,_Powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie_1919_(13).jpg.

Są tam nigdy wcześniej niepublikowane informacje - dotyczące m.in. rozmów z Franciszkiem Krzyżowskim (bratem Stanisława i kurierem POW Górnego Śląska) czy Maksymilianem Iksalem, co jest niezwykle cenne dla polskich badań naukowych.

Czy w Wikipedii można skutecznie umieścić przypis oparty na takim źródle? Nie jest ono nieweryfikowalne, bo każdy może ten tekst przeczytać. Poza tym wszystkie istotne informacje w tym maszynopisie są poparte przypisami.

Pozdrawiam,

Adam A. Krzyżowski

AASK (dyskusja) 12:20, 11 sty 2017 (CET)

  • Oczywiście, że NIE. Maszynopis nieznanego pochodzenia, nieznanej osoby, przez nikogo nierecenzowany..... Nie przypuszczam, żebyś Ty lub Twój ojciec mieli zamiar fałszować historię, ale uznanie czegoś takiego spowodowałoby, że jutro kilka osób prezentowałoby maszynopisy potwierdzające ich najbardziej nieprawdopodobne historie. Ciacho5 (dyskusja) 12:26, 11 sty 2017 (CET)
  • Znanego pochodzenia, syna znanej osoby. Pytanie skierowałem do eksperta właśnie po to, żeby ten maszynopis zrecenzował. AASK (dyskusja) 12:35, 11 sty 2017 (CET)
  • Sorry, na Wikipedii nie działa system recenzji. Jesteśmy tu anonimowi. Mówię Ci i powtarzam: Jedyna droga do uznania za źródło to publikacja w niezależnym medium. Swoją drogą, to może być interesujący materiał, więc popróbuj zainteresować tym rozmaite czasopisma naukowe. Jeżeli ktoś tam opublikuje, to droga otwarta. Ciacho5 (dyskusja) 12:44, 11 sty 2017 (CET)
  • Przyznam, że sytuacja jest bardzo trudna. Na wiki pierwsze powstanie śląskie jest opisane dość pobieżnie i wypadałoby ten artykuł rozbudować. Tutaj natomiast sprawa dotyczy szczegółów. Zajmowanie się takimi szczegółami na aktualnym wyglądzie artykułu na wiki o pierwszym powstaniu śląskim moim zdaniem nie ma sensu. Co gorsza ten maszynopis podważa pewne informacje zawarte w książce: „Pierwsze powstanie śląskie 1919 roku w zarysie” Józef Grzegorzek. Maszynopis jest na dodatek spisany nie przez głównego zainteresowanego, ale przez jego syna w kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach. Moim zdaniem to jest za słabe żeby się na ten maszynopis powoływać. Przydałyby się jednak jakieś inne, wydrukowane źródła, które by potwierdzały to co jest w tym maszynopisie. Toporny (dyskusja) 16:34, 11 sty 2017 (CET)
  • Jeszcze jedna rzecz. Stanisław ożenił się w 1920 a w 1933 zmarł. Jego syn Marian, który jest autorem tego maszynopisu mógł słyszeć od ojca pewne rzeczy mając około 10 lat, a potem kilkadziesiąt lat później to spisał. To jest naprawdę słabe źródło informacji. Dałbym więc sobie spokój z umieszczaniem tych informacji na Wikipedii. Proponowałbym zgłosić się z tym maszynopisem do Muzeum Powstań Śląskich. Toporny (dyskusja) 17:08, 11 sty 2017 (CET)
  • Być może Grzegorzek w niektórych miejscach podał w swojej książce nieprawdziwe informacje. Powinni to jednak prostować świadkowie tych zdarzeń publikując gdzieś opis prawdziwego toku zdarzeń. Jeśli za swojego życia tego nie zrobili, to teraz może być już niemożliwym odkręcenie tego. Toporny (dyskusja) 19:12, 11 sty 2017 (CET)

Królestwo Polskie (1917–1918)

Cześć. Mamy kategorię Kategorii:Królestwo Polskie (1916–1918), tymczasem z hasła Królestwo Polskie (1917–1918) wynika, że powinna ona nazywać się Kategoria:Królestwo Polskie (1917–1918). Wymaga to korekty ok. 700 haseł i kategorii, co można załatwić botem (takie rzeczy robi np. AndrzeiBOT), ale proszę najpierw o ocenę merytoryczną poprawności takich przenosin. Michał Sobkowski dyskusja 10:13, 6 lut 2017 (CET)

Księstwo Zbaraskie, Księstwo Wiśniowieckie i pewnie parę innych włości magnackich

W ZB pojawiło się następujące zgłoszenie:

Wg mnie zupełnie bezzasadne jest umieszczenie tych "księstw" w Kategorii:Państwa historyczne w Europie. Przecież nie były to państwa, ani nawet autonomiczne części innego państwa. tylko wielkie posiadłości ziemskie, stanowiące własność rodu, którego przedstawiciele nosili tytuł książęcy. Nie jestem zatem nawet pewien, czy użycie nazwy "księstwo"jest właściwe - jakby np. noszący tytuł książęcy książę Harry kupił w Polsce kilkadziesiąt tysięcy hektarów popegierowskiej ziemi, to jego majątek nazwalibyśmy księstwem? Zgłasza: 31.183.19.21 (dyskusja) 08:02, 5 lut 2017 (CET)

Co o tym sądzicie? Czy można te hasła umieszczać w tej kategorii czy nie? A tak w ogóle czy w literaturze historycznej powszechnie używa się takiego nazewnictwa (księstwo...) na określenie majątków tych rodów? Frangern (dyskusja) 08:56, 10 lut 2017 (CET)

  • Problem z tą kategorią jest taki, że pod jednym słowem: „państwo” kryją się dwa różne znaczenia, współczesne i historyczne. Patrząc z punktu widzenia współczesnego rozumienia tego słowa to widać pewien problem. Jeśli jednak spojrzałoby się na to z punktu widzenia historycznego pojmowania tego słowa to problem wydaje się mniejszy. Było w końcu coś takiego jak np.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Państwo_Żywieckie albo było coś takiego jak https://pl.wikipedia.org/wiki/Księstwo_bielskie które w pewnym etapie było księstwem, ale było też państwem stanowym. Znajdą się też pewnie takie przypadki, że coś było jednocześnie państwem w znaczeniu współczesnym jak i w znaczeniu historycznym, czyli jako duży majątek magnacki. Przykładem czegoś takiego może być https://pl.wikipedia.org/wiki/Księstwo_Cieszyńskie Jest to więc dosyć skomplikowany temat. Toporny (dyskusja) 20:07, 10 lut 2017 (CET)
Skoro pod pojęciem "państwo" kryją się dwa znaczenia: współczesne i historyczne, oczywistym jest, że trzeba przyjąć znaczenie współczesne. Tak samo, jak np. w przypadku słowa miednica. Kiedyś oznaczało ono naczynie z miedzi (niezależnie od wielkości), dziś oznacza dużą misę (niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana), i tak właśnie jest miednica jest zdefiniowana.
Tak jak koledzy wyjaśnili. Faktycznie kategoria Państwa historyczne w Europie w przypadku majątków prywatnych, dominiów, prywatnych włości i księstw jest błędna. Wymienione wyżej księstwa były integralnymi częściami Rzeczpospolitej i we współczesnym znaczeniu słowa państwo - państwami nie były. --Swd (dyskusja) 08:25, 6 mar 2017 (CET)

Czy mógłbym Was prosić o propozycję do sekcji: Ciekawostki historyczne oraz Wybrane Hasła tj. przykłady "ciekawych artykułów", "biogramów", "najważniejszych historyków" i "badaczy epoki". Historyków i badaczy proponuję rotacyjnie co miesiąc zmieniać w miarę możliwości oraz Waszych propozycji. W podobnym czasie proponuję również zmieniać ciekawostki oraz artykuł na medal. Może macie jeszcze jakieś propozycję co dodać do portalu historia np. wzorem angielskiej czy innych Wikipedii? --Swd (dyskusja) 08:54, 19 lip 2017 (CEST)

Poważni historycy zazwyczaj nie lubią ciekawostek, ale chyba każdy uczony zaczynał swoje zainteresowanie historią właśnie od czytania takich ciekawostek z dziejów. Przede wszystkim zachowajmy równowagę między faktami z dziejów różnych państw i krajów. (Anagram16 (dyskusja) 13:27, 19 lip 2017 (CEST))
Czy ciekawostką może być to, że Jacques de Lalaing przeszedł do historii nie z powodu swoich rycerskich czynów, ale dlatego, że zginął od kuli armatniej? Jeśli tak, to trzeba wypełnić ten czerwony link. (Anagram16 (dyskusja) 13:37, 19 lip 2017 (CEST))
Na pierwszą stronę Portalu Historia dałbym profesora Macieja Salamona, bizantynistę, i językoznawcę Witolda Mańczaka, badacza stosującego kryteria lingwistyczne do ustalenia miejsca praojczyzny Słowian. Jak widzę, na portalu nie unikacie pisarzy. Jeśli miałbym kogoś zaproponować, dałbym średniowiecznego włoskiego liryka Guida Cavalcantiego i Emmę Lazarus, amerykańską poetkę i działaczkę żydowskiego odrodzenia narodowego. Ta ostatnia przeżywa swoisty renesans. Po zamknięciu granic USA dla przybyszów z niektórych krajów demonstranci noszą transparenty z cytatem z wiersza Nowy kolos. Zdaje sobie sprawę, że przed ekspozycją warto byłoby wymienione biogramy poprawić i poszerzyć, a także uźródłowić. To są moje jak najbardziej subiektywne propozycje, ale sądzę, że niejeden by się ze mną zgodził. (Anagram16 (dyskusja) 19:01, 19 lip 2017 (CEST))
Demonstracja przeciwko ograniczaniu swobody wjazdu do USA, 2017

Możliwości rzetelnej weryfikacji historycznej kawalerów Krzyża

Zakładam temat w dyskusji Wikiprojektu przede wszystkim w celu przedyskutowania w gronie osób specjalistów od historii, czy w Waszej ocenie możliwym jest:

1) Rzetelna weryfikacja życiorysu każdego odznaczonego KW?

2) Czy w Waszej ocenie istnieją obublikowane wiarygodne źródła dla każdej osoby odznaczonej KW?

3) Czy jako Wikiprojekt Historia możemy wypracować wspólne stanowisko na ten temat?

Moja opinia:

1) Nie

2) Nie

3) Tak.

Proponuję: 1) nieuznawanie autoency za wyłącznie odznaczenie KW - weryfikacja każdego oznaczonego KW przebiegałaby jak dotychczas 2) uznanie za autoency osobę z przynajmniej dwoma KW - weryfikacja oznaczonego jednym KW przebiegałaby jak dotychczas 3) uznanie za autoency osobę z przynajmniej trzema KW - - weryfikacja oznaczonego jednym lub dwoma KW przebiegałaby jak dotychczas Uzasadnienie: Uznawanie za autoency wszystkich kawalerów KW może być trudne, zarówno z przyczyn weryfikacji źródeł i biogramów - czy powstały one w wyniku rzetelnych publikacji i źródeł czy są twórczością własną np. rodziny? Przede wszystkim z tego powodu mam zastrzeżenia do uznawania wszystkich kawalerów KW z automatu za encyklopedycznych. Czy napisany bez rzetelnych źródeł artykuł-biogram będzie można wtedy skasować? Czy będziemy w stanie te wszystkie biogramy w ogóle weryfikować w jakiś sposób? Czy będziemy w stanie weryfikować, czy dana osoba faktycznie jest kawalerem KW? Mam co do tego duże wątpliwości. Można przecież podać dziesiątki kawalerów KW o których nie wiadomo praktycznie nic, nic także nie "wygooglujemy". W mojej ocenie uznawanie wszystkich kawalerów KW za autoency jest po prostu niebezpieczne dla rzetelności i jakości biografii na Wikipedii.

Dlatego proponuję, zawyżyć próg do dwóch lub nawet trzech KW lub pozostawienie dotychczasowej weryfikacji odznaczonych KW. Mam ogromny szacunek dla wielu kawalerów KW, ale pamiętajmy, że odznaczenie to w pewnych okresach uzyskiwało się dość łatwo, w wielu przypadkach dla osób które nie posiadają opracowanych przez historyków życiorysów.

Pamiętajmy o jednym: autoency dla kawalerów dwóch czy trzech KW nie oznacza, że osoba z jednym KW będzie nieencyklopedyczna. Do każdego takiego przypadku nadal będziemy podchodzić indywidualnie, zaś uznawanie każdego kawalera KW jako autoency jest po prostu z punktu widzenia historyka bardzo niebezpieczne, bo może prowadzić do tworzenia fikcyjnych życiorysów, które zaczną żyć w Internecie własnym życiem, chyba że zastosuje się jednocześnie bardzo surowe zasady weryfikacji nowych biogramów opartych wyłącznie na opublikowanych materiałach naukowych. Chciałbym abyśmy my historycy i osoby znające ogrom pracy jaką trzeba wykonać w celu stworzenia rzetelnego biogramu zabrały głos i abyśmy wspólnym stanowiskiem podzielili się z całą społecznością PL Wiki do dnia 8 sierpnia 2017 r. (czyli na dwa dni przed końcem głosowania. --Swd (dyskusja) 14:29, 3 sie 2017 (CEST)

@Adam.Kurowski, @Agewa79, @Aleksy, @Kapsuglan, @Kubaj98, @Marcelus, @Marek69, @Merete25, @Markiel, @Michu1945, @Omega933, @Pat158, @PMG, @Politicus, @PuchaczTrado, @Runab, @TomasoAlbinoni, @Tomekg.966, @Trzemeszniak, @Wiktoryn, @Witia, @Wojsław Brożyna, @Wolfchen, @Wulfstan, @Yasu95, @ZajacKlb @Swd odświeżył listę aktywnych uczestników, więc łatwiej mi było was tu przywołać :) Na powyższej stronie znajdują się listy publikacji dot. historii. Głównie książki wrzuca tam @Dreamcatcher25 (wielkie dzięki!). Czy znaleźlibyście nieco czasu na dorzucenie co ważniejszych/przydatniejszych do weryfikacji/rozbudowy publikacji? Mogę przy tym pomóc, @Anagram16 świadkiem :) Hedger z Castleton (dyskusja) 10:44, 25 sie 2017 (CEST)

A czy ktoś już z tej biblioteki skorzystał? PuchaczTrado (dyskusja) 11:51, 25 sie 2017 (CEST)
Ja tego nie wiem, ale jeśli biblioteki nie będzie, to nikt z niej nie skorzysta. Możesz zresztą przetestować działanie tego systemu. Weź tylko pod uwagę, że ciągle są wakacje. (Anagram16 (dyskusja) 12:09, 25 sie 2017 (CEST))
Mogę sobie wyobrazić, że ktoś potrzebuje dostępu do jakiejś trudno dostępnej pracy, ale nie wydaje mi się, by taka lista miała sens dla książek wypożyczanych w niespecjalistycznych bibliotekach. Mi w każdym razie nie chce się wypisywać tu swoich pozycji, za dużo roboty. PuchaczTrado (dyskusja) 12:47, 25 sie 2017 (CEST)
@Anagram16 Ps. Sensowność projektu zawsze lepiej rozważyć przed, a nie po wdrożeniu go w życie. Właśnie nie wiem po co miałbym to testować. Wolę pójść do biblioteki, niż zawracać komuś głowę. PuchaczTrado (dyskusja) 12:48, 25 sie 2017 (CEST)
Jeśli masz dostęp do wielkiej biblioteki, to dobrze. Ale wielu wikipedystów mieszka na stałe w mniejszych ośrodkach, gdzie trudno o książki, które mogą być źródłami. Poza tym nie każdego stać, żeby kupować sobie książki za 200-300 złotych. Jeżeli dobrze rozumiem funkcjonowanie tego systemu, to chodzi o sprawdzenie, czy na przykład w książce X jest mowa o panu Y i napisanym przez niego artykule czy wierszu Z. Przecież nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz szukał źródeł do jego artykułu. Wystarczy, że zajrzysz do książki, którą masz na półce, popatrzysz na indeks osobowy i sprawdzisz, czy ten Y jest tam uwzględniony. A Ty, zanim pójdziesz do biblioteki, możesz mnie spytać, czy książkę X warto wypożyczyć, czy nie. (Anagram16 (dyskusja) 13:51, 25 sie 2017 (CEST))
Uff, byłbym zapomniał - część biblioteczki znajduje się na podstronach: Kategoria:Biblioteka Wikipedii - Historia. Hedger z Castleton (dyskusja) 12:26, 25 sie 2017 (CEST)
  • Wypisywanie wszystkich książek jakie mam w domowej bibliotece to zadanie na długie, nudne, deszczowe wieczory.. Jest ich coś ponad 3 tysiące (sic!), głównie XVI-XVIII wiek, druga wojna światowa i PRL. Merete25
  • Rzeczywiście, w tym czasie napiszesz co najmniej 500 artykułów. Ale gdybyś wpisała na listę 1%, czyli 30... ale zrobisz, jak uważasz. (Anagram16 (dyskusja) 23:09, 25 sie 2017 (CEST))
    • Ja mam całą masę publikacji historycznych więc jak coś to można do mnie pisać. Nie będę tutaj tego wrzucał bo to jakieś 6000 książek. Ja też część mogę wpisać jesienią, ale wybiorę tylko te najważniejsze.--Swd (dyskusja) 10:18, 26 sie 2017 (CEST)
      • To poważna liczba. Może więc, jak powyżej, 1%? Wybierzesz oczywiście te, które sam uważasz za najważniejsze. Alternatywą dla wypisywania swoich księgozbiorów mogłaby być strona dyskusji "poszukiwany, poszukiwana" do zamieszczania próśb o konkretne, trudno dostępne (a cytowane w literaturze) pozycje. Ale skoro zaczęliśmy budować bibliotekę, próbujmy dalej. Przecież na studiach pożyczanie książek od kolegów działało bardzo dobrze. (Anagram16 (dyskusja) 10:42, 26 sie 2017 (CEST))
  • Jako biblioteczny stachanowiec pozwolę sobie podrzucić jeden tip: mnie również nie chciałoby się wpisywać wszystkich książek, które posiadam, do wikipedyjnej biblioteki. Przyjąłem więc zasadę, że wpisuje na razie tylko te książki, które już wcześniej wstawiłem do bibliografii tych naszych haseł, które stworzyłem lub edytowałem. Taki copy-paste mocno oszczędza czas :) pozdrawiam.Dreamcatcher25 (dyskusja) 10:51, 26 sie 2017 (CEST)
  • A ile osób w ogóle korzysta z tej biblioteki? Tak na prawdę? Bardziej byłabym za pomysłem wypisywania w jakimś miejscu tytułów książek, które są komuś akurat potrzebne. Merete25
    @Merete25, jesteś już chyba piątą osobą, która przedstawia taką propozycję w ostatnim czasie. Zanim zacząłem pytać, nawet nie spodziewałem się tego, że tak wielu użytkowników dysponuje tysiącami publikacji w danym zakresie. Jak dojdę do ostatniej półki w bibliotece, osoby, które odpowiadały, że mają wiele publikacji zaproszę do dodania do obserwowanych takiej specjalnej strony na zgłoszenia. Hedger z Castleton (dyskusja) 11:03, 2 wrz 2017 (CEST)
    @Merete25, postała w końcu strona Wikipedia:Giełda źródeł. Mam nadzieję, że się ta inicjatywa rozwinie :) Hedger z Castleton (dyskusja) 16:38, 9 paź 2017 (CEST)
Oby. (Anagram16 (dyskusja) 20:46, 9 paź 2017 (CEST))

Bitwa pod Kartaginą w Zgłoś błąd

Proszę o sprawdzenie zasadności zgłoszenia:

Powinno być "Bitwa pod Tunisem". W starożytności Kartagina i Tunis to byly dwie różne miejscowości. Zgłasza: 94.254.249.170 (dyskusja) 21:51, 31 sie 2017 (CEST)

Zawiadamiam też wikiprojekt Bitwy, więc aby dyskusja nie toczyła się w różnych miejscach, proszę o wypowiadanie się w wątku Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule#Bitwa pod Kartaginą. Michał Sobkowski dyskusja 23:55, 2 wrz 2017 (CEST)

Historia Europy prośba o pomoc

Stworzyłem dziś (12.09.2017) na PL Wiki hasło: Historia Europy. Hasła tego bardzo brakowało w polskiej Wikipedii. Powinno ono być niezbyt długą syntezą dziejów Europy opartych na innych artykułach. Proszę wszystkich uczestników Wikiprojektu o włączenie się i opisanie w miarę możliwości poszczególnych epok. Zarys dziejów już mamy, ale fajnie jak specjaliści z danych epok poprawią i dopracują poszczególne sekcje. Oczywiście całość wymaga kilku tygodniowych prac w tym uźródłowienia wymagających kwestii, korekt redakcyjnych i merytorycznych. --Swd (dyskusja) 10:08, 12 wrz 2017 (CEST)

Jakub Szela

Mamy anonima, ktory od jakiegoś czasu wpisuje jakieś dziwne (dla mnie) uwagi odnoszące się do Szeli. A to o jakichś weselach, a to, że nie był przywódcą Rabacji. Raz powołuje sie na jakąś książkę z 1934, raz na swoją (chyba?), bardzo często na dokumenty (własne tłumaczenie?). Niemniej, wygląda na znającego temat, ale nieumiejącego go w Wikipedii poprawnie wykazać. Czy ktoś zechce się temu przyjrzeć i powspółpracować? Poproszę go jeszcze o założenie kota dla kontaktu. Ciacho5 (dyskusja) 17:22, 10 lis 2017 (CET)

"Jakuba Szeli" ciąg dalszy

W odpowiedzi na wpis

"Jakub Szela; Mamy anonima, który od jakiegoś czasu wpisuje jakieś dziwne (dla mnie) uwagi odnoszące się do Szeli. A to o jakichś weselach, a to, że nie był przywódcą Rabacji. Raz powołuje się na jakąś książkę z 1934, raz na swoją (chyba?), bardzo często na dokumenty (własne tłumaczenie?). Niemniej, wygląda na znającego temat, ale nieumiejącego go w Wikipedii poprawnie wykazać. Czy ktoś zechce się temu przyjrzeć i powspółpracować? Poproszę go jeszcze o założenie kota dla kontaktu. Ciacho5 (dyskusja) 17:22, 10 lis 2017 (CET)" 

uprzejmie informuję, że podpisuję się moimi imionami i nazwiskiem, co nietrudno ustalić w Internecie. Także mój adres mailowy można znaleźć w tym samym miejscu (artykuł "The testament donation of knyaz Fedor Sanguszko for the monastery of St. Paul of Xeropotamou..., Studia Ceranea 3. 2013). Moje wpisy są oparte na wiedzy, która niekoniecznie znajduje się w przestrzeni publicznej, niemniej jednak zawsze oparta jest na oryginalnych dokumentach, najczęściej do tej pory nigdzie nie publikowanych bądź weryfikowalnych opracowaniach. Nie powielam jednak wiedzy, która, choć "encyklopedyczna", niejednokrotnie jest niepełna bądź, co się zdarza, "nieprecyzyjna". Bardziej jednak interesuje mnie przekazanie tych badań, co, mam nadzieję, wręcz pewność, weryfikuje stan wiedzy i poszerza ją ponad obowiązujące standardy. W tych dniach została wydana moja książka, która po raz pierwszy w historii badań rabacji galicyjskiej identyfikuje 207 osób leżących w tarnowskim grobie ( Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie ...", ISBN 978-83-61470-96-0). Faktem jest, że nie za bardzo starcza mi czasu i chęci na dostosowanie tych wpisów do formalnych wymogów. Być może istnieje sposób na wykorzystanie moich kwerend archiwalnych i badań. Stąd moja pozytywna reakcja na wpis.

Bogusław Andrzej Baczyński, Tarnów

(BACZ)

  • Och, przepraszam za anonima. Nie miałem zamiaru deprecjonować, to skutek tego, że w Wikipedii mamy na odwrót. Ja, nieznany z nazwiska, imienia i innych danych jestem "zarejestrowanym użytkownikiem" a osoba niemająca konta to IP-ek (także: Ipek, ipek, anonim) – wikipedysta niezalogowany, identyfikowany numerem IP. Ciacho5 (dyskusja) 05:40, 24 lis 2017 (CET)

Ktoś mógłby przy jakiejś okazji przejrzeć to hasło? Mocno je zmieniłam, bo poprzednia treść była nieuźródłowiona i jak się okazało, sprzeczna w dużym stopniu ze źródłami znalezionymi przeze mnie. Przy okazji można też spojrzeć na utworzone przeze mnie ostatnio hasła: Jerzy Prokopczuk, Nicholas Rémy - zgłoszone jako propozycja do Czy wiesz.., Pierre de Lancre, Henri Boguet. Wszelkie uwagi, poprawki mile widziane. Merete25 (dyskusja) 23:10, 23 lis 2017 (CET)

User group for Military Historians

Greetings,

"Military history" is one of the most important subjects when speak of sum of all human knowledge. To support contributors interested in the area over various language Wikipedias, we intend to form a user group. It also provides a platform to share the best practices between military historians, and various military related projects on Wikipedias. An initial discussion was has been done between the coordinators and members of WikiProject Military History on English Wikipedia. Now this discussion has been taken to Meta-Wiki. Contributors intrested in the area of military history are requested to share their feedback and give suggestions at Talk:Discussion to incubate a user group for Wikipedia Military Historians.

Krishna Chaitanya Velaga (dyskusja) 04:01, 22 gru 2017 (CET)

Projekt Akademii Marynarki Wojennej

Hej drodzy członkowie wikiprojektu

Akademia Marynarki Wojennej zrobiła konkurs na tworzenie haseł dotyczących AMW.

Ogłaszamy konkurs na nowe najciekawsze hasła, które zostaną zamieszczone w Wikipedii dotyczące Akademii Marynarki Wojennej.

Stwórz ciekawe hasła i zdobądź nagrodę pieniężną nawet 1000 zł!

Celem Konkursu jest: 1. Wzbogacenie zasobów wolnej encyklopedii Wikipedia treściami dotyczącymi Akademii Marynarki Wojennej i jej tradycji sięgającej 1922 r. 2. Przez treści dotyczące Akademii Marynarki Wojennej Organizator rozumie hasła dotyczące: historii, badań naukowych, przedsięwzięć, osób związanych z AMW, w tym jej absolwentów.

Zapraszam do edytowania. Można też korzystać ze stron stworzonych w ramach Wikiprojekt:Polska Marynarka Wojenna PMG (dyskusja) 09:34, 6 lut 2018 (CET)

Polacy i holocaust

Wątek założony przed: 21:02, 4 mar 2018 (CET)

Znalazłem komentarz Gunnara S. Paulssona w którym stwierdza, że liczba Polaków, których zachowanie ocenia za potworne wyniosła prawdopodobnie 20 000. "I would tag perhaps 20,000 Poles with "monstrous deeds", or around 0.1% of the population." http://isurvived.org/4Debates/paulsson_supplement.html Czy można uznać to za wiarygodne źródło??

Toczy się tu wojna ed. w/s daty śmierci, ale obie wersje bez źródeł. Może ktoś ma poważne źródło i da radę uźródłowić ? --Piotr967 podyskutujmy 12:22, 6 maj 2018 (CEST)

Matejko w królewskich infoboksach

Zainicjowałam dyskusję w kawiarence. Gytha (dyskusja) 10:17, 6 cze 2018 (CEST)

Artykuł został zgłoszony do odebrania medalu. Gdarin dyskusja 19:13, 22 lip 2018 (CEST)

Artykuł jest fatalny (chociażby interpunkcja leży, do tego "piastowska" propaganda i dziwne sformułowania). Chciałem trochę popoprawiać, ale to chyba nie ma sensu - już 9 lat temu sugerowano napisanie go od nowa. Może dałoby się go ulepszyć w ramach jakichś warsztatów? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 18:13, 29 lip 2018 (CEST)

Okres życia Jadwigi legnickiej

Czy znajdzie się chętny do rozpracowania tego tematu? Tu stały link, bo pierwszy się zdezaktualizuje po przeniesieniu wątku do archiwum. Wipur (dyskusja) 00:30, 23 wrz 2018 (CEST)

Zerknąłem sobie w ten artykuł i to jest jakaś masakra... brak przypisów od 2009 roku. Czy ktoś mógłby zerknąć w podaną tam bibliografię jeśli posiada i porobić przypisy? Są szablony cytowania książki, więc można łatwo wstawić za pomocą Szablon:odn. W przeciwnym wypadku większość treści trzeba będzie wyrzucić... Przeklejam tę wiadomość tutaj z Dyskusja wikiprojektu:Religioznawstwo. --Wojsław Brożyna (dyskusja) 00:42, 23 wrz 2018 (CEST)

Elżbieta Slawońska versus Elżbieta Andegaweńska

Czy ktoś spotkał się gdzieś kiedyś z taką nazwą?--Sutan (dyskusja) 23:52, 31 gru 2018 (CET)

Carstwo Moskiewskie czy Rosyjskie

Zapraszam do dyskusji w kawiarence. Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo#Carstwo Rosyjskie czy Carstwo Moskiewskie?. Opiekun bota AndrzeiBOT (dyskusja) 21:44, 22 kwi 2019 (CEST) :)

Jacek Bartyzel i Marek Bankowicz

Bardzo proszę o zabranie głosu w dyskusjach nt. Jacka Bartyzela: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kawiarenka/Artyku%C5%82y#Jacek_Bartyzel i Marka Bankowicza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kawiarenka/Zasady#Marek_Bankowicz. Pozdrawiam, Patephon (dyskusja) 23:58, 17 sie 2019 (CEST)

Zgłaszane są wątpliwości co do daty tej rzezi. Proszę spojrzeć tutaj i może uda się wyprostować coś lub uzupełnić. Ciacho5 (dyskusja) 11:58, 20 sie 2019 (CEST)

Postać nieznana innym Wikipediom, a ponoć jeden z najwybitniejszych dowódców francuskich podczas wojen włoskich, jakoby kierował lewym skrzydłem armii francuskiej w bitwie pod Rawenną (1512) i rzekomo dowodził w bitwie pod Marignano. W Google pojawia się tylko tu, ale bez związku z faktami opisanymi w artykule. Być może błędnie zapisano imię i nazwisko, ale trudno skojarzyć opisaną postać z kimś z tej kategorii. Autor IP nie wygląda na wandala, ale może postanowił zakończyć swoją jednodniową karierę sprytną mistyfikacją, która wisi sobie od 14 lat! Następni autorzy zajmowali się głównie formatowaniem. Chciałem napisać o tym do Wiktoryna (@Wiktoryn) lub Loraine (@Loraine), ale może ktoś bardziej zajmuje się tą tematyką i może zna francuski. --Kynikos (res.) 05:50, 20 gru 2019 (CET)

Planowane zgłoszenia do poczekalni

W najbliższym roku rozważać będę zgłoszenie do poczekalni haseł ze względu na brak źródeł i niewiele treści (najpierw te, które liczą poniżej 500 bajtów, a szablon {Dopracować} został w nich umieszczony przed 2015). Poniżej znajduje się lista takich haseł uszeregowana od najkrótszych:

Mila geograficznaAdibaKozacy perscyKmaraJon SableBambamaQuinto (numizmatyka)GiulioSynagoga Cemach-Cedek w RydzeTransennaJezioro Szejpiszki.thZakon św. KielichaDiazomaAl-Bajda (muhafaza)KurializmBarkan (fortyfikacja)GiustinaAbjanSekstyliaIbb (muhafaza)DaganangSurrey (Jamajka)Synagoga Cejrej-Agudat-IzraelProagonAdra (imię)UczkurAmran (muhafaza)Al-Dżauf (muhafaza)Dromos (sport)Castellano (moneta)Kamennaja BałkaBeka (jednostka miary)Al-Mahra (muhafaza)Władysław JachimowiczLogistaBolognino.gfMur ciosowyAl-Hudajda (muhafaza)DanakeAli Szah DurraniAd-Dali (muhafaza)Marchia NaddunajskaAjub Szah DurraniKeretyciAryballosGmina CoitsvilleNojonArsinoe (miasto w Libii)Sada (muhafaza)PudlingarniaMayo-TsanagaOrejaSudongPersicusOłeksandriwka (rejon ołeksandriwski)Volcatius SedigitusStarszynaFiorinoGina SwainsonSynagoga chasydów z Kozienic w LublinieThe Treason of IsengardReferendum w Islandii w 1918 rokuPolska Fundacja KulturalnaQuilomboCalceusWarwasiTransmisja tekstuThe FactoryRęczna puszkaSymportRenta pieniężnaReferendum w Islandii w 1933 rokuSa’ib UrajkatMarkszajderMiss Brown to YouKoturnyYan ShanPaństwo RzeszowskieFitkaSilikwaPaoloHenry HopeRobert SheaDar es Salaam (region)Pływająca wyspa. Zaginione dzienniki Vena Polypheme'aHowanes IIAryenisPeriaktySynagoga w Białej SpiskiejFrigidariumGustav SchädlerCentenionalisCabildoKnephAstakos (kolonia)Prefekt miastaVértesszőlősKonstantyn II (władca Bułgarii)MI8Fort HolabirdMaple Leaf (moneta)AmfilokosNajstarsza Synagoga w WieleniuBilskirnerAdres (proza użytkowa)ManhuszDelfina Ortega DíazGunnar AndrénPhilippe BuacheDux (wódz)StasimonCmentarz żydowski w TisincuBaron GainfordPolowanie na zająceIlmari LaunisOjnochoeTimarSpyridon MarinatosHerb Nowego StawuKyliksTafnitPrymitywizm (muzyka)Bataliony Centralnego PodporządkowaniaDeborah Carthy-DeuAstikaKorbacz (bat)KhalistanMaciej WojewódzkiZachariwkaGod Bless the ChildSaint George (Saint Vincent i Grenadyny)Synagoga Abrama Bejlinsona w RydzePlacide TempelsWaporatoriumTimoczanieMarcin Florek (triathlonista)Studium Generale w LublinieHerb OpawyGeorges CollignonLaurence Henry HicksKarl StetterKrasnopole (obwód sumski)KŭmhoMuessigwalkerHisamuddinTraktat akcesyjny (1985)SzmitotWillem Johan KolffDupondiusHerb grodu San MarinoSkalne PodhalePotidajaTarutyneFranz NaegeleCentralny Zarząd Kopalnictwa Rud ŻelazaReferendum w Islandii w 1908 rokuMartynas SederevičiusIwaniwka (obwód chersoński)BlankizmSzach (władca)Raoul UbacRybiczySideroPallas (wyzwoleniec)TechnodromLimitaneiRatajPodesaułKingsford DibelaSochaczkiTraktat akcesyjny (1979)ComitatensesDamianityzmSynagoga w OwancieMa’an (muhafaza)MiroobnowlencyAszkiełowiczBoston CorbettMarcin Slaski10 lat i 20 dniSimon NyandwiGura BîculuiStadium EgesenJózef Lipski (rotmistrz)QuinariusAmbasadorowie Maroko w PolscePahlen (ród)UldinJadwiga PaprockaPierre SeignetteFriedrich August WolfViviana RamosJean Baptiste de SénacNowe kroniki wampirówOgluImiona perskieBiała plamaHilary (metropolita kruticki)Carl IcahnCora MadouKniaziowie DruckaDżalal ad-Dunja SultanszahNikolśkeJon (syn Hellena)Języki omockieHellenistykaWuliang ShanMuhsin ibn KaidKwiat Dalekiej PółnocyPaul FollotPrzedpełk z KopydłowaMakroregion (gospodarka)Dandi MahadeviStránská skálaAkademia Języka ArabskiegoMonizm przyrodniczyKōichi KidoTatsuya UetaSadżAlpes PoenninaeMarco BiagiIosif IserAleksiej AdaszewZurwanizmSandalfonSynagoga na Szkoliszczu w MohylewieArdarykKabupatenWolkowiePorntip NakhirunkanokZofia Jabłońska-ErdmanowaNiżanieTwierdzenie Riesza-FischeraŻywy skansenLiu HuiHenryk DarochaLittle HaitiD.V. GundappaJean-François FauchillePłonący lasDewinowieXuanwu (Pekin)Aak106 & ParkYves-Marie AdelineKantarosPeter PotamusAndrzej KiszczakSagumPrzedchorągiewnyPaul ZilcherOstap WeresajPolikarp IRepublika BergamoKota (okręg miejski)Irbid (muhafaza)Mattinata (Leoncavallo)Samson Raphael HirschTatiana Alves Dos SantosKomisja Prawa EuropejskiegoSynagoga Etz Ahajim w StambuleUnia marmaroskaJournal of Colonialism and Colonial HistoryJehuda Lejbel ben Meir AszkenazyKubbaSynagoga przy ul. Socjalistycznej 34 w BobrujskuBassam TibiStratford CanningStara Synagoga w WieleniuKoalicja wyborczaAndrzej NajmrodzkiBanco di GiroTimofiej GranowskiRoger HollisFranciszek I (władca Konga)NotafiliaAugust Fryderyk Ferdynand von der GoltzOperacja WeserübungMostowscyProwincja kościelnaWilhelm AltvaterGuanahatabeyCzerkiesjaTassilo IAleksander z TrallesLinijka menniczaFederacja Związków Zawodowych Nauczycielstwa Polskiego Szkół Wyższych i NaukiOstrze liściowateTadeusz Wiśniewski (dziennikarz)PerifetesSamantabhadriPostprüferKeiseiCzesław UrbańskiLeonard CalvertAl-Balka (muhafaza)Efekt kątowyPiotr BaranowskiWólka (osadnictwo)Az-Zarka (muhafaza)Mikołaj CzelejPierre FlotteKumycyJean-François FerratonDisciplina ArcaniMohammad Afzal ChanRoberto GiorgettiWłóczęgi północyMaître des requêtesSekstulaVidamDobra kameralneKrólestwo DyfedLucjusz Witeliusz (syn)Herb województwa mińskiegoWiór (archeologia)Zorza wieczornaOlga SaskaRensis LikertLacernaRepublika SubalpejskaLiga Demokratyczna - Ruch na rzecz Partii PracyWacław Wilhelm z RoupovaSynagoga w JanowieJęzyk vaiBitwa pod DruskennikamiTraktat z KorfuMentykGallia LugdunensisOlmo LungringPowiat HannoverAl-ChajzuranSkip SempéPas granicznyHanna KoniecznaEugen LovinescuDziedzic (komiks)Wicehrabia DunrossilWybory prezydenckie w Islandii w 2000 rokuKrólestwo BośniHerb MontegiardinoGrobowiec szybowyMaltatalGoliardEdward PraschillAlan KayKasa oporuRyszard UłamekMikroregion JanaúbaInajatullah ChanSpasojevićTermidorianieBoubouAporrhetaFurkadłoHrabia Alexander of TunisTraktat Claytona-BulweraThomas AbneyMinister spraw zagranicznych Autonomii PalestyńskiejFernão do PóZliczanieKarolina ProniewskaBlok walutowyPrimogenitura męskaSimon TownshendRepublika AnkonyGabriel MablyJęzyk milyjskiPumbeditaZamczysko (zamek)7 Brygada Piechoty UHACztery mile za piec

Ponieważ zaleca się, aby najpierw zgłosić problem do odpowiedniego wikiprojektu, niniejszym to czynię. W przypadku podstawowych terminów pewnie da się szybko znaleźć źródła (na co liczę) i nie będę musiał tych haseł zgłaszać. Sławek Borewicz, → odbiór 08:55, 26 gru 2019 (CET)

Proszę o przejrzenie edycji w tytułowym artykule; wyświetla się jako nieprzejrzany z chemii, jednak rozbudowa artykułu nic z chemią nie miała wspólnego i choć z pozoru wygląda to na poprawną edycję, to sam nie ocenię poprawności, nie moja dziedzina. Wostr (dyskusja) 19:48, 16 sty 2020 (CET)

Zawkrze (DA)

Cześć. W propozycjach do DA jest kraina historyczna Zawkrze. Ktoś z wikiprojektantów chce rzucić okiem?

Pozdrawiam Ventic (dyskusja) 00:55, 12 lut 2020 (CET)

Biała Serbia, Biała Chorwacja - do usunięcia?

Witam. Nie jestem historykiem i nie podejmuję się edycji artykułów na tematy historyczne. Znalazłem dwa artykuły: Biała Serbia i Biała Chorwacja, które wyglądają mi na pomieszanie legend, hipotez, twórczości własnej autorów i mało wiarygodnych cytatów z kronik (czasem zresztą podawanych bez przypisów). Czy te artykuły da się jeszcze jakoś uratować, czy lepiej je zgłosić do usunięcia? matkaz1003 (dyskusja) 21:28, 6 mar 2020 (CET)

Folwarki i male miejscowości

Może kogoś zainteresuje taka dyskusja. [1]. Vivuld (dyskusja) 11:49, 6 maj 2020 (CEST)

Zgłosiłem hasła do PANDY, bo zdecydowanie nie spełniają dzisiejszych wymagań dotyczących artykułów na medal. Gdarin dyskusja 13:28, 1 lip 2020 (CEST)

Zgłosiłem do poprawy w PopArcie. Gdarin dyskusja 19:25, 9 lip 2020 (CEST)

Poprawa drzewa

Wątek założony przed: 12:43, 5 sie 2020 (CET)

Artykuły Skórzewscy_herbu_Drogosław, Rodzeństwo, Romanowowie, Kettlerowie, Avis_(dynastia), Bragança_(dynastia), Drzewa_genealogiczne_cesarzy_rzymskich, Drzewo_genealogiczne_dynastii_heskiej, Drzewo_genealogiczne_władców_Badenii, Drzewo_genealogiczne_władców_Grecji, Dynastia_herodiańska, Ewolucja_kotowatych i Stuartowie wymagają poprawy drzewa genealogicznego. Czy znajdzie się ktoś odważny? :)

Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2020:08:01:Linia Namiera - proszę obeznanych o zajrzenie. Michał Sobkowski dyskusja 12:43, 5 sie 2020 (CEST)

Pan Baczyński, jak to on, napisał tam dużo, od długaśnej listy gazet, przez swoje poglądy, po kilka propozycji ulepszenia artykułu, które dla mnie wyglądają na dorzeczne. Czy ktoś może/zechce się pochylić nad tym, wykorzystać, co się da, a resztę... Ciacho5 (dyskusja) 07:37, 31 paź 2020 (CET)

@Ciacho5 ...a resztę do archiwum miałeś na myśli?
Przypis: Wszystkie daty pochodzą z ksiąg metrykalnych parafii rz. k. Siedliska-Bogusz, w diecezji tarnowskiej. – chyba nie jest zgodny z zasadami? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 16:23, 1 lis 2020 (CET)

  • No to jest jedna z głównych spraw z p. Baczyńskim. Daje albo archiwalne dokumenty, albo XIX wieczne gazety jako źródła do ważnych tematów. Jednak wydaje mi się, że można wyłuskać z tego wszystkiego coś użytecznego. Ale to nie na moją głowę i nie moja dziedzina wiedzy. Ciacho5 (dyskusja) 10:53, 18 lis 2020 (CET)

szablon nawigacyjny historii Polski

Dotychczas były dwa szablony nawigacyjne (pionowe, obecnie niestandardowe):

Proponuję obydwa zastąpić jednym: Szablon:Historia Polski, umieszczanym na dole artykułu. Czekam na opinie i poprawki / propozycje poprawek / szablonu. ~malarz pl PISZ 00:55, 13 lis 2020 (CET)

Zintegrowałem, dalsze poprawki (rozbudowę) można robić na żywym organizmie. ~malarz pl PISZ 00:55, 19 lis 2020 (CET)

Nowicjusz, kolega @Makiary porwał się na trudny i wielki temat. Moim zdaniem niespecjalnie wyszło, @Hoa binh jest podobnego zdania i przeniósł do Wikipedysta:Makiary/Historia Związku Radzieckiego. Pomijając rozmaite niezręczności, braki słów itd, to jest strasznie dziurawe. 25 zaczęła się rewolucja, 26 zdobyty Pałac Zimowy no i co z tego? W 1957 wystrzelenie Sputnika, program Apollo (nie wiedziałem, że był realizowany w ZSRR), następnie opinia wielkiego politologa (przypadkiem poleciał w kosmos, zamiast pisać prace o polityce), a następna informacja to Demokratyzacja i zwiększenie praw poszczególnych republik i rok 1991.

Temat niewątpliwie encyklopedyczny, źródła są dostępne (lepsze niż te, z których korzystał Makiary), ale czy znajdą się Wikipedyści, którzy zechcą współpracować, wspomóc go i utworzyć akceptowalny artykuł? Ciacho5 (dyskusja) 16:57, 4 sty 2021 (CET)

Chyba naprawa artykułu nie ma większego sensu, bo i tak wciąż lepsza będzie sekcja Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich#Historia. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 18:09, 12 sty 2021 (CET)

Zgłoś bład

Pojawiły się wątpliwości co do daty śmierci jakiegoś Sprycimira Lololity. MOżecie spojrzeć? Ciacho5 (dyskusja) 18:01, 5 sty 2021 (CET)

Zaprszam do udziału w dyskusji w Kawiarence Marcelus (dyskusja) 09:04, 21 lut 2021 (CET)

Proszę o uwagę

Pewien nowicjusz zmienia hasła historyczne. Najpierw pisał, że nie było podbojów (litewskich?), tylko się dobrowolnie połączyli. Wycofałem, bo oficjalna strona białoruskiego miasta, to w tej chwili razczej mało wiarygodne źródło. Teraz pisze o księstwach bałtyckich. Było cóś takiego? Czy pribałtyka komuś się przypomina? Ciacho5 (dyskusja) 18:25, 26 wrz 2021 (CEST)

@Ciacho5 Edycje ewidentnie idą przez translator. Może to nie o bałtyckie, ale o bałtyjskie księstwa chodziło? BasileusAutokratorPL (dyskusja) 18:23, 11 paź 2021 (CEST)

Trzeba ustalić, czy protestował przeciw zbrodniom, czy je popierał. Tutaj wątek w Kawiarence. Ciacho5 (dyskusja) 14:08, 16 paź 2021 (CEST)

Wczoraj wpłynął wniosek o weryfikację wyróżnienia AnM artykułu Bitwa o Monte Cassino, którego głównym autorem był Belissarius, a sporo edycji wprowadził Halibutt. Z przypisami jest nie najgorzej, ale szablon straszy: „W treści podane różniące się od siebie informacje o zmarłych, rannych i zaginionych polskich żołnierzach.” Przydałoby się trochę napraw stylistycznych. Kto się podejmie przejrzenia i ewentualnego szlifu, by ten artykuł mógł zachować wyróżnienie? Takie zapytanie wpisałem także w dyskusji wikiprojektu:Bitwy. Jacek555 23:42, 25 lis 2021 (CET)

Stare hasła czywieszowe bez szablonów cytowania

Poniżej znajduje się lista haseł utworzonych przed dekadą, które były eksponowane na stronie głównej, a nie mają szablonów cytowania. Część z nich nie ma w ogóle podanych źródeł. Autorzy niektórych z nich mogą być jeszcze aktywni i może zechcą uzupełnić źródła. Oszablonowanie przypisów, jeśli są, to już kwestia techniczna. Wygenerowane PetScanem do głębokości 4 podkategorii w drzewie kategorii historia. Sławek Borewicz, → odbiór 09:51, 6 sty 2022 (CET)

Sani AbachaRóża LutraLira TronaSkrzydło deltaCypraea monetaWładysław WarnaSecret du RoiBezpieczeństwo terytorialneWilliam Douglas-HomeFiodorowa WasiljewaTestudo (szyk)Międzynarodowe Muzeum Wiatraków i Młynów Wodnych w GifhornieRocznik TraskiSophie SandoloJerzy KępińskiEnrico FacciniFrancis Burt (amerykański gubernator)Izrael Abraham StaffelWanda DybalskaCharles PedersenYuan LeeZjednoczone Księstwa Jülich-Kleve-BergJulia RyczerDauHortus conclususZwiązek Insurekcyjno-Monarchiczny WyjarzmicieliTzeltalowieHeuneburgTobiaszowe noceFuzuliKaleköyArcher MartinRoy PlunkettBen HilfenhausZamek Viscontich w PawiiAleksandra WachniewskaPapirus EbersaJoseph L. GoldsteinLouis B. MayerRyszard SkałaGaugamelaQuincunx (moneta)Maria DeryngDuodiodaNick BegichMichał Rossler-MoczulskiJulia MaciejewiczowaWielkie UstaUniwersytet Południowego PacyfikuMatthew Coon ComeÉtienne Marie Antoine Champion de NansoutyLars BergLeopold (książę Albany)Berło Stanisława Augusta PoniatowskiegoSalomea SujkowskaAbdul Ghani BeradarChantal Chaudé de SilansEdward PoyningGeneza i perspektywy artystyczne surrealizmuSurrealizm w swoich dziełach żywychRadcliffe CameraMachiny wojenneBaldur RagnarssonKo UnTraktat o skandalachLancelot De MoleKarl von KügelgenPaul von KügelgenDinerWojna MixtonówOtton I SzwabskiBerkSharesFourth Corner ExchangeCommunity HeroCardIthaca HoursCaledon (rzeka)Edykt z Saint-GermainButelkowa wieś Babci PrisbreyDixon DenhamWilliam PascoeJean Poton de XaintraillesSolijn DandzanStała Komisja Wojenno-ŚledczaFilip Müller (więzień Auschwitz)BeauHjalmar ChristensenAleksander IV (syn Tigranesa VI)Latający dywanDżiroftStarożytna farma w ButserMichał DunajeckiCelestino AlfonsoRepublika KorsykańskaKrólestwo Anglo-KorsykańskieBitwa pod StiklestadAkt Konfederacji SzwajcarskiejFort C.F. SmithPokój w CambraiPokój w Saint-Germain (1570)ReunionyTraktat nankińskiKrólestwo DongningAnadolu HisarıWieża GalatyKrwawa łaźnia sztokholmskaEpiktet (malarz)Wilhelm FilchnerMeri Te Tai MangakāhiaOdeon Heroda AttykaReform PartyBitwa pod ResacaSprzysiężenie RównychAryjski Front PracyMgławica MrówkaMinkowski 2-9Insurekcja DeniskiFrançois Laurent d'ArlandesCóry królewskieCharles West CopeSzlama GrzywaczVilla PioveneVilla GodiHerb TasmaniiCztery LubonieKarmir BlurNedeljko ČabrinovićRudi KoeglerWalter GramattéFranz NölkenJános BihariZbrodnia w Majdańskiej HucieIncydent w NamamugiModest CzajkowskiAnonymusJames Graham (8. książę Montrose)Patrick BoyleAbraham Mendelssohn-BartholdyJinyi WeiMuhamed MehmedbašićTrifko GrabežMark ParkinsonWGb-130 Bratek

Popow/Popowski

Spójrzcie na ten wątek i doradźcie. Ciacho5 (dyskusja) 14:59, 6 mar 2022 (CET)

@Jeromeyuchien dodał tam trochę zdjęć, ale ponieważ zrobiło się ich za dużo (więcej niż tekstu) i opisane były nie bardzo po polsku, anulowałem. Może jednak niektóre z nich są wartościowsze od tego, co jest i ktoś rozeznany zechciałby podmienić niektóre? Ciacho5 (dyskusja) 12:02, 16 maj 2022 (CEST)

@Ciacho5 W tamtej sytuacji nie dało się postąpić inaczej (wpisywanie jako altu "Kultura neolit" było wręcz niesmaczne). Jednak aby w haśle było jakieś neolityczne cacko, dodałem nasze, polskie – po pierwsze mamy o nim osobny artykuł, a po drugie te chińskie(?) pochodziły chyba z kolekcji autora, co utrudniało weryfikację ich autentyczności i prawidłowości datowania. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 12:41, 4 cze 2022 (CEST)

edycje użytkownika Prop2

Większość edycji tego użytkownika wycofałem, ponieważ masowo dodawał własne interpretacje procesów historycznych, opierał się na źródłach pierwotnych, itp. Zostało kilka haseł, w których edycje są bardziej rozbudowane, częściowo uźródłowione. a nie znam się na tyle, by samemu to rozwikłać. Proszę o pomoc. Hasła: Reforma rolna w Polsce (1944), Majątek ziemski, Ziemiaństwo. Trzeba wejść w historię i przejrzeć, co jest wartościowego. Tomasz Raburski (dyskusja) 13:58, 1 cze 2022 (CEST)

@Tomasz Raburski Hasło o ziemiaństwie poprawiłem; problemów tam było więcej, a i teraz, oczywiście, świetnie nie jest. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 17:27, 5 cze 2022 (CEST)

Metoda C 14

Spójrzcie na to zgłoszenie i kto wie, niech sprawę wyjaśni/rozstrzygnie. Ciacho5 (dyskusja) 18:40, 26 lip 2022 (CEST)

Rozbudowałem powyższy artykuł w oparciu o dość obszerne źródło, natomiast mam cały czas obawy, że w ogólnym rozrachunku mogło wyjść trochę niezrozumiale, dlatego przyszedłem się zapytać czy ktoś tu byłby chętny do sprawdzenia i przekazania jakichś uwag. Kazachstanski nygus (dyskusja) 20:31, 14 paź 2022 (CEST)

Przyznam się, że nie wiem, czy takie cos istniało. Pamiętam, że parę (naście?) dni temu było coś o błędnym utożsamianiu dzielnicy/ziemi z księstwem czy królestwem nawet. Spójrzcie, proszę na Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Księstwo sandomierskie czy to ma sens i głównym brakiem jest brak źródeł, czy nie tylko. Na kilka miesięcy zablokowałem tworzenie tego hasła dla IP, bo kilka ostatnich prób było niepoprawnych. Ciacho5 (dyskusja) 23:11, 21 paź 2022 (CEST)

Cześć, prośba o pomoc przy tej edycji, bo nie umiem znaleźć źródeł ani do jednej ani do drugiej daty. Z góry dzięki → Snoflaxe (dyskusja) 18:42, 24 paź 2022 (CEST)

Wisi to już 30 dni. Nie jestem pewny co do wiarygodności źródeł, ktoś bardziej obeznany od mnie sprawdzi? SkrzydlatyMuflon (dyskusja) 00:22, 1 lis 2022 (CET)

Cytryn Wschodni, Drspor, IjonTihy, Metalloviec, Dominik Prymus, znacie się na wojskowości i historii oraz posługujecie się dobrze językiem angielskim. Moglibyście pomóc w opracowaniu powyższego hasła? W wersji angielskiej jest kilka przypisów i nie wyglądają one podejrzanie. Sławek Borewicz (dyskusja) 08:52, 7 lis 2022 (CET)

Sankoff64, PawelNorbertStrzelecki, Niegodzisie, Szczurexxx, znacie się na prawie oraz na historii. Mielibyście możliwość uźródłowienia powyższego hasła? Nie jestem pewien, czy celnie kieruję pytanie, ponieważ Kategoria:Urzędy nie jest powiązana z prawem (choć wydawało mi się, że powinna być powiązana z prawem administracyjnym). Sławek Borewicz (dyskusja) 07:44, 10 gru 2022 (CET)

Nie jestem znawcą historii Imperium Osmańskiego, z tego co znalazłem to mizerniutkie źródełko w postaci wyszukiwarki dla szaradzistów, a mianowicie to: [2]. Szukałbym w książkach typu: Stanford J. Shaw, Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej. Tom 1: 1280–1808 albo Halil Inalcik, Donald Quataert, Dzieje gospodarcze i społeczne Imperium Osmańskiego 1300-1914 ewentualnie Halil İnalcık, Imperium Osmańskie. Epoka klasyczna 1300-1600. Niem mam tych książek i nie czytałem, ale tam bym szukał. Pozdrawiam. Sankoff64 (dyskusja) 19:20, 10 gru 2022 (CET)

Czy ten zamek był obozem koncentracyjnym? 31.2.2.199 (dyskusja) 14:08, 15 sty 2023 (CET)

Nie, był ośrodkiem eksterminacji osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych w ramach akcji T4. Nie pełnił funkcji obozu, ani też nie miał takiego statusu.Dreamcatcher25 (dyskusja) 15:12, 15 sty 2023 (CET)

Nie wiem czy podane źródło jest wiarygodne mimo podanych przypisów [3]. Ktoś to sprawdzi albo pingnie kogo trzeba?

@Sankoff64, @PawelNorbertStrzelecki, @Niegodzisie, @Szczurexxx SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 00:21, 18 sty 2023 (CET)

Źródło jest wystarczająco dobre, tylko gdzie ten przypis był wstawiony?? PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:58, 18 sty 2023 (CET)

Septimus99, Observatis, Zarejestrowany Mimo Woli, Polski Kosmonauta, pasjonujecie się historią. Bylibyście w stanie uźródłowić powyższe hasło? Frangern, może coś w twojej bibliotece by się znalazło? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:16, 3 lut 2023 (CET)

@Sławek Borewicz, może ta praca będzie pomocna – Zbigniew Góralski Urzędy i godności w dawnej Polsce. Nie mam jej w swojej biblioteczce, ale mogę poszukać dzisiaj w jednym z publicznych księgozbiorów. Może zresztą ktoś mnie uprzedzi z wyżej wymienionych Wikipedystów. Frangern (dyskusja) 08:40, 3 lut 2023 (CET)
@Sławek Borewicz, a może po prostu ten artykuł zintegrować z podstoli? Na temat samego podstolego wielkiego nie ma bardzo dużo u Góralskiego.
Jeśli nie da się stworzyć definicji (poza opis, że taki urząd był), to faktycznie zostaje integracja i wspomnienie w haśle o podstolim. Przepuszczę jeszcze przez poczekalnię. Sławek Borewicz, → odbiór 07:32, 5 lut 2023 (CET)

Amaro Pargo

Ostatnio rozszerzony artykuł. Wydanie wymaga akceptacji. Wszystkiego najlepszego: Amaro Pargo. 87.223.33.80 (dyskusja) 09:54, 24 lut 2023 (CET)

Archiwald, Merete25, czy z tego dałoby się zrobić hasło? U Doroszewskiego znalazłem potwierdzenie, ale tam też jest mowa o garderobianym w teatrze. Może jest coś poza słownikami? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:33, 22 mar 2023 (CET)

zajmę się tym Archiwald (dyskusja) 08:21, 22 mar 2023 (CET)
poprawiłem nieco, jakby było jeszcze coś trzeba tam poprawić to piszcie Archiwald (dyskusja) 09:53, 22 mar 2023 (CET)
Bardzo dziękuję za uźródłowienie i rozbudowanie hasła. Sławek Borewicz, → odbiór 08:49, 23 mar 2023 (CET)

Kolejne problematyczne hasło. W biogramie tylko genealogia. Pod tą nazwą nie udało mi się go wyszukać. W wersji niemieckiej i angielskiej widnieje bez "II" w tytle hasła. W niemieckiej jest całkiem sporo przypisów. Adamklimowski, Frangern, Marekos, DaLoetz, Zrebie, moglibyście pomóc przy tym haśle? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:48, 22 kwi 2023 (CEST)

OK, pomogę. Adam Klimowski (dyskusja) 10:44, 22 kwi 2023 (CEST)
Za Ostanesa dziękuję. Mam kolejne ze starożytności: Sekstylia. Sławek Borewicz, → odbiór 06:46, 23 kwi 2023 (CEST)

Stanisław Krupiński, Waldunio17, znacie się na heraldyce. Czy bylibyście w stanie uźródłowić powyższe hasło? Archiwald, Avalokitesvara, poprawialiście już podobne hasła. Może i z tym się uda. Czy w opisie powinien być jeszcze uwzględniony kolor czerwony, który się pojawia, czy to nieistotna fantazja? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:17, 21 kwi 2023 (CEST)

Przepraszam, jeśli odzywam się nieproszony... Nie wiem na ile, ale może pomoże szwedzki artykuł Uppsala kommunvapen formalnie dotyczący herbu gminy Uppsala (nie jestem pewien, czy w tym przypadku herb miasta i herb gminy to samo). Tłumacz Google podpowiada, że blazonowanie powinno uwzględniać kolor czerwony, a także sugeruje jeszcze kilka problemów: zgodność/niezgodność tegoż herbu z zasadami heraldyki, kilka graficznych wersji herbu - uzasadnionych być może stwierdzeniem, że każda graficzna wersja herbu kommuny zgodna z zarejestrowanym słownym opisem (blazonowaniem) jest poprawna (por. Kommunvapen). Chwilowo nie mogę się bardziej zaangażować. Pozdrawiam Kynikos (res.) 07:21, 22 kwi 2023 (CEST)
w internecie: [4] (archiwum), [5](archiwum), [6], [7], [8]. Z książek: [9], [10]. Tylko przydałby się ktoś, kto by to umiał rozczytać :) Archiwald (dyskusja) 23:43, 24 kwi 2023 (CEST)

Znalazłem takie hasło. W wersji włoskiej jest nawet przypis. Wandea, Halavar, Michalg95, czy moglibyście jako specjaliści od historii na nie spojrzeć? Frangern, Cyborian, uźródławialiście już hasła dotyczące okresu starożytnego Rzymu. Sławek Borewicz (dyskusja) 07:47, 17 kwi 2023 (CEST)

Ze swojej strony mogę czegoś poszukać, lecz dopiero w przyszłym tygodniu. Frangern (dyskusja) 11:31, 17 kwi 2023 (CEST)
PS czy nie prościej jednak zintegrować to hasło z artykułem o współczesnym mieście, jeśli jest między nimi ciągłość osadnicza? Frangern (dyskusja) 11:34, 17 kwi 2023 (CEST)
Dokładnie tak samo pomyślałem. Przy tak ubogo rozwiniętym haśle, nie widzę potrzeby aby istniało jako osobny artykuł. Halavar (dyskusja) 19:52, 17 kwi 2023 (CEST)
Z mej strony zupełna zgodność z poprzednikami: kasując tę stronę, wystarczy dodać takie informacje do żałośnie skąpego hasła Mentana (przy okazji może nieco je w ogóle poszerzając?). - Cyborian (dyskusja) 21:43, 17 kwi 2023 (CEST) Jeśli chcesz, to oprócz solidnego źródła w przypisie, parę dodatkowych wiadomości o mieście starożytnym mogę dodać. Jak mnie zrozumiałeś? - Cyborian (dyskusja) 21:55, 17 kwi 2023 (CEST)
No, jak najbardziej byłbym za opcją z integracją ze źródłami. W wersji włoskiej teraz jest opisane i tak nie miasto jako takie, ale stanowisko archeologiczne. A to i tak musiałaby być inna treść. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:44, 18 kwi 2023 (CEST)
  • @Sławek Borewicz Nie znam się na integrowaniu, ale w haśle głównym (Mentana) dodałem poszerzone wiadomości encyklopedyczne odnoszące się do antycznego miasta i redakcyjnie przetworzyłem stronę wraz z przypisami. Stronę Nomentum więc można spokojnie usunąć. Ze skłonności do militariów dopisałem też wzmiankę i link do bitwy pod M. Dalszy ciąg informacji historycznych i o miejscowych zabytkach można wziąć z porządnego przewodnika turystycznego, np. z "grubego" Pascala, bo u nich te tematy potraktowane są szerzej i wiarygodniej niż w masie innych dzisiejszych przewodników po Włoszech (ale może ktoś zna lepszy). Pozdrawiam - Cyborian (dyskusja) 13:15, 18 kwi 2023 (CEST)
    Bardzo dziękuję. Zajmę się kwestią skierowania Nomentum do poczekalni. Sławek Borewicz, → odbiór 06:57, 19 kwi 2023 (CEST)
    • @Sławek Borewicz: Ale tu nie chodzi przecież o skierowanie do poczekalni, żeby dalej to leżało sobie w jakiejś "dyskusyjnej lodówce", tylko o zupełne usunięcie tego bezwartościowego ogryzka w ogóle, bo wszystkie istotne dane zostały zawarte w haśle Mentana, i tutaj nie ma czego dodawać ani (tym bardziej) nad czym dyskutować. - Cyborian (dyskusja) 18:40, 26 kwi 2023 (CEST)
      • Cyborian, pewnie tak, ale może komuś udałoby się napisać hasło o stanowisku archeologicznym. Aczkolwiek na razie raczej nie znajdę nikogo, kto zajmuje się archeologią śródziemnomorską. Możesz zmienić na przekierowanie. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:11, 27 kwi 2023 (CEST)

PuchaczTrado, The Wolak, Szoltys, znacie się na historii i operujecie hiszpańskim. Bylibyście w stanie zweryfikować / uźródłowić to hasło. Jest pojęcie Hispania Baetica okresu rzymskiego, więc może ta Betyka to nazwa używana w średniowieczu? W wersji hiszpańskiej jest hasło es:Bética powiązane z Hispania Baetica, a nie z Betyka, ale tam widzę też rok 700. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:52, 30 kwi 2023 (CEST)

Niestety historia, a już na pewno nie tak odległa, to nie jest moja mocna strona. Szoltys [Re: ] 10:27, 30 kwi 2023 (CEST)

Miskal i inne tradycyjne / dawne jednostki miar

Udało mi się znaleźć tylko źródło w postaci słownika i nie wystarcza ono nawet do uźródłowienia całej treści. Archiwald, uźródławiałeś już dawne jednostki miar. Dałbyś radę i z tym hasłem? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:07, 4 maj 2023 (CEST)

uźródłowiłem i trochę poszerzyłem; jak będę miał chwilę, zrobię podobnie z mithqal i nochod, pzdr Archiwald (dyskusja) 18:40, 4 maj 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję za wszystkie poprawki. Sławek Borewicz, → odbiór 07:28, 5 maj 2023 (CEST)
Jest tego więcej: Rin (jednostka miary). Archiwald, z tym też zwracam się do ciebie. Marencja, ostatnio wspominałeś w mojej dyskusji o Japonii, więc może do tego miałabyś jakieś źródło? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:18, 15 maj 2023 (CEST)
trochę poszerzyłem, także Accomer dodał coś od siebie. Pewnie w przyszłości będzie warto rozważyć kwestię integracji z Dawny japoński system miar i wag. pzdr Archiwald (dyskusja) 04:19, 19 maj 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję, także za pozostałe miary (te również uźródłowił Accomer). Sławek Borewicz, → odbiór 06:01, 19 maj 2023 (CEST)

Stuartowie drzewo genealogiczne

Cześć, przymierzam się do przerobienia drzewa genealogicznego w Stuartowie na Szablon:Familytree, zgodnie z sugestią w artykule. Nie jestem historykiem, więc mam kilka pytań. 1. Czy drzewo może być zrobione w poziomie, czyli kolejne pokolenia ustawione od lewej do prawej? Jeżeli będzie zaczynało się na górze, to będzie tak szerokie, że wyjedzie daleko poza stronę. 2. Niektóre imiona są w oryginale, czy powinny być spolszczone? 3. Jak zapisywać daty? W kilku drzewach widziałem miesiące zapisane rzymskimi cyframi. Użyć arabskich czy rzymskich? pozdrawiam Revsson (dyskusja) 10:02, 4 maj 2023 (CEST)

Ggolob, Gruzin, Bonvol, znacie się na genealogii. Może coś o rodach baronów moglibyście znaleźć w dostępnych źródłach? Teraz to jest hasło bez definicji i przypomina bardziej stronę ujednoznaczniającą. W wersji angielskiej jest parę zdań i jakieś ogólne źródło. Sławek Borewicz (dyskusja) 07:39, 20 maj 2023 (CEST)

W tym roku po raz ósmy organizujemy akcję BATUTA. Ochotników, którzy chcieliby wziąć w niej udział (niezależnie od codziennych działań na rzecz uźródławiania) zapraszam do zapisania na stronę Wikipedia:BATUTA 2023/Uczestnicy. W tej akcji, podobnie jak w poprzednich skupmy się na zmniejszaniu liczby haseł bez źródeł. Dla rezultatów działań czerwcowych (akcja potrwa przez cały czerwiec) została utworzona specjalna podstrona Wikipedia:BATUTA 2023/Zrobione. Poza artykułami uźródłowionymi można tam też dodawać wyeliminowane hoaxy i inne wątpliwe hasła, które ze względu na brak źródeł zostały usunięte. Jeśli macie jakieś życzenie odnośnie tematyki wikiprojektu, zgłoście na stronie dyskusji samej akcji Dyskusja Wikipedii:BATUTA 2023. Mamy jeszcze tydzień czasu, więc pewnie sporo da się do tego czasu przygotować. P.S. W tym roku (jak i w poprzedniej akcji) organizatorzy ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska myślą o jakimś konkursie powiązanym z akcją, ale na razie jeszcze nie przedstawiono konkretów. H. Batuta (dyskusja) 11:05, 24 maj 2023 (CEST)

Aktywność uczestników wikiprojektu

Hej. W tabelce z uczestnikami macie wpisane, kto jest, a kto nie jest aktywny (ale to już jest raczej nieaktualne). Mógłbym dodać szablon, który automatycznie by określał, kto był aktywny w ciągu ostatnich 2 miesięcy (można zmienić), a kto jest nieaktywny od roku. Można podejrzeć, jak to wygląda np. w Wikiprojekcie Ekonomia. @Archiwald, @BasileusAutokratorPL, @Dreamcatcher25, @Kapsuglan, @Marcelus, @Omega933, @Politicus, @PuchaczTrado, @Swd, @Wiktoryn, @Anonimowy 2, @Filipny, @Runab, co wy na to? Hedger z Castleton (dyskusja) 12:12, 5 cze 2023 (CEST)

Nie mam nic przeciwko. Runab (dyskusja) 17:29, 5 cze 2023 (CEST)
 Za i z góry dzięki! Archiwald (dyskusja) 06:22, 6 cze 2023 (CEST)
Jak najbardziej, nie zgłaszam sprzeciwu :) i z góry dziękuję.Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:55, 6 cze 2023 (CEST)
  • Przydałaby się może też wskazówka, kto jest "obecny", czyli edytował w ciągu ostatnich, powiedzmy, 36 godzin. 2 miesiące to dość dużo, proponowałbym skrócić do miesiąca. I tak dla wszystkich Wikiprojektów. Ciacho5 (dyskusja) 08:59, 6 cze 2023 (CEST)
  • ok. Miesiąc to minimum bo wiadomo są wakacje, odpoczynek od Wiki itp. Wiki to nie jest praca więc często robimy sobie przerwy (ja po kilkunastu latach coraz częściej) ;) pozdrowienia --Swd (dyskusja) 12:09, 6 cze 2023 (CEST)
Zrobione :) Ustawiłem na 30 dni. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:29, 7 cze 2023 (CEST)

Ostatnio nie daje mi spokoju ta kwestia, więc pozwalam sobie ją tutaj poruszyć. Czy w literaturze poświęconej RON pojawia się gdziekolwiek informacja, by państwo miało swoją dewizę w postaci zdania Si Deus nobiscum quis contra nos? Do infoboksu artykułu wprowadził taką informację użytkownik spod IP (edycja, który nie jest aktywny od 2016. Zastanawiam się, czy w ogóle ma sens zachowanie takiej informacji, jeśli brak do niej źródeł. W sumie podobne wątpliwości budzi we mnie umieszczenie Gaude Mater Polonia jako hymnu państwowego, tym bardziej że też nie ma do tego żadnego źródła. Pozwalam sobie pingnąć do @Guccee, @Kamil Silesian, @Marcelus, @Merete25, @Michu1945, @Swd, @ZajacKlb Frangern (dyskusja) 19:22, 1 lip 2023 (CEST)

Z tego co wiem, państwo nie miało czegoś takiego jak oficjalna dewiza; Si Deus... był czymś w rodzaju dewizy Zygmunta II, dlatego jest na portalu bramy wawelskiej, ale to właściwie tyle. Marcelus (dyskusja) 22:36, 12 sie 2023 (CEST)

Ogryzki do uźródłowienia: starożytność

Wrzucam od razu dwa znalezione: Epikrates z Rodos i Daldis. KamilK7, Marekos, Frangern, poprawiacie hasła dotyczące starożytności. Może i tu udałoby się znaleźć źródła. W przypadku drugiego jest parę przypisów w wersji angielskiej, ale treść to jakieś przypadkowo wrzucone zdania. Przynajmniej w sekcji historia. Sławek Borewicz (dyskusja) 07:07, 5 maj 2023 (CEST)

W swojej biblioteczce nie mam nic na ten temat, musiałbym zajrzeć do szerszego księgozbioru, ale czas na to nieprędko znajdę. Frangern (dyskusja) 22:18, 5 maj 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, możliwe, że na temat Epikratesa coś jest w pracach Krzysztofa Kęcieka Kynoskefalaj 197 p.n.e. i Wojny macedońskie. Na ten moment nie mam do nich dostępu, lecz może znajdziesz kogoś na Wiki, kto je ma. Frangern (dyskusja) 13:09, 6 maj 2023 (CEST)
Frangern, obawiam się, że mogę nie znaleźć. Za to tutaj coś znalazłem. Może coś by się dało wyskubać? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:10, 3 cze 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, myślę, że w ciągu tego tygodnia dam radę sprawdzić oba te polskie tytułu, jak i to co podlinkowałeś. Może hasło da się uratować. Frangern (dyskusja) 11:04, 3 cze 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, niestety zajmie mi to więcej czasu niż zakładałem. Biblioteka z której mogę pożyczyć te książki jest zamknięta do poniedziałku. Frangern (dyskusja) 13:26, 8 cze 2023 (CEST)
Frangern, za Epikratesa bardzo dziękuję. A co z Daldis? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:01, 3 lip 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, szczerze mówiąc to chciałem nieco odpocząć od tematyki starożytnej Grecji. Ale dobra, postaram się coś z tym zrobić, lecz zacznę raczej nie prędzej niż w końcu tego tygodnia. Frangern (dyskusja) 08:56, 3 lip 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, niestety, nic nie znalazłem w temacie tego miasta i nie jestem w stanie poprawić hasła. Frangern (dyskusja) 13:11, 7 lip 2023 (CEST)
Cyborian, może tobie udałoby się coś wskórać z tym miastem (Daldis)? Przy okazji dorzucę jeszcze hasło Norba. W obu przypadkach są linki do innych wersji językowych. Sławek Borewicz (dyskusja) 08:52, 9 lip 2023 (CEST)
Załatwione Cyborian (dyskusja) 23:55, 10 lip 2023 (CEST)
Gento (syn Genzeryka), syn władcy Wandalów, ojciec władców Wandalów, a sam był kim? W wersji niemieckiej są nawet dwa źródła w bibliografii. Archiwald, Cyborian, Frangern, moglibyście sprawdzić ten biogram? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:18, 25 wrz 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, postaram się znaleźć wolną chwilę w ciągu tego tygodnia i czegoś poszukać w temacie tej postaci. Frangern (dyskusja) 15:45, 25 wrz 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz, rozbudowałem artykuł o to co udało mi się znaleźć. Frangern (dyskusja) 20:53, 28 wrz 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję. Sławek Borewicz, → odbiór 07:13, 30 wrz 2023 (CEST)
Status: wykonane

Ktoś mógłby zerknąć? Czy tytuły tych artykułów są poprawne, czy z błędami ortograficznymi a może trzeba przenieść je pod zupełnie inne nazwy? diff. SpiderMum (dyskusja) 20:52, 5 lip 2023 (CEST)

zasadniczo obydwie formy zapisu są do wybronienia, przy czym:
1. osobiście naturalniejsza wydaje mi się forma zaproponowana przez IP, jest też częściej spotykana, u nas znacznie częściej (Leszek raciborski, Mikołaj II opawski, Bolko III ziębicki, Kazimierz II cieszyński, Jadwiga żagańska, Rudolf żagański etc.); błędem byłoby zapisanie z małej: Konrad II Garbaty czy Jan II Szalony, bo to przydomki, a X żagańska to bardziej skrót myślowy od X, księżniczka żagańska.
2. odnośnie fragmentu Nie mam pojęcia dlaczego od 10 lat artykuł widnieje pod nazwą z błędem ortograficznym - błąd ortograficzny to zasadniczo nie jest, jest to co najwyżej kwestia niekonsekwencji, nie do uniknięcia w zdecentralizowanych projektach wiki, a widnieje od 10 lat bo IP:
  • nie założył/a konta więc nie może przenosić stron pod inną nazwę
  • nie wprowadza opisów zmian albo wprowadza niezrozumiałe opisy jak "////LoamCurry\\\\" czy inne [11] [12]
  • nie zwrócił/a się do nikogo z uprawnieniami z postulatem przeniesienia itp. itd.
tl;dr dla świętego spokoju i dla zachowania konsekwencji byłbym za przeniesieniem do ż, (jeśli IP zechce podjąć współpracę to może się uśmiechnąć np. do mnie z listą takich haseł a mu je chętnie przeniosę) Archiwald (dyskusja) 02:07, 6 lip 2023 (CEST)
  • Dzięki za te linki, kiedyś miałem, ale się zapodziały. Cóż, widać, że przyjęła sie praktyka małych liter. Trzyma się chyba jeszcze tylko Henryk Sandomierski, chociaż występuje rzadziej niż Konrad mazowiecki. Co do księżniczek kurlandzkich a księżnych żagańskich Wilhelminy i Pauliny wskazana byłaby jednolitość w jedną lub drugą stronę, bo teraz dziwnie. Opowiadam za małą literą, choć przy opcji przeciwnej kopii kruszyć nie będę... Kelvin (dyskusja) 22:03, 8 lip 2023 (CEST)

To jeszcze nieśmiało pozwolę sobie zwrócić uwagę uczestników Wikiprojektu na fakt (na wypadek gdyby go przeoczono), że w tej wymagającej przejrzenia edycji Czerwieńsk zastąpiono Nietkowem. SpiderMum (dyskusja) 02:25, 6 lip 2023 (CEST)

jest to słuszne i chwalebne, Nettkau jest zresztą w pierwowzorze, z którego tłumaczono nasze hasło, z tym że na dewiki jest niecelnie podlinkowane do Czerwieńska, i stąd zapewne u nas wziął się Czerwieńsk (podchwycił go autotranslator) Archiwald (dyskusja) 02:39, 6 lip 2023 (CEST)
Hmm. W lipcu (marcu) 2013 było "Hohlstein, Nettkau und Rothenburg an der Oder" , teraz jest "Náchod, Hohlstein, Nettkau und Rothenburg an der Oder" a przy tym wszystkie te różne wersje (łącznie z pl wiki) podparte są tym samym jednym zabytkowym materiałem źródłowym (do którego pewnie u nas nikt nie zaglądał, bo sam przypis nie jest przetłumaczony)... SpiderMum (dyskusja) 03:19, 6 lip 2023 (CEST).
daj mi chwilkę, spróbuję trochę poprawić to hasło Archiwald (dyskusja) 03:38, 6 lip 2023 (CEST)
nieco poszerzyłem i dodałem przypisy; co do tego Corpus constitutionum Germaniae - skłamałbym, gdybym powiedział, że wiem, co tam jest napisane, być może zresztą ten przypis warto byłoby wyciąć choćby dlatego że jest to źródło pierwotne (zbiór dokumentów z XIX w.) Archiwald (dyskusja) 04:48, 6 lip 2023 (CEST)
Dobra robota. Przeniosłam Corpus... do linków zewnętrznych. SpiderMum (dyskusja) 16:30, 6 lip 2023 (CEST)

Wyrozumski

Status: wykonane

Czołem, w haśle Kobiety w średniowieczu mamy niezidentyfikowany przypis pt. "Wyrozumski 1997". Nie jest sprecyzowane, o którą książkę Wyrozumskiego chodzi, prawdopodobnie o biografię Jadwigi z 1997, chciałbym więc zapytać, czy ktoś z Was może posiada tę książkę i mógłby upewnić się, że chodzi o nią? Archiwald (dyskusja) 03:31, 20 lip 2023 (CEST)

@Archiwald, w ciągu tego tygodnia mogę zajrzeć do tej pracy, akurat jest dostępna w jednej z bibliotek. Frangern (dyskusja) 21:12, 30 lip 2023 (CEST)
@Archiwald, miałeś rację, chodzi o tą książkę. Frangern (dyskusja) 21:04, 1 sie 2023 (CEST)
znakomicie, dziękuję za sprawdzenie, dodałem do bibliografii. Archiwald (dyskusja) 12:51, 4 sie 2023 (CEST)
Status: wykonane

Cześć, mam pewien problem z hasłem Solon – przypis nr 6 (Herodot 2000) nie prowadzi do żadnej publikacji w bibliografii, kłopot też jest z przypisem 23 (Homer 2011), który wydaje mi się pomyłką (skąd u Homera coś o Solonie?). Przypuszczam że obydwa przypisy powinny prowadzić do pozycji:

ktoś z Was ma może akurat stosunkowo łatwy dostęp do tej pozycji i miałby ochotę sprawdzić te dwa miejsca (s. 28 oraz 28-29)? Archiwald (dyskusja) 22:30, 14 paź 2023 (CEST)

otrzymałem skany, wkrótce poprawie hasło, tu Załatwione Archiwald (dyskusja) 10:01, 16 lis 2023 (CET)

Armia Krajowa – problemy z bibliografią

Status: stare

Cześć, zauważyłem, że w stosunkowo ważnym haśle Armia Krajowa są spore problemy z bibliografią, następujące przypisy:

  • J.Z. Sawicki 2009 ↓
  • J.Z. Sawicki 2004 ↓
  • Napiórkowski 2016 ↓
  • Mieszkowski 2014 ↓
  • Na spotkanie ludziom z AK 1956 ↓
  • Głębocki 1990 ↓
  • Życieński 2007 ↓
  • Utracka 2019 ↓

nie prowadzą donikąd, tzn. nie są połączone z żadną pozycją w bibliografii. Być może niektóre z tych pozycji są wylistowane w bibliografii, ale np. bez podania autora. Innych może wcale nie być bo np. autor dodał {{odn}} ale zapomniał przekopiować szablonu cytowania do listy. Na historii XX w. nie znam się kompletnie, ale wiem że jest sporo na wiki znawców tego okresu – może więc będzie Wam łatwiej niż mi ustalić jakie prace kryją się za tymi przypisami? Archiwald (dyskusja) 21:04, 29 wrz 2023 (CEST)

@Archiwald – Mieszkowski, Napiórkowski, Sawicki, być może kolejni też – zostali dodani w tej edycji, ale bibliografia nie została uzupełniona – trzeba ścigać @Kemot696 :) pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 18:36, 15 paź 2023 (CEST)
Cześć, wtedy gdy dodawałem informacje do hasła podawałem całe odnośniki w formie tekstowej. Ktoś przerobił to na linki. Nie wiem co w tej sytuacji robić... czy postarać się przywrócić stare przypisy? pzdr kemot69 (dyskusja) 22:40, 28 paź 2023 (CEST)
@Kemot696 Cześć, dzięki za odpowiedź, zasadniczo to fajnie jakbyś w wolnej chwili napisał np. tutaj o jakie konkretnie pozycje chodzi w tych przypisach (tytuł, data wydania, miejsce itp. może isbn jak mają), wtedy będzie można dopisać je do bibliografii i wszystko będzie OK Archiwald (dyskusja) 23:02, 28 paź 2023 (CEST)
@Kemot696 – nieśmiało pozwalam sobie przypomnieć się z prośbą o podanie (choć orientacyjne, byle zgadzały się daty/wydania) tytułów prac, które wykorzystałeś przy rozbudowie hasła. Zasadniczo jestem w stanie to zrobić na podstawie tych przypisów, ale wówczas ryzyko popełnienia błędu znacznie rośnie, bo to Autor wie zazwyczaj najlepiej, jaką książkę miał w ręku. Z góry dzięki i wszystkiego dobrego Archiwald (dyskusja) 18:02, 12 gru 2023 (CET)

Książka o Market-Garden

Status: stare

Prosiłbym o zabranie głosu w tej dyskusji. Ciacho5 (dyskusja) 18:04, 15 paź 2023 (CEST)

Status: wykonane

Ładna rozbudowa, ale niestety bez źródeł. @Runab, @Anonimowy 2 Deklarujecie się, że znacie się na II wojnie światowej. Spojrzycie? Albo pingcienie kogo trzeba. SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 22:52, 27 paź 2023 (CEST)

Hm, nie deklarowałem się, że znam się na II wojnie światowej. Niestety, ale pod kątem merytorycznym nie jestem w stanie pomóc. @Dreamcatcher25 i @Kerim44 są najlepiej obeznani w II wojnie światowej. Runab (dyskusja) 06:44, 28 paź 2023 (CEST)
@SkrzydlatyMuflon - ładna, ale niestety, nie mam materiałów, a i musze kiedyś skończyć to, w co ostatnio wpakowali mnie inni ;) - szeroko rozumiana kampania wrześniowa - rok, dwa?--Kerim44 (dyskusja) 11:27, 28 paź 2023 (CEST)
Ja to raczej się znam na wojnie na Pacyfiku, a nie na obozach, ale z tego co mi wiadomo to @Bolszewski Wikipedysta zna się na tym temacie. Anonimowy 2 konwersacyja 12:48, 28 paź 2023 (CEST).
@SkrzydlatyMuflon Ja też nie mam materiałów (w moich pracach najczęściej opieram się na źródłach internetowych). Jednak znalazłem tu NPA z tej strony, więc chyba całość do usunięcia i zablokowania. Bolszewski Wikipedysta zamień słówko 17:11, 28 paź 2023 (CEST)
Status: wykonane

Marek Widurek, Runita, Adam1979r, specjalizujecie się w historii i budownictwie. Moglibyście pomóc w uźródłowieniu tego hasła? Archiwald, Frangern, może coś byłoby w waszych źródłach? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:29, 7 gru 2023 (CET)

Zrobię co mogę. Pozdrawiam. Runita (dyskusja) 14:22, 7 gru 2023 (CET)
Status: wykonane

Kolejne hasło bez źródeł. Encyklopedia PWN tego nie zna. Tekst w wersji angielskiej oparty głównie na jednym źródle, za to z Harvard University Press. Kapsuglan, Independence1989, Hektor Absurdus, specjalizujecie się w historii. Moglibyście pomóc w uźródłowieniu tego hasła? Archiwald, Frangern, znaleźlibyście też nieco czasu na to? Sławek Borewicz (dyskusja) 11:34, 15 lis 2023 (CET)

@Sławek Borewicz, najwcześniej za tydzień będę mógł czegoś poszukać w tym temacie. Frangern (dyskusja) 15:17, 15 lis 2023 (CET)
@Sławek Borewicz, dopiero dzisiaj znalazłem czas na zajęcie się tematem tego hasła. Udało mi się zebrać materiał nie tylko do uźródłowienia, ale i rozbudowy, trzeba będzie tylko je przenieść pod nazwę Związek Arkadyjski, bo pod tym mianem występuje w polskiej literaturze, przynajmniej tej do której mam dostęp. Frangern (dyskusja) 22:00, 11 gru 2023 (CET)
Frangern, bardzo dziękuję za rozbudowę powyższego, ale szykuje się kolejne: Akraj. Niestety wyszukuje mi się tylko błędne zapisanie wyrażenia "a kraj". Sławek Borewicz (dyskusja) 06:56, 21 gru 2023 (CET)
@Sławek Borewicz, jak skończę ze Związkiem Arkadyjskim, to spróbuję coś znaleźć w temacie tego miasta. Frangern (dyskusja) 18:01, 22 gru 2023 (CET)
@Sławek Borewicz, na ten moment nie znalazłem wiele, raptem jedną wzmiankę potwierdzającą datę i metropolię. Trzeba sięgnąć do prac traktujących o historii Sycylii w starożytności czy samej Wielkiej Kolonizacji, może tam będzie więcej informacji. Frangern (dyskusja) 23:11, 27 gru 2023 (CET)
Bardzo dziękuję. W wersji angielskiej wymieniane są prace R. Chowańca. Sławek Borewicz, → odbiór 07:04, 28 gru 2023 (CET)
@Sławek Borewicz, Roksana Chowaniec, kierowała badaniami archeologicznymi w Akraj. Frangern (dyskusja) 12:16, 28 gru 2023 (CET)

Moje wątpliwości

Status: wykonane

budzi wkład użytkownika @WiktorfromPoland. Jakieś linie męskie i żeńskie w dynastiach, lata panowania postaci legendarnych... . Wiem, że pl-Wiki ma duże braki, ale niektóre edycje wyglądają na "inne spojrzenie" a nie uzupełnianie braków. Ciacho5 (dyskusja) 12:35, 27 gru 2023 (CET)

Edycja w Piastowie chyba zasadna, bo data 1707 stoi w treści hasła, pozostałe edycje (poza Andegawenowie, gdzie raczej też bez zarzutu) już powycofywane, ogólnie dalszej aktywności w tym zakresie od tego czasu brak, więc raczej problem rozwiązany! Dzięki za informację Archiwald (dyskusja) 18:38, 11 sty 2024 (CET)
Status: wykonane

Lamashtu2006, LoneWolf, MacQtosh, specjalizujecie się w historii. Moglibyście pomóc w uźródłowieniu tego hasła? Frangern, Archiwald, mielibyście coś w swoich źródłach? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:34, 16 sty 2024 (CET)

@Sławek Borewicz, może w weekend uda mi się coś dodać do tego artykułu. Frangern (dyskusja) 22:17, 17 sty 2024 (CET)
Może zainteresować Cię artykuł nt. podobnego urzędu w strukturach Państwa Krzyżackiego Archiwald (dyskusja) 19:11, 18 sty 2024 (CET)
@Sławek Borewicz, uzupełniłem o to co znalazłem. Niewiele tego, może coś więcej będzie w bardziej specjalistycznej literaturze. Frangern (dyskusja) 17:20, 21 sty 2024 (CET)
Bardzo dziękuję. Sławek Borewicz, → odbiór 07:29, 23 sty 2024 (CET)

Jerzy Topolski

Status: wykonane

W haśle Józef Zaremba (generał) znajduję szablon {{Dopracować}}, a w nim ostrzeżenie, że publikacje Jerzego Topolskiego znane są z nierzetelności – czy wiadomo Wam coś więcej na temat tej nierzetelności Topolskiego? Ja z taką oceną spotykam się po raz pierwszy i zastanawiam się, czy tej wstawki nie należałoby usunąć. Archiwald (dyskusja) 20:14, 14 sty 2024 (CET)

Usunąłbym szablon a także zdanie o kawalerii narodowej. To jest niekonkretny, bardzo ogólny zarzut. Część prac Topolskiego nie wytrzymała próby czasu, a faktograficzne błędy u każdego można znaleźć. Nie ma jednak podstaw, by podważać cały dorobek. Tomasz Raburski (dyskusja) 00:07, 15 sty 2024 (CET)
usunąłem szablon oraz wątplią wzmiankę o Kawalerii Narodowej Archiwald (dyskusja) 14:40, 9 lut 2024 (CET)
Status: wykonane

To kolejne starożytne miasto. Nie ma nawet linków do innych wersji. Frangern, Archiwald, Adamklimowski, mielibyście to w swoich źródłach? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:35, 8 lut 2024 (CET)

Artykuł do przepisania, ale akurat brak interwiki był łatwym do naprawienia błędem. --katafrakt () 11:57, 8 lut 2024 (CET)
@Sławek Borewicz, gotowe. Niewiele tego, ale to tyle co na dziś dzień mogłem znaleźć. Frangern (dyskusja) 15:13, 15 lut 2024 (CET)
Bardzo dziękuję, za Eurystenesa również. Sławek Borewicz, → odbiór 06:14, 16 lut 2024 (CET)
Status: wykonane

Mam kolejne ogryzkowe hasło. W wersji angielskiej ma nawet parę przypisów. W encyklopedii PWN, RCIN, ani nawet w polskojęzycznym Gogle Scholar to pojęcie nie występuje. Cyborian, Witia, moglibyście z tym pomóc? Sławek Borewicz (dyskusja) 08:40, 13 lut 2024 (CET)

Tymczasem daleki jestem od rzymskiej wojskowości & gladiatorstwa, zajmując się naprawą niektórych miast starożytnych z ich zabytkami (dla rodaków na ich nowy sezon turystyczny). Tym aktualnie zarobiony jestem. - Cyborian (dyskusja) 17:09, 13 lut 2024 (CET)

@Sławek Borewicz Wprawdzie można to hasło łatwo uźródłowić, bo znajduje potwierdzenie w literaturze tematu (M. Grant, A. Baker) i ogólniejszej (L. Winniczuk), ale trudno mówić o jego wzbogaceniu, bo wszędzie powielana jest ta sama skrótowa informacja, także w słowniku starożytności W. Smitha czy w solidnej niemieckiej encyklopedii Pauly-Wissowa. Po prostu był to na tyle rzadki (i uboczny) gatunek gladiatora, że w istocie brak o nim pogłębionych wiadomości, i w tym sensie tworzenie tego jako odrębnego hasła było poniekąd sztuczne i na wyrost (wystarczyłoby takie skrótowe scharakteryzowanie go w haśle Gladiator z odpowiednim przypisem). Chyba, żeby przetłumaczyć tekst z en:wiki, stosunkowo najbardziej poszerzony? - Cyborian (dyskusja) 10:11, 14 lut 2024 (CET)
Cyborian, Każde z tych działań będzie dobre, jeśli ten ogryzek przestanie straszyć. A jeżeli chodzi o starożytne miejscowości, to wyżej wrzuciłem Maroneja. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:46, 15 lut 2024 (CET)
Status: wykonane

W haśle o tym władcy wielokrotnie pojawia się przypis "Grzybowski 1980", tymczasem w bibliografii nie ma żadnej pracy Grzybowskiego z tego roku - zastanawiam się czy to po prostu cyfrówka (zamiast 1985, bo tak podaje bibliografia, praca pt. Henryk Walezy), czy może jest to cytowanie do innej pracy Grzybowskiego albo np. wcześniejszego wydania? Czy ktoś z Was jest w stanie to rozwikłać? Archiwald (dyskusja) 15:05, 9 lut 2024 (CET)

@Archiwald, o wydaniu tej biografii w 1980 mowa na Lubimyczytac.pl. Może tam ktoś błędnie wpisał datę, w każdym razie do weryfikacji wystarczy sięgnąć po ten tytuł. Frangern (dyskusja) 20:31, 9 lut 2024 (CET)
@Archiwald Przepraszam, że się wtrącę: nie ma błędu; przecież to pierwsze wydanie tej publikacji Stanisława Grzybowskiego z 1980 (drugie 1981, i kolejne 1985). A sprawdzać podobne niejasności należy nie w jakimś uczniowskim "Lubimy czytać", tylko w katalogach Biblioteki Narodowej. Więc wystarczy zamienić tę datę w wykazie Bibliografii hasła. - Cyborian (dyskusja) 20:33, 15 lut 2024 (CET)
dziękuję za spostrzeżenia! Myślę że jest tak jak przypuszczacie, choć sprawę utrudnia to, że w niektórych przypisach podana jest data 1980, a w niektórych 1985 – a więc w najbliższym czasie postaram się zdobyć któreś z wydań tej pracy i skorygować to ręcznie strona po stronie, aby nie zafałszować czegoś w przypisach Archiwald (dyskusja) 19:56, 17 lut 2024 (CET)
sprawdziłem – najpewniej korzystano z 2. wydania z 1985, tak jak w bibliografii, w każdym razie strony się zgadzają – ujednoliciłem szablony odn. Archiwald (dyskusja) 18:33, 29 lut 2024 (CET)