Język urdu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 193.105.248.4 (dyskusja) o 09:39, 29 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
اردو
Klasyfikacja genetyczna

{{{klasyfikacja}}}

Status oficjalny
Organ regulujący ?
Ethnologue 1 narodowy
Kody języka
ISO 639-1 ur
ISO 639-2 urd
ISO 639-3 urd
IETF ur
Glottolog urdu1245
Ethnologue urd
GOST 7.75–97 урд 730
WALS urd
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku urdu
Słownik języka urdu
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Napis Zaban-e Urdu-e Mualla (Nauka języka urdu) w stylu kaligrafii zwanym nasta'liq

Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.

Urdu i hindi są językami niemal identycznymi pod względem struktury gramatycznej i podstawowego słownictwa (w tej warstwie, tj. języka potocznego, określane często jako hindustani), natomiast występują między nimi znaczne różnice leksykalne (urdu czerpie zapożyczenia z języka perskiego i arabskiego, natomiast hindi – z sanskrytu), oraz inny system pisma – hindi posługuje się indyjskim alfabetem dewanagari. Różnice te powodują, że na poziomie np. wykładu naukowego języki te stają się wzajemnie niezrozumiałe.

Historia

Początki języka datowane są na XII-XIII wiek, rozwinął się wśród Desi (islamskich neofitów) oraz wśród wojowników pojmanych przez muzułmanów podbijających pod wodzą Mahmuda z Ghazni Półwysep Indyjski. Słowo urdu jest skrótem perskiego określenia zaban-e-ordu, czyli "język wojskowy", od tureckiego słowa ordu "armia, obóz wojskowy"[1] (notabene ten sam źródłosłów mają polskie słowa "horda" lub "ordyniec"[2]).

Słownictwo urdu zawiera wiele zapożyczeń z języka arabskiego, perskiego, tureckiego oraz paszto.

Od końca XVI wieku urdu stosuje zapis w zmodyfikowanym alfabecie arabskim, z dodatkowymi literami i znakami diakrytycznymi dla dźwięków niewystępujących w języku arabskim.

W 1947 po uzyskaniu niepodległości przez Pakistan (nazwa też wywodzi się z tego języka: pakistan w urdu oznacza kraj czystości) urdu stał się tam językiem urzędowym. Urdu to także jeden z 27 języków urzędowych Indii (w stanie Talangana, Dżammu i Kaszmir).

Zobacz też

Przypisy

  1. Słownik turecko-polski, polsko-turecki WP, Warszawa 1983
  2. Słownik Wyrazów Obcych PWN

Linki zewnętrzne