Portal:Partie polityczne/Szablony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

To jest strona z wszyskimi szablonami wykorzystanymi na stronie Wikiportalu Partie.

Artykuł tygodnia

edytuj

Słowacka Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Partia Demokratyczna (Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, SDKÚ-DS), słowacka centroprawicowa, liberalna partia polityczna. Macierzysta partia byłego premiera Mikuláša Dzurindy, który jest jej przewodniczącym. SDKÚ-DS powstała w styczniu 2006 r. z połączenia założonej w 2000 r. Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej (SDKÚ) oraz Partii Demokratycznej (Demokratická strana, DS).

W wyborach parlamentarnych w 2002 roku partia zdobyła 15,1% głosów zajmując drugie miejsce i 28 mandatów (na 150) była za Ruchem na rzecz Demokratycznej Słowacji Vladimíra Mečiara. Mimo to tworzy koalicję rządową od 2002 z Partią Węgierskiej Koalicji (węg. Magyar Koalíció Pártja, słow. Strana maďarskej koalície, SMK), Chrześcijańskim Ruchem Demokratycznym (Kresťanskodemokratické hnutie, KDH) i Sojuszem Nowego Obywatela (Aliancia Nového Občana, ANO). W wyborach parlamentarnych w 2006 roku SDKÚ była druga za lewicowo-populistycznym Smerem zdobywając 18,35% i 31 mandatów. Nie udało się jej stworzyć koalicji mającej większość parlamentarną.

W wyborach prezydenckich w 2004 roku kandydat partii na to stanowisko Eduard Kukan w pierwszej turze zajął trzecie miejsce z poparciem 22,1%, było to o 0,2% za mało, aby znaleźć się w drugiej turze. W wyborach do Parlamentu Europejskiego SDKÚ osiągnęła 17,1% głosów i zajęła pierwsze miejsce co dało jej 3 mandaty. Należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Przewodniczący SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda był premierem w latach 1998-2006. W tym czasie na Słowacji zaszły ogromne zmiany, przede wszystkim gospodarcze. Z jednego z najbiedniejszych krajów regionu stał się najszybciej rozwijającym się państwem Europy Środkowej. Osiągnięto to między innymi dzięki wprowadzeniu podatku liniowego, obniżeniu kosztów zatrudnienia pracowników, prywatyzacji większości państwowych przedsiębiorstw oraz komercjalizacji służby zdrowia i państwowego szkolnictwa. Wszystkie te reformy udało się przeprowadzić pomimo obstrukcyjnych działań ze strony ówczesnego prezydenta - Rudolfa Schustera. Należy także dodać, że rząd Mikuláša Dzurindy był pierwszym w Europie Środkowej, który wybrano na drugą kadencję.



Sylwetka

edytuj

Kurt Beck (ur. 5 lutego 1949 w Bad Bergzabern) – niemiecki polityk, członek i przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) od 2006 roku, premier landu Nadrenia-Palatynat od 1994. Wstąpił do Niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej w 1972 roku. W 1993 objął przewodnictwo partią SPD w landzie Nadrenia – Palatynat, a w 2003 został pierwszym zastępcą przewodniczącego partii na szczeblu federalnym. W 1994 roku został premierem Nadrenii – Palatynatu, zasłynął z utworzenia w landzie koalicji wyborczej z liberalną partią FDP, zamiast tradycyjnym sojusznikiem SPD – Partią Zielonych. W marcu 2006 lokalne SPD pod przewodnictwem Becka zwyciężyło w regionalnych wyborach, zdobywając 57,4% głosów, w wyniku których SPD utworzyło samodzielny gabinet rządowy, pomimo zaproszenia wstąpienia do rządu, wysłanego przez Becka do partii FDP. Po niespodziewanej rezygnacji dotychczasowego przewodniczącego SPD, Matthiasa Platzecka, 10 kwietnia 2006, Kurt Beck został tymczasowo nominowany następcą i przewodniczącym partii. 13 maja 2006 oficjalnie wybrany został nowym liderem partii.



Czy wiesz, że...

edytuj

...w wyniku wyborów parlamentarnych w Holandii w 2006 roku, do parlamentu dostała się po raz pierwszy partia obrońców praw zwierząt Partij voor de Dieren?
...polski ruch Partii Piratów uważa, że niezbędne są zmiany w prawie autorskim, które wg niego nie jest zrównoważone i nadmiernie chroni producentów i autorów dóbr kultury?



Grafika miesiąca

edytuj



Nowe artykuły

edytuj



Projekt

edytuj

Poszerzenie, rozwinięcie i uzupełnienie artykułów: Agudat IsraelAchdut ha-AwodaAle JarokAm EchadBaladChajilGeszerGilHadaszHa-JerukkimHerutHetzHalchud HaLeumiJisra’el ba-AlijjaJeden IzraelKachKadimaMakiLikud MeimadMerecMerec-JachadMoledetMafdalPartia CentrumPartia Pracy Yahadut HaTorahShinuiSzasCometWolne CentrumNasz Dom Izrael (Jisra’el Betenu) Ra’am-Ta’al;
Utworzenie artykułów: Rolnictwo i RozwójAkhvaMaarachAliyahPo’alej Agudat Jisra’elArabska Lista dla Beduinów i Mieszkańców WiosekAtidCzarne PanteryRozwój i PokójPartia DruzówLista BojownikówRozwój i Pokój (Izrael)Frakcja Niezależna Jedności PracyGahalOgólni SyjoniściGeszerGe’ulat IsraelHatzoharHebrajscy KomuniściImigranci (partia polityczna)Niezależni LiberałowieBractwo Żydowsko-ArabskieLa'amLewicowy Obóz IzraelaFrakcja LewicowaLevPartia Liberalna (Izrael)MechoraMeriMokedMorashaHapoel ha-MizrachiMoriahRuch Odnowy Socjalnego SyjonizmuSiedziba NarodowaNowa Partia LiberalnaNowa DrogaOmecJeden Izrael (1980)Postęp i RozwójRozwój i PracaPostępowa Lista dla PokojuPostępowy Sojusz LudowyPartia Progresywna (Izrael)RafiRatzReligijny Front TorySefardyjczycy i Orientalne SpołecznościShlomtzionTamiTehijjaTelemTrzecia DrogaTzalashTen Świat - Nowa SiłaZjednoczona Lista ArabskaZjednoczony Front ReligijnyPartia JednościJedność dla Pokoju i ImigracjiPartia KobietYa'ad - Ruch Praw ObywatelskichYachad (1984)Związek JemeńczykówYiud



Klasyfikacja

edytuj



Do zrobienia...

edytuj

Systemy partyjne: System partii dominującej, System wielopartyjny; Rodzaje partii: Partia relewantna, Partia inicjująca, Partia dopełniająca, Partia antysystemowa, Partia oderwana