Pierre Bérégovoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierre Bérégovoy
Pierre Beregovoy.jpg
Pierre Bérégovoy (1988)
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1925
Déville-lès-Rouen
Data i miejsce śmierci 1 maja 1993
Nevers
Premier Republiki Francuskiej
Okres od 2 kwietnia 1992
do 29 marca 1993
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna
Poprzednik Édith Cresson
Następca Édouard Balladur
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja)

Pierre Bérégovoy (ur. 23 grudnia 1925 w Déville-lès-Rouen, zm. 1 maja 1993 w Nevers[1]) – francuski polityk socjalistyczny, premier Francji w okresie prezydentury François Mitterranda, w latach 1992-1993.

Jego dziadkowie byli uchodźcami z Ukrainy. Jako nastolatek uczestniczył we francuskim ruchu oporu, po wojnie zaangażował się w działalność polityczną – był m.in. merem Nevers. W 1982 r. został ministrem pracy, w 1984 r. ministrem finansów, wreszcie w 1992 r. premierem.

Niejasne są okoliczności śmierci Bérégovoy, który został znaleziony przez policję śmiertelnie ranny, z kulą w głowie – zmarł po przewiezieniu helikopterem do szpitala w Paryżu. Ochroniarz byłego premiera zeznał, że polityk zabrał mu broń i popełnił samobójstwo. O depresji premiera od chwili przegranych wyborów mówili też jego przyjaciele, aczkolwiek wdowa stwierdziła, że Bérégovoy nie pozostawił żadnego listu.

W 10. rocznicę śmierci polityka w mediach francuskich pojawiła się teza o zabójstwie politycznym, którego przyczyną miała być chęć ukrycia skandali politycznych, w które zamieszany był sam prezydent Mitterrand. W okresie kilkunastu miesięcy po śmierci byłego premiera życie straciło kilka innych osób z prezydenckiego otoczenia[2].

Przypisy[edytuj]

  1. Znaleziono go, w agonii, w lesie w okolicach Nevers. Przewieziony został natychmiast do szpitala w tymże mieście, gdzie zdecydowano o transporcie Bérégovoy do Paryża (hôpital du Val-de-Grâce). Zmarł o godzinie 22:15, w trakcie lotu nad miastem Pithiviers. Zob. Philippe Valode, Le livre noir de l’histoire de France, Editis, 2009, rozdział „La fin tragique et mystérieuse de Pierre Bérégovoy”.
  2. Kwestię tę opisało początkowo dwóch dziennikarzy: Dominique Labarrière, Cet homme a été assassiné – La mort de Bérégovoy – Enquête sur l’enquête, éd. La Table ronde, 2003 oraz Éric Raynaud, Un crime d’État? La mort étrange de Pierre Bérégovoy, Alphée-Jean-Paul Bertrand, 2008.