Jerzy Kordowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Kordowicz (ur. 17 listopada 1945) – polski dziennikarz radiowy, publicysta, realizator, popularyzator muzyki elektronicznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent akademii muzycznej.

Od 1977 do czerwca 2010 współpracował z programem III Polskiego Radia, w którym prowadził różne audycje, np. "Studio Nagrań", "Klasycy syntezatorów", "Top Tlen", "Nastroje el-muzyki" czy "Studio el-muzyki". Był jednym ze współtwórców audycji „Nie tylko dla orłów”. Był przewodniczącym Koła Syndykatu Dziennikarzy Polskich w "Trójce". W czerwcu 2016 wznowił współpracę z rozgłośnią, ponownie prowadząc "Studio El Muzyki".[1][2]

Od maja 2011 do września 2011 prowadził sobotni i niedzielny program "Tragarze syntezatorów" w internetowym Radiu Wnet.

Jest honorowym gościem, prowadzącym imprezy dotyczące muzyki elektronicznej, jak Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne Ambient, odbywające się corocznie, od 1999 roku, w Gorlickim Centrum Kultury.

Jako dziennikarz prasowy współpracował z "Muzyk FCM", "Brzmieniami", "Music News", "Jazz Forum".

W 1984 jako producent uczestniczył w nagraniu płyty Nothing's Sacred duńskiego zespołu Prince Scandal. Zespół wylansował w Polsce przebój "September Song".

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Premios Ondas (Barcelona 1974)
  • I nagroda OIRT (Sofia 1989 - Bratysława)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

10 grudnia 1983 roku na hali warszawskiego Torwaru zapowiadał koncert zespołu Tangerine Dream, jednak nie na żywo, lecz z taśmy, gdyż akurat w tym czasie przebywał za granicą. Fakt ten został uwieczniony na płycie Poland wydanej w kraju przez wytwórnię Tonpress w roku 1984.

Autor zwrotu El-Muzyka, które określa klasyczną muzykę elektroniczną.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]