Joseph Zen Ze-kiun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joseph Zen Ze-kiun
陳日君
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Joseph Zen Ze-kiun (2019)
Herb duchownego Ipsi Cura Est
Jemu zależy
Kraj działania Hongkong
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1932
Szanghaj
Biskup Hongkongu
Okres sprawowania 2002–2009
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja salezjanie
Prezbiterat 11 lutego 1961
Nominacja biskupia 13 września 1996
biskup koadiutor Hongkongu
Sakra biskupia 9 grudnia 1996
Kreacja kardynalska 24 marca 2006
Benedykt XVI
Kościół tytularny S. Maria Madre del Redentore a Tor Bella Monaca
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 9 grudnia 1996
Konsekrator John Baptist Wu Cheng-chung
Współkonsekratorzy Peter Seiichi Shirayanagi
Charles Asa Schleck

Joseph Zen Ze-kiun (chin. trad. 陳日君, chin. upr. 陈日君, pinyin Chén Rìjūn; ur. 13 stycznia 1932 w Szanghaju) – chiński duchowny katolicki, salezjanin, emerytowany biskup Hongkongu, kardynał.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wstąpił do zakonu salezjańskiego, odbył nowicjat w Hongkongu i kształcił się w szkole zakonnej w Turynie, a następnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z teologii i doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 lutego 1961 w Turynie z rąk kardynała Maurilio Fossatiego. Po powrocie do Hongkongu pełnił funkcje kierownicze w regionalnych władzach zakonnych. Wykładał w kilku seminariach w Chinach kontynentalnych.

We wrześniu 1996 został mianowany biskupem-koadiutorem Hongkongu, sakrę biskupią otrzymał 9 grudnia 1996 w Hongkongu z rąk kardynała Johna Wu Cheng-chunga (któremu towarzyszyli kardynał Peter Seiichi Shirayanagi, arcybiskup Tokio oraz Charles Asa Schleck, wysoki urzędnik Kongregacji Ewangelizowania Narodów). We wrześniu 2002 zmarł kardynał Wu Cheng-chung i ks. Zen Ze-kiun objął rządy w diecezji Hongkong.

W lutym 2006 papież Benedykt XVI ogłosił nominację kardynalską biskupa Zen Ze-kiuna; w marcu 2006 otrzymał on insygnia i tytuł kardynała prezbitera Santa Maria Madre del Redentore a Tor Bella Monaca.

15 kwietnia 2009 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa Hongkongu ze względu na zaawansowany wiek. Następcą został dotychczasowy koadiutor bp John Tong Hon. 13 stycznia 2012 stracił prawo wyboru papieża w konklawe z powodu ukończenia 80 roku życia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]