Joseph Zen Ze-kiun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Zen.
Joseph Zen Ze-kiun
kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb Joseph Zen Ze-kiun Ipsi Cura Est
Kraj działania  Chiny
Specjalny region administracyjny  Hongkong
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1932
Szanghaj
biskup Hongkongu
Okres sprawowania 2002 - 2009
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja salezjanie
Prezbiterat 11 lutego 1961
Nominacja biskupia 13 września 1996
biskup koadiutor Hongkongu
Sakra biskupia 9 grudnia 1996
Kreacja kardynalska 24 marca 2006
Benedykt XVI
Kościół tytularny S. Maria Madre del Redentore a Tor Bella Monaca
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 9 grudnia 1996
Konsekrator John Baptist Wu Cheng-chung
Współkonsekratorzy Peter Seiichi Shirayanagi
Charles Asa Schleck

Joseph Zen Ze-kiun (chin. trad. 陳日君, chin. upr. 陈日君, pinyin Chén Rìjūn; ur. 13 stycznia 1932 w Szanghaju) – chiński duchowny katolicki, salezjanin, emerytowany biskup Hongkongu, kardynał.

Wstąpił do zakonu salezjańskiego, odbył nowicjat w Hongkongu i kształcił się w szkole zakonnej w Turynie, a następnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z teologii i doktorat z filozofii. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 lutego 1961 w Turynie z rąk kardynała Maurilio Fossatiego. Po powrocie do Hongkongu pełnił funkcje kierownicze w regionalnych władzach zakonnych. Wykładał w kilku seminariach w Chinach kontynentalnych.

We wrześniu 1996 został mianowany biskupem-koadiutorem Hongkongu, sakrę biskupią otrzymał 9 grudnia 1996 w Hongkongu z rąk kardynała Johna Wu Cheng-chunga (któremu towarzyszyli kardynał Peter Seiichi Shirayanagi, arcybiskup Tokio oraz Charles Asa Schleck, wysoki urzędnik Kongregacji Ewangelizowania Narodów). We wrześniu 2002 zmarł kardynał Wu Cheng-chung i ks. Zen Ze-kiun objął rządy w diecezji Hongkong.

W lutym 2006 papież Benedykt XVI ogłosił nominację kardynalską biskupa Zen Ze-kiuna; w marcu 2006 otrzymał on insygnia i tytuł kardynała prezbitera Santa Maria Madre del Redentore a Tor Bella Monaca.

15 kwietnia 2009 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa Hongkongu ze względu na zaawansowany wiek. Następcą został dotychczasowy koadiutor bp John Tong Hon. 13 stycznia 2012 stracił prawo wyboru papieża w konklawe z powodu ukończenia 80 roku życia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]