Agostino Vallini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agostino Vallini
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb Agostino Vallini Sequere Me
Pójdź za Mną
Kraj działania  Włochy
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1940
Poli
Legat papieski ds. bazyliki św. Franciszka oraz bazyliki NMP od Aniołów
Okres sprawowania od 2017
Wikariusz generalny Rzymu
Okres sprawowania 2008–2017
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 19 lipca 1964
Nominacja biskupia 23 marca 1989
Sakra biskupia 13 maja 1989
Kreacja kardynalska 24 marca 2006
Benedykt XVI
Kościół tytularny S. Pier Damiani ai Monti di S. Paolo
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 13 maja 1989
Konsekrator Michele Giordano
Współkonsekratorzy Luigi Diligenza
Antonio Ambrosanio

Agostino Vallini (ur. 17 kwietnia 1940 w Poli) – włoski duchowny katolicki, emerytowany wikariusz generalny Rzymu, kardynał, legat papieski ds. bazyliki św. Franciszka oraz bazyliki NMP od Aniołów w Asyżu od 2017.

Studiował w seminarium archidiecezjalnym w Neapolu, na Wydziale Teologicznym w Neapolu (obronił licencjat z teologii) oraz na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (obronił doktorat z prawa cywilnego i kanonicznego). Święcenia kapłańskie otrzymał 19 lipca 1964 w Neapolu z rąk kardynała Alfonso Castaldo. Wykładał prawo kanoniczne na Wydziale Teologicznym w Neapolu (był tam również dziekanem), następnie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Działał w Federacji Włoskich Uniwersytetów Katolickich. Był rektorem seminarium archidiecezjalnego w Neapolu oraz regionalnym radcą Akcji Katolickiej.

W marcu 1989 został mianowany biskupem pomocniczym Neapolu, ze stolicą tytularną Tortibulum. Sakrę biskupią otrzymał 13 maja 1989 w Neapolu z rąk miejscowego metropolity, kardynała Michele Giordano. W listopadzie 1999 został biskupem diecezji Albano (będącej jednocześnie tradycyjną diecezją kardynalską). W maju 2004 przeszedł do pracy w Kurii Rzymskiej; został prefektem Trybunału Sygnatury Apostolskiej, jednocześnie otrzymał promocję na arcybiskupa tytularnego.

W lutym 2006 znalazł się w gronie piętnastu duchownych, których nominacje kardynalskie zapowiedział papież Benedykt XVI, a na uroczystości konsystorza w marcu 2006 otrzymał tytuł kardynała diakona San Pier Damiani ai Monti di San Paolo.

27 czerwca 2008 papież Benedykt XVI mianował kard. Agostino Valliniego wikariuszem generalnym Rzymu i archiprezbiterem Bazyliki Laterańskiej. Na dotychczasowym stanowisku zastąpił go arcybiskup Saint Louis Raymond Leo Burke.

24 lutego 2009 promowany przez papieża do rangi kardynała prezbitera.

Jako wikariusz generalny Rzymu prosił papieża Benedykta XVI o włączenie Jana Pawła II w poczet błogosławionych 1 maja 2011[1].

Brał udział w konklawe 2013, które wybrało papieża Franciszka.

26 maja 2017 kard. Vallini przeszedł na emeryturę, zaś jego następcą na urzędzie wikariusza diecezji rzymskiej został dotychczasowy biskup pomocniczy tejże diecezji, bp Angelo De Donatis. W listopadzie 2017 Ojciec Święty Franciszek mianował go papieskim legatem ds. bazyliki św. Franciszka oraz bazyliki Najświętszej Marii Panny od Aniołów w Asyżu. Rolą papieskiego legata dla obydwu bazylik jest krzewienie więzi między miejscami świętymi związanymi z osobą Biedaczyny z Asyżu a Stolicą Apostolską. Nie dysponuje on żadną specjalną jurysdykcją. Został on w tej funkcji następcą zmarłego w kwietniu 2017 kard. Attilio Nicory[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Mario Francesco Pompedda
Emblem of the Papacy SE.svg Prefekt Sygnatury Apostolskiej
20042008
Emblem of the Papacy SE.svg Następca
Raymond Leo Burke