Przejdź do zawartości

Pałac Paców w Wilnie (ul. Świętojańska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Paców w Wilnie przy ulicy Świętojańskiej
Ilustracja
Fasada pałacu od ulicy Świętojańskiej
Państwo

 Litwa

Okręg

 wileński

Miejscowość

Wilno

Adres

ul. Świętojańska 3
Wilno

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

późny barok

Kondygnacje

2

Rozpoczęcie budowy

przełom XVI i XVII w.

Ważniejsze przebudowy

2 poł. XVIII w.

Zniszczono

1655

Kolejni właściciele

Hieronim Wołłowicz Radziwiłłowie herbu Trąby
Kazimierz Sapieha
Piotr Michał Pac
Michał Kazimierz Pac Józef Franciszek Pac Michał Jan Pac Aleksander Michał Sapieha
Franciszek Sapieha

Obecny właściciel

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Położenie na mapie Wilna
Mapa konturowa Wilna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Paców w Wilnie przy ulicy Świętojańskiej”
Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Paców w Wilnie przy ulicy Świętojańskiej”
Ziemia54°40′53,8″N 25°17′14,8″E/54,681611 25,287444

Pałac Paców w Wilnie – pałac w centrum Starego Miasta w Wilnie przy ul. Świętojańskiej 3 (lit. Šv. Jono g. 3), jest zabytkiem architektonicznym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac Paców powstawał na przełomie XVI/XVII wieku w miejscu kamienicy Pigulczyńskiej. W końcu XVI wieku budynek nabył starosta generalny żmudzki Hieronim Wołłowicz. W pierwszej połowie XVII wieku właścicielami zostali Radziwiłłowie, później Kazimierz Sapieha, a dopiero w połowie XVII wieku wszedł w posiadanie Paców. W 1655 w czasie wojny polsko-rosyjskiej budynek pałacu został spalony. Odbudowany po wojnie należał m.in. do starosty generalnego żmudzkiego Piotra Michała Paca, hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Paca oraz kasztelana żmudzkiego Józefa Franciszka Paca. W 1764 odziedziczył pałac ostatni z Paców – marszałek generalny litewski Michał Jan Pac[1].

W 1783 pałac w złym stanie technicznym nabył kanclerz wielki litewski Aleksander Michał Sapieha, który dokonał gruntownej przebudowy, nadając mu obecną formę. Po powstaniu listopadowym w 1831 skonfiskowany przez władze carskie m.in. za udział w powstaniu ówczesnego właściciela - generała Franciszka Sapiehy. W skonfiskowanym pałacu urządzono siedzibę rosyjskiego gubernatora.

Od 1912 w pałacu znalazła siedzibę rosyjska resursa szlachecka i restauracja Russkij Mir. Po II wojnie światowej władze sowieckie przekazały budynek pracownikom łączności i służył jako Dom Kultury Łącznościowców. Po powstaniu niepodległego państwa litewskiego własność Poczty Litewskiej. W 1991 zakończył się remont pałacu prowadzony od 1978 przez polskie PKZ[1].

Po ponad rocznych zabiegach 27 lipca 2007 podpisany został akt notarialny i Pałac Paców został oficjalnie zakupiony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z przeznaczeniem na nową siedzibę Ambasady RP w Republice Litewskiej, Konsulatu Generalnego RP oraz Instytutu Polskiego w Wilnie[2][1]. Dzięki sprzedaży obiektu Poczta Litewska zamierzała pokryć swoje zadłużenie, a rząd polski zapłacił za zespół pałacowy 33 miliony litów (36 mln zł)[2].

We wrześniu 2007, na miesiąc przed przeprowadzką pierwszych polskich instytucji do pałacu, rzeczniczka prasowa Prokuratury Generalnej Litwy poinformowała o badaniu okoliczności sprzedaży pałacu rządowi RP na skutek wniosku złożonego przez znanych z antypolskich wypowiedzi przewodniczącego Litewskiej Partii Centrum Romualdasa Ozolasa i przewodniczącego Litewskiego Związku Narodowców Gintarasa Songailę oraz członka państwowej komisji dziedzictwa Eugenijusa Jovaišę[3].

Po remoncie i dostosowaniu do nowych potrzeb w dniu 13 września 2018 r. Pałac Paców - nowa siedziba Ambasady RP wraz z Wydziałem Konsularnym oraz Instytutem Polskim w Wilnie - została otwarta przez Ministra Spraw Zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza i Ministra Spraw Zagranicznych Litwy Linasa Linkevičiusa[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]