Ciechanów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Media: portal internetowy: www.CiechanowOnline.pl
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Obiekty nieistniejące: drobne merytoryczne
Linia 157: Linia 157:
* kościół św. Ducha - murowany, na planie kwadratu, jednonawowy - erygowany w 1533 r., remontowany w latach 1632-74. W XVIII w. w ruinie. Rozebrany po 1797 r. (lokalizacja: posesja Ropelewskich przy ul. Warszawskiej 25)
* kościół św. Ducha - murowany, na planie kwadratu, jednonawowy - erygowany w 1533 r., remontowany w latach 1632-74. W XVIII w. w ruinie. Rozebrany po 1797 r. (lokalizacja: posesja Ropelewskich przy ul. Warszawskiej 25)
* kościół św. Piotra - wzmiankowany w [[1598]] r. jako najstarsza świątynia parafialna (XII w.?) Drewniany, jednonawowy o czerech oknach. W ruinie od XVIII w. Rozebrany na pocz. wieku XIX. (lokalizacja: posesja Lenca przy ul. Augustiańskiej, róg Orylskiej)
* kościół św. Piotra - wzmiankowany w [[1598]] r. jako najstarsza świątynia parafialna (XII w.?) Drewniany, jednonawowy o czerech oknach. W ruinie od XVIII w. Rozebrany na pocz. wieku XIX. (lokalizacja: posesja Lenca przy ul. Augustiańskiej, róg Orylskiej)
* Kamienica Hińczów - z końca XV w. przy ul. Rynek 5. Zachowane są tylko gotyckie piwnice (obecnie zasypane). Kamienica spłonęła w czasie Potopu w 1657 roku.
* Kamienica Wietrzychowska - na rogu Rynku i ul. Śląskiej. Posiadała gotycką piwnicę. Kamienica istniała do czasów Potopu szwedzkiego.
* Brama Warszawska - murowana


== Atrakcje turystyczne ==
== Atrakcje turystyczne ==

Wersja z 12:01, 20 wrz 2011

{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
[[Plik:{{{zdjęcie}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis zdjęcia}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Herb [[Plik:{{{flaga}}}| 100x130px| alt=Flaga]]
[[Herb {{{dopełniacz nazwy}}}|Herb]] [[Flaga {{{dopełniacz nazwy}}}|Flaga]]
Państwo {{{państwo}}}
Zarządzający

Prezydent

Powierzchnia

32,78 km²

Wysokość

150–200 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


{{{liczba ludności}}}
{{{gęstość zaludnienia}}} os./km²

Nr kierunkowy

{{{numer kierunkowy}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Ciechanówmiasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu ciechanowskiego. Położone jest ok. 100 km na północ od Warszawy, nad rzeką Łydynią.

Według danych z 30 czerwca 2010 r. miasto miało 45 163 mieszkańców[1].

Położenie

Według danych z roku 2007 Ciechanów miał obszar 32,51 km², w tym: użytki rolne: 58%, użytki leśne: 3%[2].

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 32,78 km²[3]. Miasto stanowi 3,08% powierzchni powiatu.

W latach 1975-1998 miasto było stolicą województwa ciechanowskiego.

Sąsiednie gminy:

Demografia

Dane z 30 czerwca 2005[4]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 46 112 100 24 124 52,3 21 988 47,7
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1418,4 742,0 676,3

Według danych z roku 2002[2] średni dochód na mieszkańca wynosił 1284,08 zł.

 Zobacz też: Ludność Ciechanowa.

Historia

Zamek w Ciechanowie
Hala Pułtuska
Wieża ciśnień
Kamienica Brudnickich
Krzywa Hala

Prawdopodobnie w X wieku Ciechanów wraz z Mazowszem wchodzi w skład monarchii piastowskiej. Historycy podają, że w Ciechanowie, w miejscu gdzie dziś stoi kościół farny, we wczesnym średniowieczu stał gród warowny. Sondażowe badania archeologiczne wykazały obecność ceramiki datowanej na VII wiek. Gród posiadał obsadę zbrojną szacowaną na ok. 3 tys. zbrojnych[5]. Prawdopodobnie pod Ciechanowem został stłumiony "bunt Miecława" mający związek z reakcją pogańską. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1065 r. z dokumentu mogileńskiego wydanego przez Bolesława Szczodrego, w którym to nadaje ziemie Kościołowi[6]. W XII w. gród był wielokrotnie najeżdżany przez Pomorzan, Prusów i Jaćwingów, Litwinów, a później przez zakon krzyżacki. Stanowił jeden z najważniejszych ośrodków obronnych na północnym Mazowszu. O znaczeniu ówczesnego Ciechanowa świadczy skupienie wokół miasta skarbów wczesnośredniowiecznych. Ciechanowskie skupisko skarbów liczy łącznie 16 znalezisk.

Ciechanów od XIII w. był siedzibą kasztelanii (potwierdzone w połowie XIII wieku). Listę kasztelanów rozpoczyna w aktach w 1254 Rethiborius Castellanus de Techanow (Racibor, Kasztelan Ciechanowa). W folklorze miejscowym i prasie lokalnej funkcjonuje pogląd, że w 1266 r. książę czerski Konrad II nadał Ciechanowowi prawa miejskie, pogląd ten jest odrzucany przez historyków a także przez PAN, za datę lokacji należy uznać rok 1400[7].

Książęta mazowieccy używali w tytulaturze tytułu: dominus et heres lub dominus et princeps Czechanoviensis (pan i władca Ciechanowa), pierwszym Piastem noszącym ten tytuł był Janusz I syn Siemowita III[8].

Pomyślny okres dla miasta trwał od XIV do XVI w. W tym czasie liczba mieszkańców sięgnęła 5 tys. Kupcy ciechanowscy handlowali nawet z odległymi miastami, odbywały się wielkie targi i zjazdy rycerstwa. Pod koniec XIV w. na mokradłach Łydyni książę Siemowit III Starszy rozpoczął budowę zamku. Jego syn, Janusz I, sprowadził do Ciechanowa zakon augustianów, którzy rozpoczęli w połowie XV w. budowę kościoła i klasztoru (obecnie kościół pw. św. Tekli).

W 1526 r., po śmierci ostatnich książąt mazowieckich, Ciechanów włączono do Korony. Miasto i okolice zostały przekazane jako wiano ślubne królowej Bonie, która przyczyniła się znacznie do rozwoju miasta.

W 1559 r. spisano w Ciechanowie prawo bartne po raz pierwszy w Polsce jako samodzielny dokument. Obejmowało ono starostwa przasnyskie oraz ciechanowskie.

Wraz z wiekiem XVII nastąpił powolny upadek miasta, spowodowany najazdami szwedzkimi i pożarami. Ciechanów długo nie mógł powrócić do dawnej świetności.

Po II rozbiorze Polski Sejm Rzeczypospolitej podniósł miasto do rangi stolicy województwa. Po III rozbiorze Ciechanów stał się prowincjonalnym miastem w powiecie przasnyskim.

W 1806 r., podczas kampanii Napoleona na Mazowszu, miasto zostało ograbione i zniszczone. W XIX w. ludność Ciechanowa aktywnie wspierała dążenia niepodległościowe. W okolicy toczyło się wiele walk powstańczych. Pod koniec XIX w. nastąpiło ożywienie gospodarcze. W 1864 r. zbudowano tu pierwszy na Mazowszu browar parowy. Trzy lata później Ciechanów stał się miastem powiatowym. W 1877 r. dotarła tu Kolej Nadwiślańska, a w 1882 r. wybudowano cukrownię.

Wybuch I wojny światowej i kilkakrotne zniszczenie zahamowały rozwój miasta. W 1915 r. pod Ciechanowem przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego.

Ważną rolę odegrał Ciechanów w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. podczas bitwy nad Wkrą. Miasto stanowiło ważny punkt obrony bolszewickiej (mieścił się tu sztab korpusu). Wypad 203 pułku ułanów 15 sierpnia 1920 r. doprowadził do zajęcia, rozbicia sztabu i zniszczenia głównego ośrodka łączności, co stworzyło dogodne warunki do działań 5 armii gen. W. Sikorskiego i rozpoczęcia ofensywy znad Wieprza.

Wraz z odzyskaniem niepodległości, mimo trudności i kryzysów, przystąpiono do odrabiania zacofania narosłego w okresie niewoli. Następuje ożywienie gospodarcze, rozpoczęto realizację długofalowych planów rozwojowych. Szczególnie wiele uczyniono w zakresie oświaty i kultury, tworząc powszechnie akceptowany wzorzec kultury regionalnej. Ciechanów nadal pełnił funkcje powiatowe w obrębie woj. warszawskiego, a jego ludność wzrosła w latach 1921-1938 z 12 tys. do 15,5 tys. osób. Należy też podkreślić rolę, jaką w życiu miasta odgrywał 11 Pułk Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Z 3 września na 4 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez Niemców. Ciechanów został wcielony do Rzeszy i przemianowany na niem. Zichenau jako stolica Rejencji Ciechanowskiej. Rozpoczęła się eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej[potrzebny przypis]. Zbudowano 3 obozy pracy, tysiące mieszkańców miasta wywieziono lub rozstrzelano. W mieście stacjonowało komando SS (skierowane m.in. do Jedwabnego).

Z okupantem walczyły tu oddziały Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. 17 stycznia 1945 r. Ciechanów został zdobyty przez oddziały Armii Czerwonej z II Frontu Białoruskiego. Dzień wcześniej, w nocy z 15 na 16 stycznia, hitlerowcy aresztowali i rozstrzelali ok. 100 mężczyzn, których podejrzewali o współpracę z podziemiem.

Po wojnie nastąpił szybki rozwój miasta. W latach 60. XX w. zbudowano kilka filii zakładów przemysłowych z Warszawy. Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Nużewo. Najlepszym okresem były lata po 1975 r., kiedy Ciechanów był stolicą województwa ciechanowskiego. Po 1989 r. miasto dotknęła fala bezrobocia. W 1998 Ciechanów stał się miastem powiatowym, jako jedno z trzech byłych miast wojewódzkich, nie został powiatem grodzkim.

Zabytki

  • Zamek książęcy z XIV wieku – ruiny.
  • Farska Góra – grodzisko z XI (VII) w., na górze neogotycka dzwonnica (1889).
  • Kościół farny w Ciechanowie (XVI w.)
  • Ratusz (1844)
    Ratusz w Ciechanowie
  • Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Płońskiej – założony na początku XIX w., z licznymi starymi, zabytkowymi grobami
  • Nowy cmentarz żydowski w Ciechanowie – założony pod koniec XIX w. (W Ciechanowie istniały jeszcze dwa inne cmentarze żydowskie - najstarszy i stary, które jednak obecnie nie istnieją i nie są zabytkami)
  • Średniowieczny układ urbanistyczny (z rynkiem i trójkątnym placem przedlokacyjnym)
  • Kościół poaugustiański (XVI w.) i budynek d. klasztoru (XVII w.)

Obiekty nieistniejące

  • kościół św. Małgorzaty - gotycki, murowany, wzmiankowany ok. 1427 r. Remontowany w 1678 r. Od połowy XVIII w. w ruinie. Rozbiórki dokonali Prusacy - po 1797 r. (lokalizacja: skrzyżowanie obecnych ulic Kilińskigo i 17-go Stycznia)
  • kościół św. Ducha - murowany, na planie kwadratu, jednonawowy - erygowany w 1533 r., remontowany w latach 1632-74. W XVIII w. w ruinie. Rozebrany po 1797 r. (lokalizacja: posesja Ropelewskich przy ul. Warszawskiej 25)
  • kościół św. Piotra - wzmiankowany w 1598 r. jako najstarsza świątynia parafialna (XII w.?) Drewniany, jednonawowy o czerech oknach. W ruinie od XVIII w. Rozebrany na pocz. wieku XIX. (lokalizacja: posesja Lenca przy ul. Augustiańskiej, róg Orylskiej)
  • Kamienica Hińczów - z końca XV w. przy ul. Rynek 5. Zachowane są tylko gotyckie piwnice (obecnie zasypane). Kamienica spłonęła w czasie Potopu w 1657 roku.
  • Kamienica Wietrzychowska - na rogu Rynku i ul. Śląskiej. Posiadała gotycką piwnicę. Kamienica istniała do czasów Potopu szwedzkiego.
  • Brama Warszawska - murowana

Atrakcje turystyczne

Szablon:Kryteria

Gospodarka

Jest ośrodkiem przemysłu przetwórczego i precyzyjnego.[potrzebny przypis] Regionalnym browarem jest założony w 1864 roku Browar Ciechan. W Ciechanowie działa 8 dyskontów spożywczych : Kaufland , MarcPol , Carrefour (2) , Biedronka (2) , Przy Farze , Panorama oraz 1 Centrum Handlowe : Galeria Mrówka

Organizacje pozarządowe - gospodarcze

  • Mazowiecka Izba Gospodarcza
  • Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług
  • Regionalny Ośrodek EFS
  • Stowarzyszenie Księgowych w Polsce - Oddział terenowy w Ciechanowie
  • Fundacja Gospodarcza im. Karola Marcinkowskiego w Ciechanowie
  • Europejskie Towarzystwo Rozwoju Kompetencji Społecznych im. Johna Deweya

Inne organizacje pozarządowe

  • „BYĆ JAK INNI" Fundacja Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym Niepełnosprawnym
  • Fundacja "POMÓŻ ZDROWIU"
  • Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża - Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (Oddział Powiatowy w Ciechanowie)
  • Stowarzyszenie "AKADEMIA KULTURY"

Transport i komunikacja

Transport drogowy

Przez Ciechanów przebiegają:

  • droga krajowa 50
  • droga krajowa 60
  • droga wojewódzka 615
  • droga wojewódzka 616
  • droga wojewódzka 617

Transport kolejowy

Przez miasto przebiega linia kolejowa E-65 (Warszawa-Gdynia) na której znajdują się dwie stacje: Ciechanów i Ciechanów Przemysłowy.

Do 1987 roku przez miasto przebiegała trasa kolei wąskotorowej będąca częścią Mławskiej Kolei Dojazdowej

Komunikacja miejska

Komunikację miejską na zlecenie Urzędu Miasta Ciechanów obsługuje ZKM Ciechanów. Operator świadczy usługi na 11 liniach autobusowych. ZKM Ciechanów działa również na zlecenie gmin:

Nauka i oświata

Szkoły średnie

Uczelnie wyższe

Wspólnoty religijne

W Ciechanowie działa sześć parafii rzymskokatolickich i jedna wspólnota o charakterze ewangelicznym:

Parafie rzymskokatolickie

Inne wspólnoty

Kultura

  • Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie
  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie
  • Kino Łydynia

Imprezy cykliczne

  • Koncerty Wielkanocne (kwiecień)
  • Piknik Europejski (maj)
  • Ciechanovia Cantans - Międzynarodowy Festiwal Chóralny (Czerwiec)
  • Kupalnocka - Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (czerwiec/lipiec)
  • Powrót Szwoleżerów Gwardii - biwak historyczny (sierpień)[2000/2010]
  • Dionizje - Ogólnopolski Festiwal Teatralny (wrzesień)
  • Zajazd Szlachecki (wrzesień)
  • Spotkania ze Średniowieczem (wrzesień)
  • Blues na dołku - Spotkania z bluesem (listopad/grudzień)
  • Headache - muzyka elektroniczna (styczeń)
  • Ciechanowskie Spotkania Muzealne (cyklicznie jedno spotkanie w miesiącu, przerwa w okresie wakacji)
  • Ciechanowskie Otwarte Spotkania Motocyklowe (drugi weekend maja)

Organizacje artystyczne

  • Moment - Teatr
  • Mały Ciechanów - Ludowy Zespół Artystyczny
  • Exodus - Teatr
  • Horrendus - Zespół Muzyki Dawnej
  • Sine Nomine - Chór, Stowarzyszenie Ciechanowskie Forum Muzyczne
  • Funny - Zespół Tańca Nowoczesnego

Media

Prasa

Lokalne radio

  • Katolickie Radio Ciechanów
  • RMF MAXXX Ciechanów

Portal internetowy

  • www.CiechanowOnline.pl

Sport i rekreacja

Harcerstwo

  • 16 Ciechanowska Drużyna Harcerzy[10]

Baza sportowo-rekreacyjna

  • Stadion Miejski przy ul. 3 Maja 7
  • Pływalnia przy ul. 17 Stycznia 60B
  • Basen otwarty przy ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego
  • Kąpielisko otwarte „Krubin"
  • Obiekt hotelowo-gastronomiczny „Olimpijski"
  • hale sportowe:
  1. hala sportowa przy ulicy Józefa Ignacego Kraszewskiego 8 im. Ireneusza Palińskiego
  2. hala widowiskowo-sportowa przy ul. 17 Stycznia 60C
  3. hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 3
  4. hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 4
  5. hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 7

Kluby sportowe

Sport wyczynowy

Piłka ręczna – PGNiG SuperLiga,
Koszykówka – III liga,
Tenis stołowy – III liga,
Kolarstwo
Piłka nożna – IV liga,
Piłka nożna - juniorzy
Piłka ręczna - juniorzy
Koszykówka - juniorzy
Podnoszenie ciężarów – I liga,
Pływanie
Taekwon-Do ITF
  • Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Miejskie Ognisko „Promyk”
Taekwon-Do WTF
Kick-boxing
Brydż sportowy
Biegi lekkoatletyczne
Szachy
Jeździectwo

Polityka i administracja

Prezydentem miasta jest Waldemar Wardziński.

Parlamentarzyści są wybierani z okręgu wyborczego Płock.

Okolice

  • Hotel Parkowa (Opinogóra)
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Agrotur (Niestum)
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Gaja (Pęchcin)
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Uroczysko (Pniewo Wielkie)
  • Gospodarstwo Agroturystyczne Zacisze (Pajewo Szwelice)
  • Gospodarstwo Rolne Koni Wierzchownych Panderoza (Pęchcin)
  • Kraina Westernu (Sarnowa Góra)
  • Stadnina Koni Wierzchownych Agro Diana (Wola Młocka)

Osiedla Miejskie

  • Osiedle Nr 1 - „Powstańców Wielkopolskich"
  • Osiedle Nr 2 - „Aleksandrówka II"
  • Osiedle Nr 3 - „Aleksandrówka"
  • Osiedle Nr 4 - „Śródmieście"
  • Osiedle Nr 5 - „Płońska”
  • Osiedle Nr 6 - „Słoneczne“
  • Osiedle Nr 7 - „Przemysłowe"
  • Osiedle Nr 8 - „Kwiatowe"
  • Osiedle Nr 9 - „Bloki"
  • Osiedle Nr 10 - „Kargoszyn"
  • Osiedle Nr 11 - „Podzamcze"
  • Osiedle Nr 12 - „Zachód"

Szczegółowe opisy osiedli miejskich na dzień 28.01.2010 http://www.um.ciechanow.pl/index.php?po=ulice

Dane: Urząd Miasta Ciechanów

Miasta partnerskie

Szablon:Źródła

Meudon

Kraj:  Francja
Data podpisania umowy: 4 listopada 1972
Formy współpracy:
  1. wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji lokalnej, wizyty delegacji oficjalnych
  2. wymiana kulturalna, koncerty zespołów, udział w Targach Bożonarodzeniowych miast partnerskich, współpraca zespołów artystycznych
  3. wymiana grup sportowych
  4. współpraca szkół - realizacja wspólnych programów edukacyjnych

Haldensleben

Kraj:  Niemcy
Data podpisania umowy: 25 września 1992
Formy współpracy:
  1. kontakty oficjalne, wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji lokalnej i przedsiębiorstw komunalnych
  2. wymiana grup dzieci i młodzieży
  3. współpraca kulturalna, wspólne warsztaty artystyczne, koncerty zespołów, uczestnictwo w imprezach kulturalnych obu miast
  4. współpraca szkół
  5. działania artystyczne plastyka ciechanowskiego Marka Zalewskiego w Haldensleben - sympozja, plenery, wystawy

Chmielnicki

Kraj:  Ukraina
Data podpisania umowy: 27 listopada 1997
Formy współpracy:
  1. wymiana kulturalna, koncerty zespołów artystycznych, udział w imprezach kulturalnych
  2. pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych obu miast
  3. wymiana doświadczeń w zakresie restrukturyzacji gospodarczej i przeobrażeń społecznych

Brezno

Kraj:  Słowacja
Data podpisania umowy: 21 czerwca 2001
Formy współpracy:
  1. wymiana kulturalna, koncerty zespołów artystycznych, udział w imprezach kulturalnych
  2. pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych obu miast
  3. wymiana doświadczeń w zakresie restrukturyzacji gospodarczej i przeobrażeń społecznych

Związani z Ciechanowem

Urodzeni, mieszkający lub związani z Ciechanowem, którzy mają biogram na Wikipedii:

Honorowi mieszkańcy, zasłużeni

Ciechanowskie legendy

  • Zakochany paź - miłość pazia do księżnej doprowadziła do ucieczki przed karę księcia ciechanowskiego Janusza I
  • Legenda o Łydyni - powstanie nazwy rzeki Łydynii od słów "Ale łydy ma, łydy ma" wypowiedzianych przez rybaka na widok królowej Bony pomylonej z jej służebną
  • Ciechan - rycerz osiadły z ukochaną na Farskiej Górze
  • Żabusia
  • Hanna z Ciechanowa
  • O nieszczęsnej kasztelanowej
  • Czarny pies
  • O pasterce, która chciała być królową
  • Niefortunne polowanie

Zobacz też

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2010 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-11-02. ISSN 1734-6118.
  2. a b Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2011-03-06].
  3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2010 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2010-08-20. ISSN 1505-5507.
  4. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast. GUS. [dostęp 2010-09-14]. (pol.).
  5. (Bogusław Gierlach "Zapiski Ciechanowskie, tom II s. 9-12, MOBN Ciechanów 1977 oraz "Studia nad archeologią średniowiecznego Mazowsza", Warszawa 1975, s. 24)
  6. (patrz: Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski, t. 1, Poznań , s. 3- 5; 46-47, oraz: Kürbisówna B., Najstarsze dokumenty opactwa benedyktynów w Mogilnie (XI- XII w.), "Studia Źródłoznawcze", r. 13, 1968;)
  7. Kazimierz Pacuski pisząc o lokacji z 1266 r. :"Z bazy tej trzeba wyeliminować „tzw. rocznik ciechanowski” Stanisława z Lipia i pochodzące z niego dokumenty dotyczące lokacji Ciechanowa z 1266 r.(…)opublikowane w NKDMaz. II. (…) Moje obserwacje konsultowałem z innymi mediewistami w IH PAN, dochodząc stopniowo do konkluzji, że mamy do czynienia z falsyfikatem sporządzonym już w XX w.(…) Nie wydaje się prawdopodobne(…), by był on w jakimś stopniu kompilacją z XV w., jak do niedawna skłonni byliśmy przyjmować" ( cyt. za: W. Górczyk, Ciechanów- Lokacja i Geneza herbu, IN Tempore, UMK, s.5 http://www.intempore.umk.pl/intempore_artykuly/2010/In_Tempore_5_2010.pdf, s.13-14 wraz z przypisem 68. Po za dwoma historykami ciechanowskimi nikt nie uznaje autentyczności "rocznika ciechanowskiego" patrz:Henryk Rutkowski - Rocznik Ciechanowski jako mistyfikacja, Kwartalnik Historyczny, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Rocznik XCVIII ., Nr 4/1991 J. Gaczyński, Rocznik ciechanowski, Rola i znaczenie Ciechanowa w dziejach Mazowsza, Ciechanów 1995, s. 41-66)
  8. W. Górczyk, Ciechanów- Lokacja i Geneza herbu, In Tempore, UMK, s.5 http://www.intempore.umk.pl/intempore_artykuly/2010/In_Tempore_5_2010.pdf
  9. Gazeta kulturalna Ciechanowa - Wieści znad Łydyni
  10. Strona internetowa 16 Ciechanowskiej Drużyny Harcerzy

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski