Przejdź do zawartości

Modernizm w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Tom5551 (dyskusja | edycje)
osiedle
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zobacz też: drobne redakcyjne
Linia 113: Linia 113:
* [[Modernizm w Niemczech]]
* [[Modernizm w Niemczech]]
* [[Postmodernizm w Polsce]]
* [[Postmodernizm w Polsce]]
* [[Architektura_Katowic#Architektura_okresu_mi.C4.99dzywojennego_.281922-1939.29|Architektura Katowic w latach 1922-1939]]


[[Kategoria:Historia architektury współczesnej]]
[[Kategoria:Historia architektury współczesnej]]

Wersja z 13:55, 28 lut 2013

Szablon:Modernizm (architektura)

Dom Towarowy Jedynak w Bydgoszczy, 1911
Willa Brukalskich w Warszawie, 1927
Ministerstwo Komunikacji w Warszawie, 1929
B. Pniewski i B. Lachert, Pawilon Polski w Paryżu, 1937. Rotunda z piaskowca i pawilon ze szkła i stali
M. Leykam, Dom Towarowy Okrąglak w Poznaniu, 1949
Arseniusz Romanowicz, Warszawski Dworzec Centralny, 1975
J. Grabowska-Hawrylakowa, Os. Pl. Grunwaldzki we Wrocławiu
Spodek (hala widowiskowa) w Katowicach, proj. 1964

Modernizmprąd w architekturze rozwijał się w Polsce w dwóch fazach, rozdzielonych II wojną światową i wymuszonym okresem socrealizmu w architekturze. Inna nazwa: funkcjonalizm.

Przed II wojną światową modernizm stanowił w Polsce styl obiektów elitarnych, takich jak wille, czy też budynków użyteczności publicznej. Jednocześnie powstało kilkanaście modernistycznych osiedli, przede wszystkim spółdzielczych (np. osiedla WSM, TOR w Warszawie). W latach 30. sceptycyzm wobec funkcjonalistycznych tendencji końca lat 20. dał się zauważyć również w Polsce – łączono formy modernistyczne z elementami nadającymi budynkom wrażenie solidności i trwałości.

Przed 1939 budynki w stylu modernistycznym były w największej ilości budowane w Warszawie (Saska Kępa, Stary Żoliborz, Stary Mokotów), Gdyni i Katowicach (dzielnica południowa i Ligota). W tych miastach znajdują się całe dzielnice z budynkami zbudowanymi w stylu modernistycznym. Dużo budynków modernistycznych zachowało się także we Lwowie, Łodzi, Stalowej Woli, Toruniu i Bielsku-Białej (Aleje Sułkowskiego, Górne Przedmieście).

Powojenny modernizm miał znacznie większy zasięg. Jego wielki rozkwit nastąpił od 1956-1957, później stanowił w praktyce państwowo uregulowaną wytyczną projektową dla nowych obiektów i trwał aż do końca lat 80. XX w.

Po zmianie ustroju w Polsce w 1989 roku obserwuje się zjawisko podkreślane przez środowiska publicystyczne oraz architektoniczne czyli dewastowanie i oszpecanie architektury modernistycznej zarówno przedwojennej jak i powojennej poprzez nieumiejętne, tandetne remonty prowadzone często na masową skalę nie przez architektów lecz decydentów. Krytycy takiej działalności wskazują na zły stan wiedzy o historii architektury wśród społeczeństwa oraz prawie całkowite zapomnienie, iż modernizm doskonale cechuje zdanie amerykańskiego architekta L. Sullivana forma wynika z funkcji oraz twierdzenie wybitnej polskiej architekt J. Grabowskiej-Hawrylak iż modernizm charakteryzuje się pięknymi, białymi fasadami i taką barwę powinno się stosować podczas remontów.

Wybrane przykłady polskiego modernizmu

(lista chronologiczna)

do roku 1939

po roku 1945

Ważniejsze obiekty niemieckiego modernizmu w Polsce

Główni przedstawiciele modernizmu w Polsce


Zobacz też