TVP Polonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TV Polonia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP Polonia
Ilustracja
Data startu 24 października 1992
Format obrazu 4:3 / 16:9 (SDTV)
Właściciel Telewizja Polska S.A.
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 0,65%[1] (grudzień 2012)
Poprzednia nazwa TV Polonia
Strona internetowa

TVP Polonia, Telewizja Polonia (dawniej TV Polonia, TVPolonia) – polski kanał satelitarny Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Kanał TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

Wiosną 2018 r. rozpoczęto reemisję stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Litwy[2].

Logo emitowane z okazji 25 urodzin TVP Polonia

Ramówka[edytuj | edytuj kod]

Ramówka TVP Polonia jest w dużej mierze przygotowywana z wykorzystaniem bogatego archiwum Telewizji Polskiej (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i filmy animowane) i programów realizowanych współcześnie dla anten ogólnopolskich Telewizji Polskiej. W TVP Polonia pokazywane są np. najważniejsze programy informacyjne TVP1Wiadomości, Teleexpress, retransmitowane z półgodzinnym opóźnieniem. Oprócz tego, raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie – Polonia 24 (do 2007 roku wydawany jako Wieści polonijne, a od 2007 do 5 września 2010 – Tydzień Polski, potem od 13 września 2010 Polska 24 potem od 5 września 2011 do 29 sierpnia 2014 i od 6 lipca 2015 Polonia 24, od 2 września 2014 program Halo! Polonia!).

Dużą część programów TVP Polonia stanowią także magazyny historyczne (m.in. Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego), krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy (m.in. Kulturalni.PL). Początkowo napisy angielskie były dostępne jedynie w teletekście, później zastąpiono je napisami niemieckimi. Aktualnie wybrane filmy i seriale emituje się w TVP Polonia z napisami w języku angielskim nałożonymi na ekran i/lub polskimi dostępnymi w teletekście. Co tydzień w niedzielę są transmisje mszy. W przerwy wakacyjne emitowany jest program Błękitne wakacje.

Od 26 lutego 2018 o 2:00 w nocy czasu polskiego dla widzów z USA i Kanady emitowana jest powtórka Wiadomości z angielskim lektorem oraz przetłumaczonymi belkami[3].

 Osobny artykuł: Lista programów TVP Polonia.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W Europie sygnał satelitarny kanału TVP Polonia nie jest kodowany i można go odbierać za pośrednictwem satelity Hot Bird, Astra i Eutelsat W3A. Odbiór programu jest także możliwy w sieciach telewizji kablowej w Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii (w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej), gdzie dostępny jest za dodatkową opłatą. Za pomocą nadajników naziemnych program jest rozpowszechniany na Litwie i Ukrainie, a za pomocą technologii ADSL także we Francji. W Ameryce Północnej sygnał Telewizji Polonia jest rozpowszechniany przez GlobeCast Direct TV, w Ameryce Południowej dzięki satelicie Satmex oraz systemowi direct to home. Program jest też odbierany w Australii i Kazachstanie, a także za pośrednictwem Internetu (transmisja płatna on demand).

W Polsce kanał poza niekodowanym przekazem satelitarnym, platformami cyfrowymi i sieciami kablowymi można także było odbierać na III multipleksie (przeznaczonym dla telewizji publicznej) naziemnej telewizji cyfrowej - jednakże przekaz został wyłączony 19 lipca 2016 roku, kiedy to o godzinie 1:12 TVP Polonia zakończyła tam swoje nadawanie. Emisję zakończono nie urywając żadnego programu, po nadaniu serialu „Galeria” i bloku reklamowym. Miało to związek z planowanym wprowadzeniem na multipleks TVP Info HD i usunięciem TVP Info oraz dołączeniem jednego dodatkowego kanału Telewizji Polskiej. Zwolnione miejsce według zapowiedzi prezesa TVP Jacka Kurskiego zajął TVP Sport, który dołączył ostatecznie do oferty cyfrowej telewizji naziemnej 7 czerwca 2018[4].

Logo TVP Polonia[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Logo
24 października 1992 - 30 marca 1997 Zielone T, czerwone V i niebieski napis POLONIA. Nad pochyłym napisem flaga Polski. Od 15 maja 1993 logo ekranowe było w lewym górnym rogu (od 1 marca do 30 kwietnia 1993 w prawym dolnym rogu). TV Polonia 1992-1997.png
31 marca 1997 - 6 marca 2003 Biało-czerwony pasek, pod nim napis TV POLONIA. Logo ekranowe było w lewym rogu ekranu (od 4 września 2000 w prawym górnym rogu). TV Polonia 1997-2003.png
od 7 marca 2003 Logo TVP, pod nim napis POLONIA. Tło czerwone. Na ekranie w prawym górnym rogu bez tła. TVP Polonia logo.svg

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Pod koniec lat 90. TV Polonia nadawała w PALplus[5].
  • Do 1998 roku retransmitowały ją ośrodki regionalne TVP (m.in. Tele3 Katowice, WOT, PTV Poznań).
  • TVP Polonia jest laureatem statuetki Dziecięcej Nagrody SERCA, którą otrzymała od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy.

Prezenterzy[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Akcja Mariusza Maxa Kolonko przeciwko TVP Polonia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2013 roku Mariusz Max Kolonko, należący do amerykańskiej Polonii dziennikarz, za pośrednictwem swojego kanału w serwisie YouTube rozpoczął akcję protestacyjną "Zlikwidować TVPolonia". Argumentując swoją decyzję, stwierdził, iż oferta programowa telewizji nie spełnia podstawowych oczekiwań Polaków mieszkających poza krajem, a przy tym kosztuje mnóstwo pieniędzy podatników. Według Kolonki szczególnym problemem stacji jest brak dostępu do istotnych dla Polonii aktualnych informacji z Polski i nadmiar powtórek nieinteresujących adresatów programów. Innym zarzutem jest zawarta między TVP a kanadyjską spółką Spanski Enterprises Inc. umowa o prawo wyłączności transmisji sygnału TVP Polonia na terenie Ameryki dla tej drugiej. Warunki okazały się z czasem bardzo niekorzystne dla polskiej strony, czyniąc ją w praktyce wykorzystującym publiczne finanse zewnętrznym producentem dla kanadyjskiej firmy. Sami Polacy mieszkający w USA są zmuszeni do korzystania z oferty kablowej lub serwisu internetowego, co w obydwu przypadkach wiąże się z pewnymi opłatami. Dziennikarz jako alternatywę dla państwowej stacji proponuje stworzenie darmowego internetowego kanału, który miałby być finansowany z obecnie przeznaczanych na kanał TVP dotacji. Tezę Kolonki potwierdza wielu innych widzów, którzy wpisali się na internetową listę podpisów poparcia prowadzoną na Facebooku, a także autorskiej stronie przeznaczonej dla osób nieposiadających konta we wspomnianym serwisie społecznościowym. Pomysł likwidacji TVP Polonia został skrytykowany przez rzecznika TVP Jacka Rakowieckiego. Stwierdził on, że apele pana Kolonki, w których kreuje się na "licencjonowanego" przedstawiciela Polonii z całego świata są nadużyciem oraz oskarżył dziennikarza o to, że ten chce przejąć ministerialne dotacje i wymusić na TVP płacenie mu za jego pomysł na telewizję[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]