Bitwa pod Kamieniem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Kamieniem
Wojna polsko-bolszewicka
Ilustracja
Bolesław Waligóra, Dzieje 85-go pułku Strzelców Wileńskich[1]
Czas

8 maja 1920

Miejsce

pod Kamieniem[a]

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Siły
1 Dywizja L-B
Wileński ps
brak współrzędnych

Bitwa pod Kamieniemwalki oddziałów 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej z oddziałami sowieckimi w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W maju 1920, po zajęciu Kijowa i zdobyciu przyczółków mostowych po wschodniej stronie Dniepru, wojska polskie przeszły do obrony. Wódz Naczelny Józef Piłsudski zdawał sobie sprawę z tego, że nie udało mu się rozbić większych sił nieprzyjaciela, a jedynie zmusił je do wycofania się dalej na wschód. Stąd też planował nowe uderzenie, tym razem na północnym odcinku frontu wschodniego[2]. W tym czasie dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski grupował wojska na wschodnim brzegu Berezyny i także przygotowywał je do ofensywy[3].

Wchodząca w skład polskiej 1 Armii gen. Stefana Majewskiego 1 Dywizja Litewsko-Białoruska gen. Jana Rządkowskiego broniła odcinka frontu od jeziora Domżeryckiego(inne języki) do jeziora Woroń. Rejon Lepla obsadzały oddziały II Brygady Litewsko-Białoruskiej[4].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
Dywizja Litewsko-Białoruska gen. Jan Rządkowski 1 Armia
Wileński pułk strzelców mjr Stanisław Bobiatyński Dywizja Lit.-Biał.
→ I/ wileńskiego ps Wileński ps
→ II/ wileńskiego ps
→ szwadron 3 pułku strzelców konnych Dywizja Lit.-Biał.
Armia Czerwona
oddziały ACz

Walki pod Kamieniem[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej dekadzie maja 1920 dowództwo polskiej 1 Armii zarządziło dokonanie wypadu na Kamień siłami 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Jego celem było rozpoznanie sił przeciwnika koncentrujących się pod Leplem. Dowódca dywizji gen. Jan Rządkowski powierzył to zadanie wileńskiemu pułkowi strzelców, wzmocnionemu kawalerią dywizyjną[5].

Nocą 8 maja I batalion pułku ruszył na Kamień przez Stare Sioło, II batalion przez Studzienną – Pligówkę i dalej wzdłuż traktu LepelKamień. Szwadron 3 pułku strzelców konnych miał obejść Kamień od południowego wschodu i uderzyć na tyły przeciwnika. Strzelcy konni zostali jednak zatrzymani przez piechotę sowiecką pod Borem i pod Kamień nie dotarli. O świcie II batalion uderzył na miasteczko od południowego zachodu, a I batalion od północnego wschodu i około 6.30 polska piechota opanowała Kamień. Sowiecka załoga broniła się jeszcze koło cerkwi i na cmentarzu żydowskim[4][6]. Około 7.00 od strony Korniłówki, Kabaka i folwarku Ostrowno na pozycje polskie uderzyły sowieckie odwody. Wspierane ogniem trzech baterii artylerii i ogniem broni maszynowej tyraliery czerwonoarmistów atakowały „na bagnety”. Poszczególne kompanie polskie musiały przebijać się w walce wręcz na pozycje wyjściowe[4]. Około 14.00 bataliony przybyły do Lepla[1].

Bilans walk[edytuj | edytuj kod]

Wypad zakończył się połowicznym sukcesem. Przyprowadzono kilku jeńców, których zeznania potwierdziły informacje o koncentracji dużych sił przeciwnika[7]. Straty batalionu to 39 poległych, rannych i zaginionych[4][1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamień – miejscowość na Białorusi, na północny wschód od Lepla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]