Miasteczko Halloween

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miasteczko Halloween
Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas
Gatunek

animowany
familijny
fantasy
dark fantasy

Data premiery

9 października 1993

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

72 min

Reżyseria

Henry Selick

Scenariusz

Tim Burton
Caroline Thompson
Michael McDowell

Główne role

Chris Sarandon
Catherine O’Hara
William Hickey

Muzyka

Danny Elfman

Zdjęcia

Pete Kozachik

Scenografia

Deane Taylor

Montaż

Stan Webb

Produkcja

Tim Burton
Denise Di Novi
Don Hahn

Wytwórnia

Touchstone Pictures
Skellington Productions Inc.
Tim Burton Productions
Walt Disney Pictures

Dystrybucja

Touchstone Pictures

Budżet

18 mln USD

Nagrody
nominacja do Oscara
Strona internetowa

Miasteczko Halloween (ang. The Nightmare Before Christmas) – film animowany Tima Burtona z 1993 roku, w reżyserii Henry'ego Selicka. Zdjęcia do filmu wykonał Pete Kozachik, muzykę Danny Elfman.

W 2023 roku został wprowadzony do Narodowego Rejestru Filmowego Stanów Zjednoczonych jako film „znaczący kulturowo, historycznie bądź estetycznie”[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Szare Miasteczko Halloween pełne jest potworów i umarlaków. Jack Skellington, Dyniowy Król jest już znudzony sławą najstraszniejszego upiora. Czuje, że rutyna nie daje mu się rozwinąć. Po kolejnym wielkim Halloween wyrusza przed siebie. W końcu trafia do nieznanego mu miejsca w lesie, gdzie znajduje szereg drzwi w pniach drzew. Nie zważając na ostrzeżenia swego psa, Zero otwiera drzwi w kształcie świątecznej choinki i trafia do kolorowego Gwiazdkowego Miasteczka. Tymczasem Sally, która została stworzona przez doktora Finklesteina, nie chce być dłużej jego własnością. Aby móc się wyrwać na miasto, musi za każdym razem otruć swego stwórcę. Podoba się jej Jack, ale jest zbyt nieśmiała, aby mu o tym powiedzieć. Nazajutrz wszyscy mieszkańcy Halloween poszukują Jacka. Ten jednak powraca i nakazuje zwołanie zebrania mieszkańców, na którym opowiada im o tym co zobaczył. Jednak potwory z jego miasta nie mogą zrozumieć, co go tak naprawdę zafascynowało. W końcu Jack zwraca się do doktora, który właśnie zamknął niesforną Sally, o udzielenie pomocy we własnych eksperymentach nad istotą świąt. W końcu postanawia urządzić we własnym mieście Gwiazdkę. Zaniepokojona Sally ponownie ucieka od doktora i doświadcza strasznej wizji. Ostrzega Jacka przed organizowaniem świąt, ten jednak jest szczęśliwy tak bardzo, że nawet nie chce jej słuchać. Dla niego, rozwiązanie jego złego nastroju jest proste – musi porwać Świętego Mikołaja i przechwycić święta!

Bohater[edytuj | edytuj kod]

Jack Skellington, czyli Jack Szkieleton, król Miasteczka Halloween, zafascynowany Świętami Bożego Narodzenia postanawia stworzyć własną wersję tego święta i przenieść jego bożonarodzeniową radość na cały świat. W tym celu porywa Świętego Mikołaja i sam wyręcza go w jego zadaniu rozdania prezentów, co powoduje jednak zamiast radości bożonarodzeniowy koszmar.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska na zlecenie Disney Character Voices International
Reżyseria: Marek Robaczewski
Dialogi polskie: Joanna Serafińska
Dźwięk i montaż: Michał Skarżyński
Kierownictwo produkcji: Paweł Araszkiewicz
Kierownictwo muzyczne: Marek Klimczuk
Teksty piosenek: Filip Łobodziński
Piosenki nagrano w: Studio Buffo
Realizacja nagrań muzycznych: Jarosław Regulski
Opieka artystyczna: Michał Wojnarowski
Udział wzięli:

oraz

i inni

Chór: Anita Steciuk, Jakub Szydłowski, Wojciech Socha, Wojciech Dmochowski, Izabella Bujniewicz, Krzysztof Cybiński, Grzegorz Pierczyński, Małgorzata Augustynów, Anna Sztejner i Magdalena Krylik

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]